TRAKYAKA’nın Seçtiği Girişimci Adaylarının İş Kurma Oranı daha Yüksek

TRAKYAKA’nın Seçtiği Girişimci Adaylarının  İş Kurma Oranı daha Yüksek
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2012 | Toplam Okunma: 2481
KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Sonunda Gerçekleşen İş Kurma Oranlarını Açıkladı

KOSGEB’in verilerine göre, Trakya Kalkınma Ajansı ve KOSGEB işbirliğinde düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılan girişimci adaylarının iş kurma oranı diğer kurumlara göre daha yüksek çıktı.

 

Girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri bir süredir KOSGEB ve diğer kurumlar tarafından düzenleniyor. KOSGEB’in eğitimlerine yaklaşık iki yıldır  eğitici ve eğitime katılacakların belirlenmesi gibi destekler veren Trakya Kalkınma Ajansı, belirlediği adayların iş kurma oranlarının yüksekliği ile dikkat çekiyor. Bugüne kadar Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’de 18 eğitime destek veren TRAKYAKA, bu eğitimlere katılmak üzere toplam 540 girişimci adayı belirledi. Bu adaylardan 360 tanesi Tekirdağ’dan, 90 tanesi Kırklareli’den, 90 tanesi ise Edirne’den katıldı. Tekirdağ’da 12 eğitim düzenlenirken, Kırklareli ve Edirne’de üçer eğitim gerçekleştirildi. Trakya Kalkınma Ajansı tarafından mülakatla seçilen 540 girişimci adayından 38’i eğitimlerin sonunda iş planlarını hazırlayarak KOSGEB desteklerine başvurdu. Başvuruların 24’ü Tekirdağ’dan, 9’u Kırklareli’den 5’i ise Edirne’den yapıldı. İllerin iş kurma oranı ise şöyle gerçekleşti; Tekirdağ %6,67, Kırklareli %10,  Edirne %8,30. Trakya bölgesinin toplam iş kurma oranı da %7,81oldu. Türkiye ortalamasının %4 ila %5 arasında olduğu düşünülecek olursa TRAKYAKA’nın elde ettiği %7,81’lik iş kurma oranının iyi bir ortalama olduğu görülmektedir. Trakya Kalkınma Ajansı ve KOSGEB, Trakyalı girişimcilere destek konusunda bundan sonra da birlikte çalışmaya devam edecektir.       

 

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinde kursiyerlere teorik ve uygulamalı olarak 70 saatlik bir eğitim programı sunuluyor. Eğitimler sonucunda sertifika alan adaylar KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programlarına başvurma hakkını kazanıyor. KOSGEB girişimci adaylarına bu programlar kapsamında 30 bin TL’lik hibe desteği ve sabit yatırım desteği olarak 70 bin TL’ye dek iki yıl geri ödemesiz, sıfır faizli kredi imkânı sunuyor. Söz konusu eğitimlerle ilgili ön başvurular Trakya Kalkınma Ajansı’nın internet sitesi üzerinden elektronik olarak yapılabiliyor. Eğitimler başvuru yoğunluğuna bağlı olarak il ve ilçe merkezlerinde düzenleniyor.

 

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...