Edirne´nin Tarihi Bir Değeri Daha Ayağa Kaldırılacak

Edirne´nin Tarihi Bir Değeri Daha Ayağa Kaldırılacak
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2012 | Toplam Okunma:
Necmettin İğe Evi’ni Trakya Kalkınma Ajansı Satın Aldı

Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne’nin Meydan Mahallesi Mimar Sinan Caddesi üzerinde bulunan ve geçmişi 17.yüzyıl sonlarına kadar ulaşan Necmettin İğe Evi’ni restore ettirerek Yatırım Destek Ofisi olarak kullanacak. Ajans Yönetim Kurulu’nun aldığı karara istinaden ihale yoluyla 399.000 TL’ye satın alınan tarihi bina, yenileme çalışmasının ardından Edirne Yatırım Destek Ofisi olarak hizmet verecek.

Trakya Bölgesine iktisadi kalkınmanın yanı sıra sosyal ve kültürel kalkınma konularında da önemli destekler verme hedefiyle yola çıkan Trakya Kalkınma Ajansı, kültürel varlıkların korunması ve değerlendirilmesi konusunda bölge paydaşlarına öncülük ediyor. Tekirdağ’da bulunan merkez hizmet binasını tescilli bir sivil mimari örneği olarak satın alan ve restore ettirerek hizmete sokan Ajans, şimdi de Edirne’deki önemli bir tarihi evi restore ettirmek üzere satın aldı. Edirne’nin Meydan Mahallesi Mimar Sinan Caddesi üzerinde bulunan 17.yy sonlarına ait tarihi evi satın alan Trakya Kalkınma Ajansı, yapıyı aslına uygun biçimde yeniledikten sonra Yatırım Destek Ofisi olarak kullanacak.

Trakya Kalkınma Ajansı, tarihi yapılar konusunda önemli bir varlığa sahip olan ancak bu varlıkları korumada çeşitli nedenlerle yetersiz kalan Edirne’nin bu zenginliğine dikkat çekmeyi ve tarihi bir evi hayata döndürmeyi hedefliyor. Bu amaçla 17.yy sonlarında inşa edilen tek katlı tarihi evi satın alan Ajans, kentsel sit alanı içerisindeki bu yapıyı restore ettirerek Edirne Yatırım Destek Ofisi olarak hizmete sunmayı planlıyor. Toplam 860m2 inşaat alanına sahip yapının restorasyonu için Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan alınacak iznin ardından yenileme çalışmalarına başlanacak.

Edirne’deki tarihi yapının satın alınmasıyla ilgili bir açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, ihale işlemlerini tamamladıkları bina ile Edirne’ye önemli bir hizmette bulunacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Mehmet Gökay Üstün konuyla ilgili şunları kaydetti: ‘‘Edirne’de turizm potansiyeli olan çok sayıda tarihi yapı mevcut. Ancak bu yapıların büyük bölümü ne yazık ki terk edilmiş ve yıkılmaya yüz tutmuş durumda. İçerisinde insanların yaşadığı ve bu nedenle ayakta kalmaya direnen bazı yapıların ise bakıma ve aslına uygun hale dönmeye ihtiyacı var. Biz bu binalar arasından yalnızca bir tanesini hayata döndürerek örnek olmaya çalışacağız. Trakya Kalkınma Ajansı olarak daha önce de Kırklareli Yatırım Destek Ofisi olarak kullanılmak üzere satın aldığımız Yayla Mahallesi’nde bulunan Dodoğlu Konağı da bu çabalarımızın bir parçasıdır. Diğer tarihi yapıların Trakya’nın sosyal ve kültürel hayatına kazandırılması ve birer turizm nesnesi haline getirilmesi için gerekli projeleri hazırlamak ise paydaşlarımıza düşüyor.’’ Üstün, son olarak Edirne Yatırım Destek Ofisi için satın aldıkları tarihi yapının özgün haline döndürülerek yenileceğini sözlerine ekledi.    

Edirne, Meydan Mahallesi Mimar Sinan Caddesi 384 ada, 46 pafta, 16 parselde yer alan geleneksel Edirne konutu, kentin mimari ve tarihsel dokusunun bir parçası ve 17´nci Yüzyıl sonu 18´nci Yüzyıl başından günümüze kadar çok az bir kısmı da olsa gelebilmiş tek örneği. Yapı, İğcioğlu Ahmet Ağa tarafından yapılmıştır. Edirne Müzesi kurucularından olan Necmi İğe, dedesine ait bu evde 1898 yılında doğmuş ve 1955 yılına kadar yaşamıştır. Necmi İğe Evi, yapıldığı tarihten günümüze kadar bilinçli bir yenileme geçirmemiştir. Fakat yapı, inşa edildiği tarihten itibaren farklı dönemlerde büyük değişikliklere uğramıştır. Haremlik ve selamlık şeklinde, zemin kat, ara kat ve üst kat olarak inşa edilen yapının, selamlık kısmının yanı sıra haremlik kısmı ve ikinci katı da yıkılmıştır. Ayrıca yapının içine ve taşlık kısmına birtakım ekler yapılmıştır. 

FOTOĞRAFLAR

Edirne´nin Tarihi Bir Değeri Daha Ayağa KaldırılacakEdirne´nin Tarihi Bir Değeri Daha Ayağa KaldırılacakEdirne´nin Tarihi Bir Değeri Daha Ayağa Kaldırılacak

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...