TRAKYAKA İlk Teşvik Belgesini Verdi

TRAKYAKA İlk Teşvik Belgesini Verdi
Eklenme Tarihi: 16 Kasım 2012 | Toplam Okunma: 2511
Trakya Kalkınma Ajansı ilk teşvik belgesini Çorlu’da faaliyet gösteren Aysaç Mühendislik Saç Metal Demir San. Tic. Ltd. Şirketi’ne verdi.

Ekonomi Bakanlığı tarafından nihai onayı verilen yatırım teşvik belgesi, firma yetkililerine Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün tarafından teslim edildi. TRAKYAKA’nın verdiği ilk teşvik belgesi olması nedeniyle heyecanlı olduğunu söyleyen Üstün şunları söyledi: Bildiğiniz gibi bundan sonra bir ila on milyon Türk Lirası arasındaki yatırımlar için yatırımcılar bulundukları illerden sorumlu kalkınma ajanslarına da müracaat edebilecekler. Ayrıca bugüne kadar verilmiş tüm teşvik belgeli yatırımların takip ve izlemeleri de Kalkınma Ajansları tarafından yapılacak. Genel Teşvik uygulamaları kapsamında yer alan yatırımlarda Trakya Kalkınma Ajansı’nın Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’deki yatırım destek ofisleri hizmet vermeye devam edecek. Düzenlemeyle kalkınma ajanslarının sorumluluk sahası da genişlemiş oldu. Kalkınma ajansları alt yapıları ve yetenekleri ile de bu sorumluluğu rahatlıkla yerine getirebilecek kuruluşlardır.

 

Teşvik belgesini aldıktan sonra konuşan firma yetkilisi Ramazan Yaman, bu düzenlemeyle işleyişin hızlandığını ve teşvik belgesi almanın kolaylaştığını söyledi. Üç yıllık destek süresinde yapmayı planladıkları başka yatırımlar da olduğunu vurgulayan Yaman,  teşvik belgesi alım sürecinde Trakya Kalkınma Ajansı’nın yakın ilgisi ile karşılaştıklarını belirtti.

 

10 Haziran 2012’de yayımlanan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı ve uygulama tebliği ile Kalkınma Ajansları da teşvik belgesi düzenleyebilecek yerel birimler arasında yerini almıştı. Bu düzenlemeden sonra Trakya Kalkınma Ajansı bölge ile ve  ilçe merkezlerinde yeni teşvik sisteminin tanıtım ve duyurusunu yaptı. Tanıtım toplantılarının ardından ilk teşvik belgesi talebi Aysaç Mühendislik Saç Metal Demir San. Tic. Ltd. Şirketi’nden geldi. Başvurunun TRAKYAKA tarafından incelenmesinden ve uygun bulunmasından sonra firmanın makine ve teçhizat alımı için genel teşvik destek kalemlerinden yararlanmasını sağlayacak olan teşvik belgesi düzenlenerek firma yetkililerine verildi.

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...