Kırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete Girdi

Kırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete Girdi
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2012 | Toplam Okunma:
Istrancalarda Turizm TRAKYAKA ile Canlanacak

Kırklareli’nin Eko-Agro Turizminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında oluşturulan yürüyüş parkurunun açılışı 3 Kasım 2012 Cumartesi günü gerçekleştirildi. Trakya Kalkınma Ajansı’nın mali desteği ile hayata geçen proje çerçevesinde oluşturulan parkurlardan biri olan Beypınar-Gediktarla-Mandagölü parkuru, düzenlenen doğa yürüyüşü ile doğaseverlerin hizmetine açıldı.

TRAKYAKA 2010 Yılı Mali Destek Programları dahilinde yüzde 75’lik bölümü Ajans tarafından desteklenen ve toplam 90 bin TL’ye mal olan Kırklareli Çevre Koruma Vakfı’na ait Kırklareli’nin Eko-Agro Turizminin Geliştirilmesi Projesi tamamlandı. Vakfın, Kırklareli Fotoğraf ve Sinema Sanatçıları Derneği (KIFSAD) ile ortaklaşa yürüttüğü proje neticesinde hazırlanan yedi adet yürüyüş parkurundan biri olan Beypınar-Mandagölü parkuru yoğun bir katılım eşliğinde yapılan yürüyüş ile hizmete girdi.

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ömer Lütfi Mor, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aktaş, Pınarhisar Kaymakamı Mevlüt Özmen, KIFSAD Başkanı Arif Tekin, TRAKYAKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Hüseyin Tuluğ Bayram ve Ajans Halkla İlişkiler Yönetmeni Erman Trak’ın yanı sıra kurum amirleri, KIFSAD üyeleri, basın mensupları ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen doğa yürüyüşü yaklaşık yedi kilometre sürdü. Yürüyüş sırasında katılımcılara parkur hakkında bilgiler verilirken yönlendirme ve bilgilendirme tabelaları da dikkat ve merakla incelendi.

Vali Mustafa Yaman başta olmak üzere pek çok katılımcının doğanın güzelliklerini fotoğraf makineleriyle ölümsüzleştirdikleri yürüyüşün sonunda Beypınar Köyü sakinleri, yürüyüşçülere börek ve kuru fasulye ikramında bulundu. Proje kapsamında satın alımı yapılan doğayla uyumlu ahşap masalar üzerinde yenilen yemeğin ardından açılış programı Beypınar Köy kahvesindeki çay ikramı ile sona erdi.

Proje Neyi Hedefliyor?     

Kırklareli’nin Eko-Agro Turizminin Geliştirilmesi Projesi ile Kırklareli’nin doğal peyzajları, habitatları ve yaban hayatını korumak ve tanıtmak maksadıyla peyzaj planlama ve yönetimi bağlamında projeler geliştirilmesi amaçlanıyor. Rekreasyon kullanım alanlarının çeşitlendirilmesi, doğa koruma bilinci konusundaki farkındalığının artırılması, yerel halkın eko-agro turizmi sayesinde ekonomik açıdan refaha kavuşması projenin amaçları arasında yer alıyor. Projenin orta ve uzun vadede Istrancalar Bölgesinde sürdürülebilir kalkınmasının sağlanmasına, kırsal turizm ile doğa ve doğa sporları turizminde hizmet ve pazarlama kalitesinin ve altyapısının geliştirilmesine önemli katkı sağlaması bekleniyor.

FOTOĞRAFLAR

Kırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete GirdiKırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete GirdiKırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete GirdiKırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete GirdiKırklareli Doğa Yürüyüş Parkurları Hizmete Girdi

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...