Kırklareli YDO, Yeni Teşvik Sistemini Anlatıyor

Kırklareli YDO, Yeni Teşvik Sistemini Anlatıyor
Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2012 | Toplam Okunma:
İlk Bilgilendirme Toplantısı Kırklareli’de Yapıldı

Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi, yeni yatırım teşvik yasası çerçevesinde hazırlanan ´Yeni Teşvik Sistemi ve Destekleri´ konulu bilgilendirme toplantılarının ilkini 16 Ekim 2012 Salı günü düzenledi. Saat 11:00’de Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantı Trakya Kalkınma Ajansı, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ve Kırklareli Ticaret Borsası işbirliğinde gerçekleşti.

Yeni teşvik yasası kapsamında belirlenen destekler hakkında bilgi edinmek isteyen yatırımcılara yönelik olarak düzenlenen bilgilendirme toplantısına Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Ziya Çetintaş, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Burhan Üstünkol ile özel sektör temsilcileri katıldı. TRAKYAKA Kırklareli YDO Uzmanı Semiha Ahmet’in Ajans hakkında genel bilgileri içeren sunumunun ardından Kırklareli YDO Uzmanı Selman Akman yeni teşvik yasasına ilişkin ayrıntılı bilgilerden oluşan bir bilgilendirme gerçekleştirdi. Toplantı, YDO uzmanlarınca katılımcıların sorularına verilen yanıtlarla sona erdi. Konuya ilişkin ikinci bilgilendirme toplantısının ise 17 Ekim Çarşamba günü saat 14:45’te Lüleburgaz Ticaret Borsası Toplantı Salonu´nda düzenleneceği bildirildi.

 Teşvik Başvuruları YDO’lar Üzerinden Yapılabilecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik paketinin Trakya’daki uygulamalarında TRAKYAKA da rol oynayacak. Yapılacak yatırımlarda devlet yardımlarını düzenleyen ve birkaç ay önce uygulamaya konan yeni teşvik yasası kapsamında bundan böyle kalkınma ajansları da belirli sektörler için genel teşvik belgesi başvurularını kabul edecek.

Yeni sistem dahilinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinden en az 1 milyon TL, en fazla ise 10 milyon TL arasındaki yatırımlar için yapılacak genel teşvik başvuruları Trakya Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilebilecek. Yapılan düzenlemeyle genel teşvik belgesi başvuruları, sanayi odalarının yanı sıra kalkınma ajansları ve Ekonomi Bakanlığı’nca belirlenecek diğer odalar tarafından da alınabilecek. Bakanlığın onay vermesi halinde yatırım tamamlama vizesi işlemlerinin de bu kurumlar üzerinden yapılması mümkün olacak. Söz konusu başvurular kalkınma ajanslarınca illerde bulunan yatırım destek ofisleri aracılığıyla kabul edilecek.

FOTOĞRAFLAR

Kırklareli YDO, Yeni Teşvik Sistemini Anlatıyor
  Yükleniyor...