TRAKYAKA, Girişimcileri Fon Kaynaklarıyla Buluşturuyor

TRAKYAKA, Girişimcileri Fon Kaynaklarıyla Buluşturuyor
Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2012 | Toplam Okunma:
Teknogirişim Sermayesi Desteği Kırklareli’de Tanıtıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın teknoloji odaklı iş fikirlerini hayata geçirmeyi planlayan genç girişimciler için hazırladığı Teknogirişim Sermayesi Destek Programı 9 Ekim Salı günü Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleşen bilgilendirme toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıda Kırklareli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof Dr. M. Rıfat Sağlam, Marmara Teknogirişim Derneği Genel Sekreteri Salih Kükrek, Teknogirişim Sermayesi Desteği yararlanıcıları ve Kırklareli Yatırım Destek Ofisi personeli de hazır bulundu.

Nitelikli girişimciliğin özendirilmesi, uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve süreçleri geliştirebilen firmaların oluşturulmasını teşvik eden Teknogirişim Sermayesi Destek Programı, Trakya Kalkınma Ajansı, Kırklareli Üniversitesi ve Marmara Teknogirişim Derneği işbirliği ile Kırklareli’de tanıtıldı. Marmara Teknogirişim Derneği Genel Sekreteri Salih Kükrek’in sunumu ile başlayan toplantıda destek mekanizması ve girişimcilere sağladığı imkanlardan bahsedildi. Kükrek, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’nce yürütülen hibe programının girişimcilere 100 bin TL’ye dek geri ödemesiz destek imkanı sunduğunu belirtirken programa başvuru sürecinin girişimcilere yönelik diğer hibe programlarına kıyasla son derece kolay olduğunun altını çizdi.

2009 yılında başlayan programın bugüne kadar uygulanan dört dönemine ilişkin istatistiki bilgilerin verilmesinin ardından programın son dönem yararlanıcılarından Kıvanç Yıldız söz alarak başvuru ve uygulama süreçlerinde edindikleri tecrübeleri paylaştı. Teknogirişim Sermayesi Destek Programı sayesinde Lüleburgaz’da kurdukları mühendislik firmasından ve programdan yararlanma imkanını elde ettikleri projelerinden bahseden Yıldız, bu programın teknoloji ürünleri geliştirmeye dönük iş fikri olan girişimciler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu ifade etti. Toplantı, yeni döneme ait başvuruların 1 Kasım tarihine kadar süreceğinin hatırlatılması ve katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasının ardından son buldu.

Teknogirişim Sermayesi Desteği Nedir?

Teknogirişim Sermayesi Destek Programı, 5746 Sayılı Ar-Ge Kanunu kapsamındaki destek programlarından biri olup, 2009 yılında ilk kez Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca uygulanmaya başlanmıştır. Bu destek, girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmesini teşvik etmek için uygulanan teminatsız ve geri ödemesiz bir hibe programıdır. Söz konusu destek ile ülkemizde bilgi yoğun ve yenilikçi girişimcilik konusundaki farkındalığın artırılmasının yanında yüksek eğitimli, nitelikli gençlerin iş hayatına kazandırılması amaçlanmaktadır.

Programın hedef kitlesini herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler ile yüksek lisans veya doktora öğrencilerinin yanı sıra lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birinden ön başvuru tarihinden en çok beş yıl önce mezun olmuş kişiler oluşturmaktadır. Program kapsamında destek almaya hak kazanan projelere 12 aylık uygulama süresince 100 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Bugüne dek 740 yeni işletmenin kurulmasına destek sağlayan programa ilişkin ayrıntılı bilgiye Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden ulaşılabilir.

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA, Girişimcileri Fon Kaynaklarıyla Buluşturuyor

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...