Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsız

Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsız
Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2012 | Toplam Okunma: 2184
TRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarına Pınarhisar ile Devam Etti.

Pınarhisar Kaymakamlığı ve Pınarhisar Belediyesi ile Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde organize edilen Pınarhisar İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı yapıldı. Pınarhisar Halk Eğitim merkezi Toplantı  Salonu’nda düzenlenen çalıştaya Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz’ün de aralarında bulunduğu otuzun üzerinde kamu kurum ve kuruluşu, özel sektör temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile köy muhtarları ve Pınarhisar sakinleri iştirak etti.

Pınarhisar İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı, TRAKYAKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Karaman’ın Ajans hakkındaki kısa sunumu ve Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz’ün açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Cingöz, konuşmasında çalıştayın ilçenin kalkınma önceliklerinin ortaya konması, güçlü ve zayıf yönleri ile sahip olduğu fırsatlar ve karşılaştığı tehditlerin masaya yatırılması açısından son derece önemli olduğunu belirtti. Cingöz, toplantının başarılı geçmesini temenni ederek katılımcılara ve Trakya Kalkınma Ajansı’na teşekkür etti.

Çalıştayın yönteminin açıklanmasını takiben ilk olarak Pınarhisar’ın sorunları tartışmaya açıldı. İlçenin ortasından geçen Vize yolunda yoğunlaşan kamyon trafiğinden yakınan Pınarhisarlılar, ilçenin dışından çimento fabrikasına doğru yapılacak bir çevre yolunun bu sorunu çözeceğini söylediler. İlçenin diğer bir sorunu olarak da Pınarhisar’ın kuzeyine düşen NATO Atış Alanı’nın yarattığı gürültü ve bölgede bulunan köylere günün belirli saatlerinde ulaşımın kısıtlanması dile getirildi. Pınarhisar’da yeterli park bulunmadığını belirten katılımcılar bu sorunun ilçede bulunan kale ve hisarların düzenlenerek, buraların ışıklandırılması yoluyla giderilebileceğine dikkat çektiler. İşsizlik, sokak köpekleri, katı atık depolama tesisi ve köylerdeki kanalizasyon sistemi eksikliğinin yanı sıra tarımsal sulama problemi de dile getirilen diğer sorunlar oldu.

Pınarhisar’ın bağlantı yolları üzerinde bulunması nedeniyle kalkınma açısından sahip olduğu fırsatların görüşüldüğü bölümde Pınarhisar pancar pekmezinin tanıtımının yapılması ve pazarlama imkanlarının artırılması halinde bu ürünün önemli bir ekonomik değere dönüştürülebileceği belirtildi. İlçede verimli tarım arazilerinin varlığı ve süt ve süt ürünleri, Pınarhisar’ın önemli potansiyelleri olarak ele alındı.  

Pınarhisar İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı, paydaşların kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerden beklentilerinin alınmasıyla devam etti. Pınarhisarlılar özellikle kamudan planlama çalışmalarının titizlikle yürütülmesi konusunda bir beklentilerinin olduğunu ifade ettiler. Çalıştayın bu bölümünde tüm katılımcıların ortak beklentisinin ise ilçeye daha fazla mali kaynak aktarılması yönünde olduğu belirlendi. Çalıştay, bölgesel kalkınma önceliklerinin tespiti amacıyla hazırlanan tematik alan oylamasıyla sürdü. Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisinin oluşturulmasında kullanılacak olan verilerin toplanması amacıyla yapılan elektronik oylamanın ardından ikinci oturuma geçildi. İlk oturumda ortaya konan fırsatların plan ve projeler çerçevesinde ne şekilde değerlendirilebileceğinin gruplar halinde masaya yatırıldığı ikinci oturumun akabinde sona eren çalıştaya dair raporun kısa süre içerisinde hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılacağı açıklandı.

FOTOĞRAFLAR

Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsızPınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsız

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...