Kırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete Girdi

Kırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete Girdi
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2012 | Toplam Okunma:
Istrancalarda Turizm TRAKYAKA ile Canlanacak

Kırklareli’nin Eko-Agro Turizminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında oluşturulan yürüyüş parkurunun açılışı 3 Kasım 2012 Cumartesi günü gerçekleştirildi. Trakya Kalkınma Ajansı’nın mali desteği ile hayata geçen proje çerçevesinde oluşturulan parkurlardan biri olan Beypınar-Gediktarla-Mandagölü parkuru, düzenlenen doğa yürüyüşü ile doğaseverlerin hizmetine açıldı.

TRAKYAKA 2010 Yılı Mali Destek Programları dahilinde yüzde 75’lik bölümü Ajans tarafından desteklenen ve toplam 90 bin TL’ye mal olan Kırklareli Çevre Koruma Vakfı’na ait Kırklareli’nin Eko-Agro Turizminin Geliştirilmesi Projesi tamamlandı. Vakfın, Kırklareli Fotoğraf ve Sinema Sanatçıları Derneği (KIFSAD) ile ortaklaşa yürüttüğü proje neticesinde hazırlanan yedi adet yürüyüş parkurundan biri olan Beypınar-Mandagölü parkuru yoğun bir katılım eşliğinde yapılan yürüyüş ile hizmete girdi.

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ömer Lütfi Mor, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aktaş, Pınarhisar Kaymakamı Mevlüt Özmen, KIFSAD Başkanı Arif Tekin, TRAKYAKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Hüseyin Tuluğ Bayram ve Ajans Halkla İlişkiler Yönetmeni Erman Trak’ın yanı sıra kurum amirleri, KIFSAD üyeleri, basın mensupları ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen doğa yürüyüşü yaklaşık yedi kilometre sürdü. Yürüyüş sırasında katılımcılara parkur hakkında bilgiler verilirken yönlendirme ve bilgilendirme tabelaları da dikkat ve merakla incelendi.

Vali Mustafa Yaman başta olmak üzere pek çok katılımcının doğanın güzelliklerini fotoğraf makineleriyle ölümsüzleştirdikleri yürüyüşün sonunda Beypınar Köyü sakinleri, yürüyüşçülere börek ve kuru fasulye ikramında bulundu. Proje kapsamında satın alımı yapılan doğayla uyumlu ahşap masalar üzerinde yenilen yemeğin ardından açılış programı Beypınar Köy kahvesindeki çay ikramı ile sona erdi.

Proje Neyi Hedefliyor?     

Kırklareli’nin Eko-Agro Turizminin Geliştirilmesi Projesi ile Kırklareli’nin doğal peyzajları, habitatları ve yaban hayatını korumak ve tanıtmak maksadıyla peyzaj planlama ve yönetimi bağlamında projeler geliştirilmesi amaçlanıyor. Rekreasyon kullanım alanlarının çeşitlendirilmesi, doğa koruma bilinci konusundaki farkındalığının artırılması, yerel halkın eko-agro turizmi sayesinde ekonomik açıdan refaha kavuşması projenin amaçları arasında yer alıyor. Projenin orta ve uzun vadede Istrancalar Bölgesinde sürdürülebilir kalkınmasının sağlanmasına, kırsal turizm ile doğa ve doğa sporları turizminde hizmet ve pazarlama kalitesinin ve altyapısının geliştirilmesine önemli katkı sağlaması bekleniyor.

FOTOĞRAFLAR

Kırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete GirdiKırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete GirdiKırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete GirdiKırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete GirdiKırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete Girdi

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...