Türkiye’nin Sakin Şehirleri Vize’de Toplandı

Türkiye’nin Sakin Şehirleri Vize’de Toplandı
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2012 | Toplam Okunma:
Cittaslow Koordinasyon Toplantıları Sürüyor

Cittaslow Türkiye 4. Koordinasyon Kurulu Toplantısı 21-22 ve 23 Eylül tarihlerinde Kırklareli’nin Vize ilçesinde gerçekleşti. Vize Belediyesi’nin ev sahipliğinde organize edilen program Türkiye’nin ilk sakin şehri Seferihisar ile ülkemizden bu ağa en son katılan ilçelerden olan Vize ilçemizin belediye başkanlarını da bir araya getirdi. Organizasyona Vize’nin sakin şehir olma sürecinde önemli katkısı bulunan Trakya Kalkınma Ajansı da üst düzeyde katılım gösterdi.

İlk üç koordinasyon kurulu toplantısını sırasıyla Seferihisar, Gökçeada ve Perşembe ilçelerinde düzenleyen Cittaslow Türkiye son toplantısında Sakin Şehir Vize’ye konuk oldu. Vize ilçesi ve Kıyıköy beldesinde gerçekleşen gezilerin ardından düzenlenen toplantıya Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan’ın yanı sıra Cittaslow üyesi diğer ilçelerden Perşembe ve Gökçeada’dan temsilciler, öğretim üyeleri, sivil toplum örgütleri ve Vize halkı katıldı.

21 Eylül Cuma günü Vize dışından katılımcıların ilçeye ulaşmalarıyla başlayan Cittaslow Türkiye 4. Koordinasyon Kurulu Toplantısı, 22 Eylül Cumartesi günü Vize şehir turu, Kıyıköy gezisi ve öğle yemeğinin ardından saat 17:00 ile 23:00 arasında Vize’de gerçekleşti. Toplantı, Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Semiha Ahmet’in sunumu ile başladı. Cittaslow (Sakin Şehir) kavramı, Vize’nin sakin şehir yolculuğu ve bu unvanı almak üzere yapılan çalışmalardan oluşan sunumun ardından Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, ilçenin Cittaslow başvuru sürecini anlatan bir konuşma yaptı. Bu yolculuğa çıkma nedenlerini anlatan Başkan Selçuk Yılmaz, 59 adet Cittaslow kriterinin tamamını yerine getiren hiçbir sakin şehir olmadığını, bu işin özünün bu kriterleri sağlamak adına hep daha iyiye gitmek olduğunu belirtti. ‘‘Bu yolda başarıya ulaşmamız için ilçemizde yaşayan herkesin bu yeni unvana sahip çıkması gerek. Biz bu sahiplenmeyi kolaylaştırmak adına ilk etapta bir Cittaslow Derneği kurduk. Bu işin belediyeye, başkana veya diğer bireylere bağlı kalmaksızın devam etmesini istiyoruz.’’ Şeklinde konuşan Yılmaz, Vizelileri bu sürece sahip çıkmaya çağırdı.

Vize’nin Cittaslow başvuru sürecinde emeği geçen TRAKYAKA Kırklareli YDO Uzmanı Semiha Ahmet ve Vize Belediyesi eski personeli Sibel Üstündağ ile TRAKYAKA eski uzman personeli Onur Donat’a Vize Belediyesi tarafından birer plaket verildi. Donat adına plaketi kabul eden TRAKYAKA Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, Vize’nin sakin şehir olma sürecinin kendilerinden önce başladığını ancak Ajans olarak yola çıkmış olan bu araca binerek hedefe Vize Belediyesi ile birlikte ulaştıklarını söyledi. Sürece adaylık dosyasının hazırlanmasından ‘Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ ile ‘Antik Dönem Trak Köyü Canlandırma Projesi’ne verdikleri mali desteğe dek farklı biçimlerde katkıda bulunduklarını belirten Üstün, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

‘‘Vizeliler çocuklarının ve torunlarının bu kentte yüksek bir yaşam kalitesiyle yaşamalarını istiyorlarsa bu yeni kalkınma modeline sahip çıkmalılar. Sakin şehre sahip çıkarak bu konsepti sürdürülebilir bir hale getirebilirseniz toprağınızı sattıktan sonra orada kurulan fabrikada bekçi olarak çalışmak durumunda kalmayacaksınız. Cittaslow’a destek verirseniz altın yumurtlayan kazınızı kesmek yerine ona iyi bakarak sabırla bekleyip yumurtalarından yararlanmış olacaksınız.’’

Genel Sekreter Üstün’ün Ajans tarafından hazırlanan Turizm Master Planı hakkında verdiği bilgilerin ardından söz alan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de bir kentin yaşam kalitesinin yalnızca ekonomik olarak gelişmiş olmakla yükselemeyeceğine dikkat çekti. Cittaslow’un bu anlamda küreselleşmenin dayattığı ekonomik büyüklük tutkusunu frenleyen ve yaşamın kolay olduğu kentler yaratan yeni bir model olduğunu ifade etti. Sakin şehirde yapılabilecek tarımsal üretimden ve yerel üretici pazarının öneminden bahseden Soyer, tarımsal ve yerel ürün üretimi ile sakin şehrin turistik cazibesinin birleşmesi sayesinde Vize’ye gelen turist sayısının her geçen gün artacağını söyledi. Başkan Soyer, Vizelilerin yaşamaktan gurur duyulacak bir kente sahip olduklarının da altını çizdi.

Soru-cevap bölümü ve akşam yemeğinin ardından başlayan koordinasyon kurulu toplantısı Cittaslow üyesi kent temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Geç saatlere dek devam eden toplantıda Haziran ayında Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan 150 Cittaslow üyesi kentin katılacağı uluslararası Cittaslow Genel Kurulu hakkında görüşüldü. Diğer gündem maddelerinin de ele alınarak karara bağlanmasının akabinde toplantı sona erdi. Bir sonraki Cittaslow Türkiye Koordinasyon Kurulu Toplantısı Kasım ayında İstanbul’da gerçekleşecek.   

FOTOĞRAFLAR

Türkiye’nin Sakin Şehirleri Vize’de ToplandıTürkiye’nin Sakin Şehirleri Vize’de ToplandıTürkiye’nin Sakin Şehirleri Vize’de ToplandıTürkiye’nin Sakin Şehirleri Vize’de Toplandı

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...