İpsala Pirincinin Kalitesine Güveniyor

İpsala Pirincinin Kalitesine Güveniyor
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2012 | Toplam Okunma: 2443
Trakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki beşinci buluşma İpsala ilçesinde oldu. 20 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilen toplantıya İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz’ün yanı sıra ilçede yer alan kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İpsala ilçesinin sosyo-ekonomik kalkınmasının önündeki engellerin ve arzu edilen kalkınmanın tesis edilmesinde kullanılabilecek güçlü, zayıf yanların ve fırsatların masaya yatırıldığı çalıştayda bu konuda Ajanstan beklenenler de dile getirildi. Toplantının başında İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz bir konuşma yaptı. Karagöz konuşmasında sadece planlamanın önemine değinerek şunları söyledi:Çevre Düzeni Planları hazırlanırken yerelin görüşleri yeterince alınmadı. Şimdi Trakya Kalkınma Ajansı hem bölge planının hazırlanması hem de 2023 vizyonuna katkısı olması amacıyla görüşlerimizi alıyor. Daha önce yapılan planlarda bize biçilen rol sadece tarım yapmamız yönündeydi. Biz bu konuda kendi kararlarımızı kendimiz vermek istiyoruz. İpsala çeltik ile geçinen bir ilçedir. Enerji sıkıntılarımız var. Bunun giderilmesi için rüzgar enerjisine dönük bir proje hazırladık ve Ajansa verdik ancak kabul edilmedi. Ümidimiz kaybetmedik. Yeni projelerimiz olacak. Bu toplantıya katılan siz İpsalılardan yeni vizyonumuz için yoğun katkı bekliyoruz. Kendi geleceğimizi kendimiz şekillendirelim.

Toplantıda daha sonra sözü İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz aldı. İpsala Sınır Kapısının ilçe için önemine değinen Gürbüz, şunları söyledi:”İpsala Sınır Kapısında bulunan işletmelerin yıllık geliri 13.000.000 Euro’dur. Bu kazancın İpsala’ya nasıl yönlendireceğimizi düşünmemiz gerekir. Çeltikte ürün çeşitliliğini arttırmalıyız. Pirincimiz marka yapmanın yollarından bir tanesi de budur. İlçemize gıda sanayi bu şekilde ilgi gösterir. Ergene’nin kirliliği henüz bizi etkilemiyor ancak günün birinde bizi de etkileyebilir. İnşallah Ergene Eylem Planı bunun önüne geçebilecektir. Saros’un yarattığı turizm cazibesinden biz de yararlanabiliriz. Saros Körfezi’nde üç ay olan turizm mevsimi sona erdiğinde boş kalan otelleri av turizmi, kuş gözlem istasyonları ile biz doldurabiliriz. Şu anda şehrin içinde olan küçük sanayi sitesini bir an önce sınırdan gelen yol üstüne taşımamız gerekir. Yeni bir sanayi sitesi en az 1700 kişiye yeni iş imkanı sağlayacaktır.”

İpsala’nın Keşan’a yakın olmasının avantajları olduğu kadar dezavantajları da olduğuna değinen katılımcılar, özellikle İpsalıların bu ilçede yatırım yapmasından yakındılar. İlçenin yoldan uzakta olmasının İpsala’ya çok şey kaybettirdiğine değinen İpsalalılar, bu noktalara yeni tesisler yaparak yolu kullanan 1.700.000 kişiden kazanç sağlanacağına vurgu yaptılar. Çalıştaya katılan köy muhtarları yaptıkları konuşmalarda kırsal nüfusun azalmasına vurgu yaptılar.  Çeltik üretiminde kullanılan girdilerin sürekli artması, buna karşın çeltik fiyatlarının aynı kalması dile getirilen diğer bir sorun oldu.  Geniş katılımlı çalıştay öğleden sonra grubun ikiye ayrılarak ilçe değerlerinin daha ayrıntılı konuşulduğu bölümle sona erdi.

2013 yılı sonrası için hazırlanacak olan Trakya Bölge Planı’nın oluşturulmasında Ajans için önemli veriler sağlayacağı belirtilen İpsala ilçe vizyon çalıştayına ait raporun en kısa sürede hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi. İlçe vizyon geliştirme çalıştayları Edirne’nin tüm ilçelerinde yapılacak. Çalıştaylarda üzerinde durulan noktaların Ajansın 2013 Yılı Mali Destek Programlarının içeriklerinin belirlenmesinde de rol oynaması bekleniyor. 

FOTOĞRAFLAR

İpsala Pirincinin Kalitesine Güveniyor

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...