Teşvik Belgesi Başvurularını TRAKYAKA da Kabul Edecek

Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2012 | Toplam Okunma:
Paydaşlar Yeni Teşvik Sistemini Ajanstan Öğrenebilecek

Bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik paketinin Trakya’daki uygulamalarında TRAKYAKA da rol oynayacak. Yapılacak yatırımlarda devlet yardımlarını düzenleyen ve birkaç ay önce uygulamaya konan yeni teşvik yasası kapsamında bundan böyle kalkınma ajansları da belirli sektörler için genel teşvik belgesi başvurularını kabul edecek.

Cari açığı azaltmak, ileri teknoloji ve katma değer içeren yatırımları teşvik etmek amacıyla kurgulanan yeni yatırım teşvik yasası beraberinde birçok yeniliği getiriyor. Teşvik edilen sektörlerin il bazında belirlendiği yasaya göre Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeri 2. Bölge teşviklerinden yararlanabilecek. Yeni sistem dahilinde bu üç ilden en az 1 milyon TL, en fazla ise 10 milyon TL arasındaki yatırımlar için yapılacak genel teşvik başvuruları da Trakya Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilebilecek. Yapılan düzenlemeyle genel teşvik belgesi başvuruları, sanayi odalarının yanı sıra kalkınma ajansları ve Ekonomi Bakanlığı’nca belirlenecek diğer odalar tarafından da alınabilecek. Bakanlığın onay vermesi halinde yatırım tamamlama vizesi işlemlerinin de bu kurumlar üzerinden yapılması mümkün olacak. Söz konusu başvurular kalkınma ajanslarınca illerde bulunan yatırım destek ofisleri aracılığıyla kabul edilecek.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün’ün açıklamasına göre, TR 21 Trakya Bölgesi’ni oluşturan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde yapılacak teşvik belgeli yatırımların izlenmesinde de Trakya Kalkınma Ajansı görevli olacak. Teşvik paketiyle kendisine verilen yeni görevler için gerekli hazırlıkları tamamlayan TRAKYAKA bölge illerinde yapılacak yatırımlar için gelecek genel teşvik belgesi başvurularını Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Yatırım Destek Ofisleri eliyle kabul edecek. Ajansça teşvik belgesi düzenlenebilecek yatırım sektörleri ve konuları ile Trakya’da bölgesel teşvik kapsamına giren sektörler ve yeni teşvik sistemine dair ayrıntılara TRAKYAKA’nın resmi internet sitesinde yer alan ‘destekler’ başlığı altından ulaşılabilecek. Yine Genel Sekreter Üstün’ün açıklamasına göre paydaşlar teşviklerle ilgili merak ettikleri konuları yatırım destek ofislerinde görevli uzmanlara danışabilecek.   

 

  Yükleniyor...