İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştaylarında Sıra Malkara’daydı

İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştaylarında Sıra Malkara’daydı
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2012 | Toplam Okunma: 2034
Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Malkaralılardaydı.

Malkara Belediyesi Kültür Sarayı’nda yapılan çalıştaya, Malkara Kaymakamı Mahmut Halal, Malkara Belediye Başkanı Birol Kaya, Malkara İlçe Emniyet Müdürü Behçet Alkan ile aralarında kamu kurumu, sivil toplum kuruluşları ve muhtarların bulunduğu 80 kişi katıldı. Toplantının başında Planlama Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Karaman, Ajans hakkında ve çalıştayın yapılış amacına ilişkin konuşma yaptı.

Çalıştayın yönteminin açıklanmasını takiben ilk olarak Malkara’nın sorunları ve potansiyelleri tartışmaya açıldı. Sorunların konuşulduğu bölümde Malkara Belediye Başkanı Birol Kaya söz aldı. Kaya şunları söyledi:” Malkara’nın en büyük sorunu hedeflerinin ve vizyonunun olmamasıdır. Tarım ve hayvancılığın bu kadar güçlü olduğu bir ilçede buna bağlı sanayinin yeterince büyütülememesi, tüm ülkeye yayılan markaların çıkmamış olması düşündürücüdür. Daha önceden karma OSB olarak belirlenen Malkara OSB’yi, Sanayi Bakanımızın da desteğiyle Gıda İhtisas OSB’ye çevirdik ancak yeterli ilgiyi göremedik. Gençlerimize yeterli iş imkanı yaratamadığımız için Çorlu ve Çerkezköy’e göç vermekteyiz. 5 Yıl öncesine kadar 63.000 olan nüfusumuz şu anda 53.000 düşmüştür. İnsanlarımız ilçemizde tutabilmek için yeni iş sahaları ve sosyal donatılar açmak zorundayız. Üst ölçekli planların oluşturulmasında yerelin de söz sahibi olmasını sağlayacak çalıştayın başarılı geçmesini diliyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Malkara’nın kalkınma açısından sahip olduğu fırsatların, güçlü yanların görüşüldüğü bölümde ise tarıma dayalı sanayinin Malkara için bir gereklilik olduğu konusunda uzlaşıldı. Mesleki eğitim ihtiyacının bölgenin şartlarına göre düzenlenmesini isteyen katılımcılar, bu konuda hem çalışan kesimin hem de işveren kesiminin taleplerinin kesiştiğine dikkat çektiler. İlçede bulunan yüksekokulun sanayi ile işbirliği yapmasının ve sanayinin beklentilerine uygun projelerde ortaklık yapmasının önemine vurgu yapıldı.

Malkara İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı, paydaşların kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerden beklentilerinin alınmasıyla devam etti. Malkaralılar özellikle kamudan planlama çalışmalarının titizlikle yürütülmesi konusunda bir beklentilerinin olduğunu ifade ettiler. Çalıştayın bu bölümünde tüm katılımcıların ortak beklentisinin ise kamudan ilçeye daha fazla alt yapı yatırımı yapılması yönünde olduğu belirlendi. Çalıştay, bölgesel kalkınma önceliklerinin tespiti amacıyla hazırlanan tematik alan oylamasıyla sürdü. Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisinin oluşturulmasında kullanılacak olan verilerin toplanması amacıyla yapılan elektronik oylamanın sonunda bölge için önemli görülen alanlar sırasıyla şöyle oluştu: tarım, lojistik, eğitim, sağlık, altyapı, yeşil büyüme ve çevre politikaları. Oylamanın ardından ikinci oturuma geçildi. İlk oturumda ortaya konan fırsatların plan ve projeler çerçevesinde ne şekilde değerlendirilebileceğinin gruplar halinde masaya yatırıldığı ikinci oturumun akabinde sona eren çalıştaya dair raporun kısa süre içerisinde hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılacağı açıklandı.

 

FOTOĞRAFLAR

İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştaylarında Sıra Malkara’daydı

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...