Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsız

Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsız
Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2012 | Toplam Okunma: 2394
TRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarına Pınarhisar ile Devam Etti.

Pınarhisar Kaymakamlığı ve Pınarhisar Belediyesi ile Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde organize edilen Pınarhisar İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı yapıldı. Pınarhisar Halk Eğitim merkezi Toplantı  Salonu’nda düzenlenen çalıştaya Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz’ün de aralarında bulunduğu otuzun üzerinde kamu kurum ve kuruluşu, özel sektör temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile köy muhtarları ve Pınarhisar sakinleri iştirak etti.

Pınarhisar İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı, TRAKYAKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Karaman’ın Ajans hakkındaki kısa sunumu ve Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz’ün açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Cingöz, konuşmasında çalıştayın ilçenin kalkınma önceliklerinin ortaya konması, güçlü ve zayıf yönleri ile sahip olduğu fırsatlar ve karşılaştığı tehditlerin masaya yatırılması açısından son derece önemli olduğunu belirtti. Cingöz, toplantının başarılı geçmesini temenni ederek katılımcılara ve Trakya Kalkınma Ajansı’na teşekkür etti.

Çalıştayın yönteminin açıklanmasını takiben ilk olarak Pınarhisar’ın sorunları tartışmaya açıldı. İlçenin ortasından geçen Vize yolunda yoğunlaşan kamyon trafiğinden yakınan Pınarhisarlılar, ilçenin dışından çimento fabrikasına doğru yapılacak bir çevre yolunun bu sorunu çözeceğini söylediler. İlçenin diğer bir sorunu olarak da Pınarhisar’ın kuzeyine düşen NATO Atış Alanı’nın yarattığı gürültü ve bölgede bulunan köylere günün belirli saatlerinde ulaşımın kısıtlanması dile getirildi. Pınarhisar’da yeterli park bulunmadığını belirten katılımcılar bu sorunun ilçede bulunan kale ve hisarların düzenlenerek, buraların ışıklandırılması yoluyla giderilebileceğine dikkat çektiler. İşsizlik, sokak köpekleri, katı atık depolama tesisi ve köylerdeki kanalizasyon sistemi eksikliğinin yanı sıra tarımsal sulama problemi de dile getirilen diğer sorunlar oldu.

Pınarhisar’ın bağlantı yolları üzerinde bulunması nedeniyle kalkınma açısından sahip olduğu fırsatların görüşüldüğü bölümde Pınarhisar pancar pekmezinin tanıtımının yapılması ve pazarlama imkanlarının artırılması halinde bu ürünün önemli bir ekonomik değere dönüştürülebileceği belirtildi. İlçede verimli tarım arazilerinin varlığı ve süt ve süt ürünleri, Pınarhisar’ın önemli potansiyelleri olarak ele alındı.  

Pınarhisar İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı, paydaşların kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerden beklentilerinin alınmasıyla devam etti. Pınarhisarlılar özellikle kamudan planlama çalışmalarının titizlikle yürütülmesi konusunda bir beklentilerinin olduğunu ifade ettiler. Çalıştayın bu bölümünde tüm katılımcıların ortak beklentisinin ise ilçeye daha fazla mali kaynak aktarılması yönünde olduğu belirlendi. Çalıştay, bölgesel kalkınma önceliklerinin tespiti amacıyla hazırlanan tematik alan oylamasıyla sürdü. Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisinin oluşturulmasında kullanılacak olan verilerin toplanması amacıyla yapılan elektronik oylamanın ardından ikinci oturuma geçildi. İlk oturumda ortaya konan fırsatların plan ve projeler çerçevesinde ne şekilde değerlendirilebileceğinin gruplar halinde masaya yatırıldığı ikinci oturumun akabinde sona eren çalıştaya dair raporun kısa süre içerisinde hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılacağı açıklandı.

FOTOĞRAFLAR

Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsızPınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsız
  Yükleniyor...