İş Fikri Üniversitelilerden, Destek Teknogirişim Sermayesinden

İş Fikri Üniversitelilerden, Destek Teknogirişim Sermayesinden
Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2012 | Toplam Okunma:
Teknogirişim Sermayesi Destekleri Trakya Üniversitesinde Tanıtıldı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca verilen hibelere ilişkin olarak gerçekleştirilen "Teknogirişim Sermayesi Desteği Tanıtım Toplantısı” Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde yapıldı. Trakya Üniversitesi, Trakya Kalkınma Ajansı ve Marmara Teknogirişim Derneği işbirliği ile düzenlenen programda, öğrenci ve öğretim üyelerine destek hakkında bilgi verildi.

Prof. Dr. Poyraz Ülger Salonu’nda yapılan toplantıya Trakya Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Burak Polat, Marmara Teknogirişim Derneği Genel Sekreteri Salih Kükrek, Teknogirişimci Esra Canbolat, Recep Kıvanç Yıldız, Deniz Canbolat, Trakya Kalkınma Ajansı temsilcileri,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Toplantıda Marmara Teknogirişim Derneği Genel Sekreteri Salih Kükrek bir sunum gerçekleştirdi ve destek mekanizması hakkında katılımcılara bilgi verdi. Toplantı, katılımcıların yönelttiği soruların cevaplanmasıyla sona erdi. Trakya Üniversitesi’nde yapılan tanıtım toplantısı ile birlikte, teknogirişim sermayesi destekleri tanıtım turu da tamamlanmış oldu. 

5746 Sayılı Kanunun destek mekanizmalarından birisi olan“Teknogirişim Sermayesi Desteği”; Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci, yüksek lisans veya doktora öğrencisi ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok beş yıl önce almış kişilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, desteği veren merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri tarafından desteklenmesi uygun bulunan bir iş planı çerçevesinde, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmelerini teşvik etmek için düzenlenmiştir.Bu Kanun ile ülkemizde nitelikli girişimciliğin özendirilmesi bu girişimciler tarafından uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve süreçleri geliştirebilen işletmelerin oluşturulması hedeflenmektedir. Ayrıca bu destek ile ülkemizde bilgi yoğun ve yenilikçi girişimcilik konusundaki farkındalığın artırılmasının yanında yüksek eğitimli, nitelikli gençlerin iş hayatına kazandırılması da sağlanmaktadır.

Kanun kapsamında desteklenmesi uygun bulunan girişimci, işletmesini kurmasını müteakip en fazla 100.000 TL ve bir yıl süre ile desteklenecek olup, destek ödemeleri bir iş planı çerçevesinde ve dönem raporlarının projenin iş planına uygun olarak yürütüldüğünün denetimi sonrası yapılmaktadır. Bu yılın başvuruları 1 Ekim-01 Kasım 2012 tarihleri arasında yapılabilecek.

FOTOĞRAFLAR

İş Fikri Üniversitelilerden, Destek Teknogirişim Sermayesindenİş Fikri Üniversitelilerden, Destek Teknogirişim Sermayesinden

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...