TRAKYAKA, Girişimcileri Fon Kaynaklarıyla Buluşturuyor

TRAKYAKA, Girişimcileri Fon Kaynaklarıyla Buluşturuyor
Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2012 | Toplam Okunma:
Teknogirişim Sermayesi Desteği Kırklareli’de Tanıtıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın teknoloji odaklı iş fikirlerini hayata geçirmeyi planlayan genç girişimciler için hazırladığı Teknogirişim Sermayesi Destek Programı 9 Ekim Salı günü Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleşen bilgilendirme toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıda Kırklareli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof Dr. M. Rıfat Sağlam, Marmara Teknogirişim Derneği Genel Sekreteri Salih Kükrek, Teknogirişim Sermayesi Desteği yararlanıcıları ve Kırklareli Yatırım Destek Ofisi personeli de hazır bulundu.

Nitelikli girişimciliğin özendirilmesi, uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve süreçleri geliştirebilen firmaların oluşturulmasını teşvik eden Teknogirişim Sermayesi Destek Programı, Trakya Kalkınma Ajansı, Kırklareli Üniversitesi ve Marmara Teknogirişim Derneği işbirliği ile Kırklareli’de tanıtıldı. Marmara Teknogirişim Derneği Genel Sekreteri Salih Kükrek’in sunumu ile başlayan toplantıda destek mekanizması ve girişimcilere sağladığı imkanlardan bahsedildi. Kükrek, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’nce yürütülen hibe programının girişimcilere 100 bin TL’ye dek geri ödemesiz destek imkanı sunduğunu belirtirken programa başvuru sürecinin girişimcilere yönelik diğer hibe programlarına kıyasla son derece kolay olduğunun altını çizdi.

2009 yılında başlayan programın bugüne kadar uygulanan dört dönemine ilişkin istatistiki bilgilerin verilmesinin ardından programın son dönem yararlanıcılarından Kıvanç Yıldız söz alarak başvuru ve uygulama süreçlerinde edindikleri tecrübeleri paylaştı. Teknogirişim Sermayesi Destek Programı sayesinde Lüleburgaz’da kurdukları mühendislik firmasından ve programdan yararlanma imkanını elde ettikleri projelerinden bahseden Yıldız, bu programın teknoloji ürünleri geliştirmeye dönük iş fikri olan girişimciler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu ifade etti. Toplantı, yeni döneme ait başvuruların 1 Kasım tarihine kadar süreceğinin hatırlatılması ve katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasının ardından son buldu.

Teknogirişim Sermayesi Desteği Nedir?

Teknogirişim Sermayesi Destek Programı, 5746 Sayılı Ar-Ge Kanunu kapsamındaki destek programlarından biri olup, 2009 yılında ilk kez Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca uygulanmaya başlanmıştır. Bu destek, girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmesini teşvik etmek için uygulanan teminatsız ve geri ödemesiz bir hibe programıdır. Söz konusu destek ile ülkemizde bilgi yoğun ve yenilikçi girişimcilik konusundaki farkındalığın artırılmasının yanında yüksek eğitimli, nitelikli gençlerin iş hayatına kazandırılması amaçlanmaktadır.

Programın hedef kitlesini herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler ile yüksek lisans veya doktora öğrencilerinin yanı sıra lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birinden ön başvuru tarihinden en çok beş yıl önce mezun olmuş kişiler oluşturmaktadır. Program kapsamında destek almaya hak kazanan projelere 12 aylık uygulama süresince 100 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Bugüne dek 740 yeni işletmenin kurulmasına destek sağlayan programa ilişkin ayrıntılı bilgiye Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden ulaşılabilir.

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA, Girişimcileri Fon Kaynaklarıyla Buluşturuyor

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...