Üniversiteli Girişimci Adaylarına Teknogirişim Sermayesi Desteği

Üniversiteli Girişimci Adaylarına Teknogirişim Sermayesi Desteği
Eklenme Tarihi: 4 Ekim 2012 | Toplam Okunma:
Namık Kemal Üniversitesi Öğrencilerine Teknogirişim Sermaye Desteği Programı Tanıtıldı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca verilen hibelere ilişkin olarak gerçekleştirilen "Teknogirişim Sermayesi Desteği Tanıtım Toplantısı” Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi’nde yapıldı. Namık Kemal Üniversitesi, Trakya Kalkınma Ajansı ve Marmara Teknogirişim Derneği işbirliği ile düzenlenen programda, öğrenci ve öğretim üyelerine destek hakkında bilgi verildi.

Çorlu Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Özer Göktepe, Namık Kemal Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof.Dr. Bülent Eker, Marmara Teknogirişim Derneği Başkanı Ahmet Bilici,  Marmara Teknogirişim Derneği Genel Sekreteri Salih Kükrek, Trakya Kalkınma Ajansı temsilcileri,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Toplantıda Marmara Teknogirişim Derneği Genel Sekreteri Salih Kükrek bir sunum gerçekleştirdi ve destek mekanizması hakkında katılımcılara bilgi verdi. Toplantı, katılımcıların yönelttiği soruların cevaplanmasıyla sona erdi. Teknogirişim Sermaye Desteği tanıtım toplantılarının ikincisi 9 Ekim 2012 Salı günü 10.00-13.00 saatleri arasında Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi Alt salonda yapılacak. 

5746 Sayılı Kanunun destek mekanizmalarından birisi olan“Teknogirişim Sermayesi Desteği”; Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci, yüksek lisans veya doktora öğrencisi ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok beş yıl önce almış kişilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, desteği veren merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri tarafından desteklenmesi uygun bulunan bir iş planı çerçevesinde, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmelerini teşvik etmek için düzenlenmiştir.Bu Kanun ile ülkemizde nitelikli girişimciliğin özendirilmesi bu girişimciler tarafından uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve süreçleri geliştirebilen işletmelerin oluşturulması hedeflenmektedir. Ayrıca bu destek ile ülkemizde bilgi yoğun ve yenilikçi girişimcilik konusundaki farkındalığın artırılmasının yanında yüksek eğitimli, nitelikli gençlerin iş hayatına kazandırılması da sağlanmaktadır.

Kanun kapsamında desteklenmesi uygun bulunan girişimci, işletmesini kurmasını müteakip en fazla 100.000 TL ve bir yıl süre ile desteklenecek olup, destek ödemeleri bir iş planı çerçevesinde ve dönem raporlarının projenin iş planına uygun olarak yürütüldüğünün denetimi sonrası yapılmaktadır. Bu yılın başvuruları 1 Ekim-01 Kasım 2012 tarihleri arasında yapılabilecek.

FOTOĞRAFLAR

Üniversiteli Girişimci Adaylarına Teknogirişim Sermayesi DesteğiÜniversiteli Girişimci Adaylarına Teknogirişim Sermayesi Desteği

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...