Tekirdağ’da Ezberci Eğitim Kalıbı Kırılıyor

Tekirdağ’da Ezberci Eğitim Kalıbı Kırılıyor
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2012 | Toplam Okunma: 3849
Okul Öncesi Eğitimde Montessori Modeline Ajans Desteği

Tekirdağ Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi, geleneksel eğitim sisteminin dışına çıkarak okul öncesi eğitimde farklı bir metot uygulamak üzere çalışıyor. Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2011 Yılı Mali Destek Programları’ndan yararlanan okul, buradan aldığı destek sayesinde Montessori modelinin alt yapısını oluşturuyor.

Öğretmen merkezli bir eğitim sisteminden çocuğu merkeze alan bir okul öncesi eğitim sistemine geçmeyi hedefleyen Tekirdağ Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi, bu amacını TRAKYAKA desteği ile yürüttüğü proje sayesinde hayata geçiriyor. Eğitimde hizmet kalitesinin artırılması önceliğini taşıyan projenin yararlanıcı grubunu anaokulu öğrenci, öğretmen ve velileri ile Çocuk Gelişimi bölümü öğrencileri oluşturuyor. İçeriğini Montessori metoduna uygun eğitim ortamının oluşturulması, gerekli araç gereçlerin temini, personel eğitimi ve yönteme dair farkındalık yaratma faaliyetlerinin oluşturduğu proje sonucunda öz güveni tam, kendiyle barışık ve araştırmacı bireyler yetiştirilmesi amaçlanıyor.  

Trakya Kalkınma Ajansı’nın sağladığı teknik destek imkanından yararlanarak eğitimci kadrosunu Montessori metodu ile tanıştıran Tekirdağ Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi, metodu uygulama aşamasına geçirmek üzere hazırladığı projesi için de TRAKYAKA ile birlikte çalışıyor. 150 bin TL bütçeye sahip projenin 135 bin TL’lik kısmı TRAKYAKA’nın 2011 Yılı Mali Destek Programı çerçevesinde Ajans tarafından finanse ediliyor.

Projeye sağladıkları desteğin bölgenin sosyal kalkınması için verilen devlet destekleri adına iyi bir örnek olduğunu belirten Ajans Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, eğitim alanında gelecek her tür yenilikçi projeyi desteklemeye hazır olduklarını ifade ederken açıklamasında Montessori yöntemine ilişkin olarak şu ifadelere yer veriyor: ‘‘Bilindiği üzere çocuğun eğitimi ailede başlamakta, hayata dair temel bilgi, değer ve hassasiyetler burada verilmektedir. Aileden iyi bir altyapı ile gelen çocuklarımıza Montessori yöntemi ile araştırmacılık, özgüven ve girişimcilik gibi nitelikler kazandırılmaktadır.”

Metoda İlişkin Farkındalık Yaratma Faaliyetleri Başladı

Okul öncesi çocuklara yönelik Montessori metodunu uygulamaya geçiren Tekirdağ Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi yönteme dair farkındalık yaratma faaliyetleri kapsamında bilgilendirme toplantıları düzenliyor. TRAKYAKA desteği ile eğitim ortamı için gerekli araç gereçleri temin ederek metodu uygulamaya başlayan okulda öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik bilgilendirme toplantılarına da başlanmış durumda. İlki 19 Kasım 2012 Pazartesi günü öğrencilere yönelik olarak gerçekleşen toplantıların sırasıyla tüm hedef kitleye hitaben tekrarlanacağı belirtiliyor. Bu toplantılarda modelin geliştiricisi olan Maria Montessori’nin hayatı, modelin doğuşu, temelleri ve hedefleri üzerinde durulurken modele özgü bazı eğitim tekniklerinin uygulamalı tanıtımları da yapılıyor.

Montessori Eğitimi Nedir?      

Eğitimde Montessori modeli, İtalyan pedagog Maria Montessori tarafından 20. yüzyılın başlarında geliştirilen, çocuğun bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, bireysel öğrenme hızına ve karakter özelliklerine uygun bir eğitim sistemidir. Bu sistemde eğitim programı her bir çocuk için ayrı olarak hazırlanır. Montessori  yaklaşımı,  çocukları  etkinliklere  kendiliğinden  katılması  için  güdülemeye, tekrarlamalı deneyimler aracılığıyla yeteneklerini geliştirmeye cesaretlendirmek üzerine kuruludur.

Bu modelde çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde çalışırlar. Dolayısıyla Montessori yönteminin özü, çocuğa önceden hazırlanmış bir çevrede kendi kendini geliştirebileceği şekilde hareket ve faaliyet özgürlüğü tanımaktır. Bu sistemde çocuğun kendi hatasını keşfetmesi beklenir. Bu sayede eğitimcinin uyarı, onay veya düzeltmesine gerek kalmadan kendi hatasını düzeltmesine imkan tanınan çocuk bireysel gelişimini yetişkinden bağımsızlaşarak gerçekleştirmiş olur.

FOTOĞRAFLAR

Tekirdağ’da Ezberci Eğitim Kalıbı KırılıyorTekirdağ’da Ezberci Eğitim Kalıbı KırılıyorTekirdağ’da Ezberci Eğitim Kalıbı KırılıyorTekirdağ’da Ezberci Eğitim Kalıbı KırılıyorTekirdağ’da Ezberci Eğitim Kalıbı KırılıyorTekirdağ’da Ezberci Eğitim Kalıbı KırılıyorTekirdağ’da Ezberci Eğitim Kalıbı Kırılıyor

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...