Yılın İlk Kalkınma Kurulu Toplantısı Yapıldı

Yılın İlk Kalkınma Kurulu Toplantısı Yapıldı
Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2012 | Toplam Okunma:
TRAKYAKA Paydaşları Lüleburgaz’da Bir Araya Geldi

TR 21 Trakya Bölgesi’nin kalkınma stratejilerinin belirlenmesinde önemli rolü olan Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu, 2012 yılının ilk toplantısını Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’nde gerçekleştirdi. 26 Eylül 2012 Çarşamba günü saat 13:30’da başlayan toplantıya Kalkınma Kurulu üyelerinin yanı sıra TRAKYAKA Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, basın mensupları ve Ajans personeli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan toplantının açılış konuşmasını Genel Sekreter Mehmet Gökay Üstün gerçekleştirdi. Üstün, konuşmasında Ajansın planlama çalışmalarına dikkat çekerken yakın dönemde sonuçlanması beklenen Turizm Master Plan çalışması hakkında kısa bilgiler verdi. Üstün, konuşmasında bölge planının önemine de değinerek Ajans tarafından hazırlanan bu üst planın bölge kalkınması için kilit rol oynadığının altını çizdi. 2013 Yılı Mali Destek Programlarının da müjdesini veren Genel Sekreter Üstün, yıl sonuna dek teklif çağrısına çıkılacak olan program aracılığıyla 11 milyonu KOBİ’lere dağıtılmak üzere 20 milyon TL’nin üzerinde bir kaynağı bölge hizmetine sunacaklarını belirtti. Üstün, desteklerin KOBİ’ler ile sivil toplum kuruluşları ve kamu arasında daha önceki programlarda gelen proje başvurularının nitelikleri göz önüne alınarak dağıtıldığını ifade etti. Gelen talebe ve projelerin niteliğine göre bu dağılımın her program öncesi yeniden şekillendirildiğini belirten Üstün, kalkınma kurulunun destekler konusundaki önerilerinin de kendileri için son derece önemli olduğunu söyledi.

Genel Sekreter Mehmet Gökay Üstün’ün konuşmasının ardından kürsüye gelen TRAKYAKA Kalkınma Kurulu Başkanı Mustafa Yardımcı, hazırlıkları süren Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisinin önceliklerinin belirlenmesinde Ajansların merkeze aktaracakları bilgilerin önemine dikkat çekti. Yardımcı, bu önceliklerin yerel talepler doğrultusunda şekillenebilmesi için kalkınma kurulu olarak Ajansa gerekli yönlendirmelerde bulunacaklarını ifade etti. Toplantının bu amaçla kurgulandığını belirten Yardımcı, öncelikler arasına alınması için üzerinde görüşülecek tematik alanların belirlenebilmesi amacıyla bir oylama yapılacağını belirtti. Başkan Yardımcı, Ajans mali destek programlarının şekillendirilmesinde de kalkınma kurulunun daha etkin olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kalkınma Kurulu toplantısı, konuşmaları takiben tematik alan oylaması ile devam etti. Üyelerin elektronik ortamda kullandıkları oylar neticesinde en fazla oyu alan tarım, çevre politikaları, enerji ve turizm temalarını görüşmek üzere çalışma grupları oluşturuldu. Grupların şekillenmesinin ardından başlayan çalıştayda bahsi geçen temalara ilişkin stratejilerin neler olması gerektiğine dair görüşmeler gerçekleşirken, ortaya çıkan değerlendirmeler Ajans uzmanlarından oluşan moderatörlerce kayıt altına alındı. Çalıştay sonunda çalışma gruplarının değerlendirmeleri rapor haline getirilerek diğer gruplara sunuldu. Çalışma gruplarınca oluşturulan stratejilerin Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisinin önceliklerinin oluşturulmasında değerlendirmeye alınması için Ajans tarafından derlenerek Kalkınma Bakanlığı’na iletileceği belirtildi. TRAKYAKA 2012 Yılı I. Kalkınma Kurulu Toplantısı dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

FOTOĞRAFLAR

Yılın İlk Kalkınma Kurulu Toplantısı YapıldıYılın İlk Kalkınma Kurulu Toplantısı YapıldıYılın İlk Kalkınma Kurulu Toplantısı YapıldıYılın İlk Kalkınma Kurulu Toplantısı Yapıldı

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...