TRAKYAKA, Sınırötesi İşbirliğini Teşvik Ediyor

TRAKYAKA, Sınırötesi İşbirliğini Teşvik Ediyor
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2012 | Toplam Okunma:
Istrancalarda Kırsal Turizm Proje Hazırlıkları Sürüyor

Türk ve Bulgar tarafları Istrancalar Bölgesinde kırsal turizmin geliştirilmesine yönelik ortak proje fikirleri geliştirmek üzere Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi ev sahipliğinde bir araya geldi. 12 Ekim 2012 Cuma günü gerçekleşen toplantıdan AB fonları ve TRAKYAKA mali destek programlarına sunulmak üzere toplam dört adet proje fikri çıktı.

TRAKYAKA Kırklareli Yatırım Destek Ofisi koordinasyonunda 25-26 Mayıs 2012 tarihlerinde Bulgaristan’da ve Demirköy’de organize edilen Istranca Dağları İşbirliği Toplantısı ilk meyvelerini vermeye başladı. Bahsi geçen toplantıda tohumları atılan işbirliği fikirleri, 12 Ekim’de Kırklareli Yatırım Destek Ofisi’nde düzenlenen ikinci işbirliği toplantısında proje fikrine dönüştü. Kırklareli YDO koordinasyonunda bir araya gelen Türk ve Bulgar tarafları özellikle kırsal turizm alanında ortak projeler üreterek AB fonlarından yararlanma kararı aldı.

Burgas Ekolojik ve Köy Turizmi Birliği (BAEST) Başkanı Varban Moskov’un öncülüğünde Kırklareli’ye gelen Bulgar heyeti, Kırklareli Yatırım Destek Ofisi Uzmanlarınca karşılanırken heyetle yapılan işbirliği görüşmelerine Türk tarafını temsilen çok sayıda isim katıldı. Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Armağan Köyü Muhtarı Nahit Bulut, Armağan Köyü Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Recep Dal ve Kırklareli Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü M. Çetin Küçük’ün de aralarında bulunduğu grup misafir heyetle birlikte sınırötesi işbirliği proje fikirlerini masaya yatırdı. Toplantının sabahki bölümünde Kırklareli Kız Teknik ve Meslek Lisesi ile Burgas Montesori Eğitim Merkezi arasında Montesori eğitimine ilişkin bir projenin Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı’nın 3. Teklif Çağrısına sunulmasına karar verildi.

Kırklareli’nin tarihi Yayla Mahallesi’nin gezilmesinin ardından devam eden toplantının öğleden sonraki bölümünde Istrancalar Bölgesi’nde kırsal turizmin geliştirilmesine yönelik ortak proje fikirleri görüşüldü. İlk olarak bölgenin eko-turizm potansiyeline sahip önemli köylerinden biri olan Armağan Köyü’nün Trakya Kalkınma Ajansı Mali Destek Programları’ndan ne şekilde yararlanabileceği tartışıldı. Ortaya konan fikirler sonucunda köyün, Ajansın küçük ölçekli altyapı destekleri çerçevesinde sokak sağlıklaştırma üzerine bir proje hazırlamasının uygun olacağı tespit edildi.

Turizmde sınırötesi işbirliğine dair proje fikirlerinin görüşülmesiyle süren toplantıda Bulgaristan tarafından iyi bir eko-turizm örneği olarak ele alınan Brışlıyan (Sarmaşık) Köyü ile Kırklareli’ye bağlı Armağan Köylerini kapsayan iki günlük turizm paketi oluşturulması önerisi getirildi. Dupnisa Mağarası’nı ziyaretin de dahil edilmesinin öngörüldüğü paketin içeriğinin hazırlanması amacıyla önümüzdeki aylarda Bulgar tur operatörlerince Armağan Köyü’ne bir inceleme ziyareti yapılmasına karar verildi. Armağan Köyü Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Derneğinin de desteği ile Armağan Köy Muhtarlığı ve BAEST tarafından hazırlanacak konuya ilişkin bir projenin Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı’na sunulacağı ifade edildi.

Toplantının son bölümünde ise Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz’ın Vize’nin Sakin Şehir sürecine dair verdiği bilgilerin ardından Bulgar tarafından gelen son ortak projesi önerisi gündeme alındı. Buna göre Vize Sakin Şehir Derneği ile BAEST ortaklığında hazırlanacak bir proje ile doğanın korunmasına yönelik gelenek ve göreneklerin araştırılması ve bunların modern eğitim yöntemleriyle çocuklara aktarılmasının sağlanabileceği belirtildi. Çocukların doğaya karşı takındıkları tutum ve sergiledikleri davranışların ve doğanın çocukların gelişimi üzerindeki etkilerinin de ortaya çıkarılacağı projenin Sınırötesi İşbirliği Programı için hazırlanması konusunda mutabık kalındı. Görüşmeler sonunda ayrıca Vize’nin Bulgaristan’da turizm amaçlı tanıtımının sağlanması için Bulgar tur operatörlerinin ilçeye bir ziyaret gerçekleştirmesi kararı da alındı. Toplantı, eko-turizmde kırsal yerleşimlerin büyüme kapasitesinin iyi belirlenmesi ve yerel kültür ile doğanın plansız turizm hareketlerinden zarar görmemesinin sağlanması gerekliğinin vurgulanmasıyla sona erdi.

 

  Yükleniyor...