İş Fikri Üniversitelilerden, Destek Teknogirişim Sermayesinden

İş Fikri Üniversitelilerden, Destek Teknogirişim Sermayesinden
Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2012 | Toplam Okunma:
Teknogirişim Sermayesi Destekleri Trakya Üniversitesinde Tanıtıldı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca verilen hibelere ilişkin olarak gerçekleştirilen "Teknogirişim Sermayesi Desteği Tanıtım Toplantısı” Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde yapıldı. Trakya Üniversitesi, Trakya Kalkınma Ajansı ve Marmara Teknogirişim Derneği işbirliği ile düzenlenen programda, öğrenci ve öğretim üyelerine destek hakkında bilgi verildi.

Prof. Dr. Poyraz Ülger Salonu’nda yapılan toplantıya Trakya Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Burak Polat, Marmara Teknogirişim Derneği Genel Sekreteri Salih Kükrek, Teknogirişimci Esra Canbolat, Recep Kıvanç Yıldız, Deniz Canbolat, Trakya Kalkınma Ajansı temsilcileri,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Toplantıda Marmara Teknogirişim Derneği Genel Sekreteri Salih Kükrek bir sunum gerçekleştirdi ve destek mekanizması hakkında katılımcılara bilgi verdi. Toplantı, katılımcıların yönelttiği soruların cevaplanmasıyla sona erdi. Trakya Üniversitesi’nde yapılan tanıtım toplantısı ile birlikte, teknogirişim sermayesi destekleri tanıtım turu da tamamlanmış oldu. 

5746 Sayılı Kanunun destek mekanizmalarından birisi olan“Teknogirişim Sermayesi Desteği”; Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci, yüksek lisans veya doktora öğrencisi ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok beş yıl önce almış kişilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, desteği veren merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri tarafından desteklenmesi uygun bulunan bir iş planı çerçevesinde, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmelerini teşvik etmek için düzenlenmiştir.Bu Kanun ile ülkemizde nitelikli girişimciliğin özendirilmesi bu girişimciler tarafından uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve süreçleri geliştirebilen işletmelerin oluşturulması hedeflenmektedir. Ayrıca bu destek ile ülkemizde bilgi yoğun ve yenilikçi girişimcilik konusundaki farkındalığın artırılmasının yanında yüksek eğitimli, nitelikli gençlerin iş hayatına kazandırılması da sağlanmaktadır.

Kanun kapsamında desteklenmesi uygun bulunan girişimci, işletmesini kurmasını müteakip en fazla 100.000 TL ve bir yıl süre ile desteklenecek olup, destek ödemeleri bir iş planı çerçevesinde ve dönem raporlarının projenin iş planına uygun olarak yürütüldüğünün denetimi sonrası yapılmaktadır. Bu yılın başvuruları 1 Ekim-01 Kasım 2012 tarihleri arasında yapılabilecek.

FOTOĞRAFLAR

İş Fikri Üniversitelilerden, Destek Teknogirişim Sermayesindenİş Fikri Üniversitelilerden, Destek Teknogirişim Sermayesinden

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...