Bilişim Suçlarıyla Mücadelede Önemli Adım

Bilişim Suçlarıyla Mücadelede Önemli Adım
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2012 | Toplam Okunma:
TRAKYAKA, Bilişim Güvenliği Eğitimini Destekliyor

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü, Trakya Kalkınma Ajansı’nın teknik desteği sayesinde personelini bilişim güvenliği konusunda eğitme imkanına sahip oluyor. TRAKYAKA 2012 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan ‘Bilişim Güvenliğinde Biz de Varız’ isimli projenin sözleşmesi Ajans Merkez Hizmet Binası’nda düzenlenen törenle imzalandı. İmza töreninde tarafları Tekirdağ Emniyet Müdürü Ali Yılmaz ve TRAKYAKA Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün temsil ederek kurumları adına sözleşmeyi imzaladı.

İnsan kaynakları kapasitesini geliştirmek ve hizmet kalitesini yükseltmek amacına hizmet etmek üzere TRAKYAKA Teknik Destek Programı’na başvuruda bulunan Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü, bilişim suçlarıyla mücadele konusunda önemli bir eğitim alacak. Bilişim güvenliğine ve bu konuyla ilgili olarak kullanılan bilgisayar programına dair temel konuları içeren Encase Forensic isimli eğitim programı ile bilişim suçları konusunda görev yapan memurların daha donanımlı hale gelmesini amaçlayan Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü, söz konusu eğitim için gereken finansmanı TRAKYAKA’dan sağlamış olacak.

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje sayesinde eğitime tabi tutulan personelin Adli Bilişim Uzmanı seviyesine çıkması ve eğitimi alınan bilişim suçlarına ilişkin programın kullanılmaya başlanmasıyla şüpheliler hakkında elde edilen bilgiler hukuki anlamda geçerlilik kazanacak. Proje neticesinde kurumların bilişim suçlarına maruz kalmalarının önleneceği belirtilirken eğitim alan personel tarafından verilecek eğitimler sayesinde de kurumlar kendi güvenliklerini sağlamış olacak. Eğitim neticesinde kullanılacak program ile suç örgütlerince planlanan eylemlerin hızlı biçimde deşifre edilmesi ve suçların önüne geçilmesi de projenin diğer çıktıları arasında yer alacak.

FOTOĞRAFLAR

Bilişim Suçlarıyla Mücadelede Önemli Adım
  Yükleniyor...