TRAKYAKA İlk Teşvik Belgesini Verdi

TRAKYAKA İlk Teşvik Belgesini Verdi
Eklenme Tarihi: 16 Kasım 2012 | Toplam Okunma: 2805
Trakya Kalkınma Ajansı ilk teşvik belgesini Çorlu’da faaliyet gösteren Aysaç Mühendislik Saç Metal Demir San. Tic. Ltd. Şirketi’ne verdi.

Ekonomi Bakanlığı tarafından nihai onayı verilen yatırım teşvik belgesi, firma yetkililerine Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün tarafından teslim edildi. TRAKYAKA’nın verdiği ilk teşvik belgesi olması nedeniyle heyecanlı olduğunu söyleyen Üstün şunları söyledi: Bildiğiniz gibi bundan sonra bir ila on milyon Türk Lirası arasındaki yatırımlar için yatırımcılar bulundukları illerden sorumlu kalkınma ajanslarına da müracaat edebilecekler. Ayrıca bugüne kadar verilmiş tüm teşvik belgeli yatırımların takip ve izlemeleri de Kalkınma Ajansları tarafından yapılacak. Genel Teşvik uygulamaları kapsamında yer alan yatırımlarda Trakya Kalkınma Ajansı’nın Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’deki yatırım destek ofisleri hizmet vermeye devam edecek. Düzenlemeyle kalkınma ajanslarının sorumluluk sahası da genişlemiş oldu. Kalkınma ajansları alt yapıları ve yetenekleri ile de bu sorumluluğu rahatlıkla yerine getirebilecek kuruluşlardır.

 

Teşvik belgesini aldıktan sonra konuşan firma yetkilisi Ramazan Yaman, bu düzenlemeyle işleyişin hızlandığını ve teşvik belgesi almanın kolaylaştığını söyledi. Üç yıllık destek süresinde yapmayı planladıkları başka yatırımlar da olduğunu vurgulayan Yaman,  teşvik belgesi alım sürecinde Trakya Kalkınma Ajansı’nın yakın ilgisi ile karşılaştıklarını belirtti.

 

10 Haziran 2012’de yayımlanan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı ve uygulama tebliği ile Kalkınma Ajansları da teşvik belgesi düzenleyebilecek yerel birimler arasında yerini almıştı. Bu düzenlemeden sonra Trakya Kalkınma Ajansı bölge ile ve  ilçe merkezlerinde yeni teşvik sisteminin tanıtım ve duyurusunu yaptı. Tanıtım toplantılarının ardından ilk teşvik belgesi talebi Aysaç Mühendislik Saç Metal Demir San. Tic. Ltd. Şirketi’nden geldi. Başvurunun TRAKYAKA tarafından incelenmesinden ve uygun bulunmasından sonra firmanın makine ve teçhizat alımı için genel teşvik destek kalemlerinden yararlanmasını sağlayacak olan teşvik belgesi düzenlenerek firma yetkililerine verildi.

  Yükleniyor...