Tekirdağlı Romanlardan Ülkemiz ve Evrensel Kültüre Nağmeler

Tekirdağlı Romanlardan Ülkemiz ve Evrensel Kültüre Nağmeler
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2012 | Toplam Okunma: 2998
“Evrensel Kültüre Tekirdağ Romanlarından Nağmeler” adlı projenin bir parçası olan Türk sanat Müziği Gecesi Tekirdağ Anadolu Otelcilik Meslek Lisesi Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi.

Geceye Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç, Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı,  İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, kamu temsilcileri, dernek üyeleri ve Tekirdağlılar katıldı. Programın hemen başında projenin gerçekleştirilmesi için katkısı olan diğer kurum temsilcilerine plaket verilmesinin ardından, Tekirdağ Vali Vekili Ahmet Büyükçelik, Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı ve Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç, TRAKYAKA Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca verilen mahalli sanatçı kartını almaya hak kazanan roman vatandaşlara belgelerini verdi. Halk müziği ve sanat müziğinden güzel eserlerin seslendirildiği gecede derneğin dans grubu bir gösteri sergiledi. 

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje, Roman Kültürünü Yaşatma ve Müzisyenler Derneği ve Tekirdağ  Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında, Tekirdağ Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı iştirakinde hazırlandı. Projenin amacı dezavantajlı kesimlerin ekonomik ve sosyal yaşam seviyelerini iyileştirmek, sosyal hizmet kurumlarıyla iletişimini güçlendirmek, sanat ve müzik faaliyetleri ile kültürel entegrasyonlarını sağlamak ve kazanımlarını ekonomik değere dönüştürmektir. Bir yıllık uygulama süresi olan projenin toplam bütçesi 119.000 TL olurken, bu bütçenin 106.778,70 TL’lik kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı. Projede belirlenen beş ana faaliyet bulunuyor. Bu kapsamda dernek binasının iç donanımı ve büro malzemelerinin temini sağlanırken, 45 dansçı ve müzisyene kostüm, 25 adet yeni müzik enstrümanı ve toplam 44 adet ses sistemi alındı. Ayrıca dernek faaliyetlerinin yürütülmesinde ve tanıtılmasında önemli bir yeri olan internet sitesi düzenlendi. Dernek faaliyetlerinin tanıtımı ana başlığı altında dernek,  26 Mayıs-2 Haziran 2012 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’ nin Prag şehrinde gerçekleştirilen Dünya Roman Festivaline ve 2012 yılında Tekirdağ’da yapılan Kiraz Festivali’ne katıldı.

Projenin en önemli ana başlıklarından biri de dernek üyelerinin eğitimi oldu. Uygulamasına henüz başlanan bu başlık altında dernek üyeleri nota, solfej eğitimi ve dernek bünyesinde yer alan 20 kişilik dans ekibi Salon Roman dansları eğitimi alacak. Ayrıca eğitim başlığı altında Tekirdağ 13 Kasım İlköğretim Okulu, Tekirdağ Aydoğdu İlköğretim Okulu ve Tekirdağ Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu öğrencilerinden 10 ar kişilik toplam 30 öğrenciye Pratik Müzik Eğitimi verilecek. Eğitim kapsamında klarnet, darbuka, tef ve keman eğitimleri Dernek bünyesindeki 3 eğitmen tarafından verilecek.  Bu eğitim programında Roman öğrenme ve öğretme teknikleri kullanılacak. Pratik Müzik Eğitimi’ne katılan öğrencilerden velilerin ve okul yönetiminin de izni ile okul gösteri grupları oluşturulacak. Diğer kurum ve kuruluşların gösteri gruplarına ihtiyaç duyması halinde bunların eğitilmesi için gerekli teknik destek dernek üyelerince sağlanacak. Eğitim başlığının bir diğer önemli maddesi de bir müzik kitabı hazırlanması ve Dernek tarafından verilecek interaktif dersler olacak.  Romanların müziği algılama metotlarını içerecek, ilköğretim öğrencilerine müziği sevdirecek pratik müzik eğitimi kitabı hazırlanarak 2000 adet basılacak. Kitaptaki ders içerikleri kamera kaydı altında alınacağı için web sitesinde interaktif ders anlatımı şekline getirilerek yayınlanacak.

Projenin en ilginç bölümü ise “sigarayı bırak müzikle hayata tutun” ana başlığı olacak. Kampanya kapsamında sigarayı bırakmak isteyenlere dernek bünyesinde ücretsiz müzik kursu verilecek. Bu amaçla Dernek tarafından kampanyaya katılmak isteyenlerin kayıtları alınmaya başladı.

 

FOTOĞRAFLAR

Tekirdağlı Romanlardan Ülkemiz ve Evrensel Kültüre Nağmeler Tekirdağlı Romanlardan Ülkemiz ve Evrensel Kültüre Nağmeler

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...