Yerel Yönetimlerin Turizme Bakışı Panelde Ele Alındı

Yerel Yönetimlerin Turizme Bakışı Panelde Ele Alındı
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2012 | Toplam Okunma: 2565
Panele TRAKYAKA’nın Turizm Destekleri Damga Vurdu

Kırklareli Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen ‘Bölgesel Kalkınma Planlamasında Yerel Yönetimlerin Turizme Bakışı’ konulu III. Geleneksel Trakya Turizm Paneli 13 Aralık 2012 Perşembe günü gerçekleşti. Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi’nde saat 14:00'te başlayan panelde Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç’ın da aralarında bulunduğu protokol üyelerinin yanı sıra ilçe ve belde belediye başkanları, daire müdürleri, sivil toplum temsilcileri, öğrenciler ve Trakya Kalkınma Ajansı uzmanları da hazır bulundu.

Panelin açılış konuşması Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç tarafından yapıldı. Mustafa Aykaç, konuşmasında Trakya’daki turizm potansiyelinin yeterince değerlendirilemediğini vurguladı. Aykaç, bu potansiyelin kaybolmaması için doğanın korunmasının önemine değindi. Bölgesel kalkınma konusunda Trakya’nın önündeki en önemli fırsatlardan birinin turizm olduğunu ifade eden Rektör Mustafa Aykaç, bu fırsattan yararlanmak için çok çalışmak ve sabırlı olmak gerektiğini belirtti.

Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, bölgede turizm altyapısının zayıflığına vurgu yaptı. Bu eksikliğin giderilmesi için Trakya Kalkınma Ajansı’nın mali destek programlarından yararlanılabileceğini belirten Mustafa Yaman, belediyeleri Ajansın Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı için proje üretmeye çağırdı. Kırklareli İl Özel İdaresi’nin turizm altyapısının geliştirilmesine hizmet eden çalışmalarına değinen Vali Yaman, Trakya Kalkınma Ajansı’nın da Yatırım Destek Ofisi olarak kullanmak üzere satın aldığı tarihi yapının restorasyon izinlerinin alındığını belirtti.

Vali Yaman’ın konuşmasını takiben panel başkanı olarak açılış konuşmasını yapan Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan, üniversite olarak turizmin geliştirilmesi için her tür akademik desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Panelistler arasında ilk sözü alan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne’nin sahip olduğu turizm potansiyelinden ve belediye olarak bu potansiyeli güçlendirmek üzere yaptıkları çalışmalardan bahsetti. UNESCO Dünya Mirası listesine giren Selimiye Camii ve çevresindeki çalışmalarını örnek gösteren Tanrıkulu, Edirne’de tarihi evlerin de turistlerin büyük ilgisini çektiğini ifade etti.

Panelde Ertuğrul Tanrıkulu’nun ardından kürsüye gelen Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç, belediyelerinin altyapı çalışmalarının turizme etkisinden söz ettiği konuşmasında, turizme yönelik hizmetler ve turizmi etkileyen hizmetler başlıkları altında çeşitli bilgiler verdi. Turizmde yerel yönetimlerin karşılaştığı sorunlara değinen Dalgıç, Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi sıfatıyla Ajansın hazırladığı turizm master planı için de ayrı bir parantez açtı.

Kırklareli Vali Yardımcısı Günay Öztürk’ün İl Özel İdaresi olarak turizme dönük gerçekleştirdikleri restorasyon projelerini sunmasının ardından söz alan Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ise Trakya’nın üç tarafı denizlerle çevrili bir bölge olarak deniz turizminden yeterince yararlanamadığına vurgu yaptı. Kırklareli’nin turizmde doğal varlıkları ile öne çıkabileceğini ifade eden Çağlayan, Longoz Ormanları’nın turizme dönük düzenlemelere açık olmamasının bu potansiyelin bir kısmını atıl durumda bıraktığını söyledi. Başkan Çağlayan, Yayla Mahallesi’ndeki tarihi evlerin turizme kazandırılması konusundaki çalışmalara da değindi. Çağlayan, belediye olarak bu muhitteki tescilli bir binayı müze haline getirmek üzere hazırladıkları projeyi TRAKYAKA’nın Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Ajansa sunduklarını belirtti.

Panelde konuşan bir diğer isim olan Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz ilçelerinin Tarihi Kentler Birliği ve Cittaslow (Sakin Şehir) üyeliği hakkında kısa bilgiler verdi. Başkan Yılmaz, Vize’nin çehresini değiştiren Kale Mahallesi’ndeki Sokak Sağlıklaştırma Projesini AB fonlarından ve Trakya Kalkınma Ajansı’ndan aldıkları desteklerle nasıl hayata geçirdiklerini anlattı. Antik Dönem Trak Köyü Canlandırma Projesi, Kent Ormanı Projesi ve yatak kapasitesinin artırılmasına yönelik konaklama tesisi projelerine değinen Yılmaz, Traklara başkentlik yapmış olan Vize’nin bu çalışmalarla önemli bir turizm noktası haline geleceğini ifade etti. III. Geleneksel Trakya Turizm Paneli Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz’un bölgenin eko-turizm potansiyeline doğa koruma bilincinin önemine dikkat çeken konuşmasıyla sona erdi.

FOTOĞRAFLAR

Yerel Yönetimlerin Turizme Bakışı Panelde Ele AlındıYerel Yönetimlerin Turizme Bakışı Panelde Ele AlındıYerel Yönetimlerin Turizme Bakışı Panelde Ele AlındıYerel Yönetimlerin Turizme Bakışı Panelde Ele Alındı

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...