TRAKYAKA, Mali Destek Bilgilendirme Toplantılarına Başladı

TRAKYAKA, Mali Destek Bilgilendirme Toplantılarına Başladı
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2012 | Toplam Okunma: 1835
Paydaşlar Programlar Hakkındaki Sorularına Yanıt Buluyor

Trakya Kalkınma Ajansı 2012/2013 Yılı Mali Destek Programlarının tanıtımını paydaş bilgilendirme toplantıları ile sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta programlara ilişkin ilk bilgilendirmeleri basın mensuplarıyla bir araya gelerek gerçekleştiren Ajans, 2012 Yılının son haftasını ise genel bilgilendirme toplantılarına ayırdı. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ il ve ilçe merkezlerinin tamamında organize edilen toplantılar ile potansiyel başvuru sahipleri programlar hakkında ayrıntılı bilgi edinebiliyor.

21 milyon TL’lik bir bütçeye sahip olan 2012/2013 Yılı Mali Destek Programlarına ilişkin ilk paydaş toplantıları 24 Aralık Pazartesi günü Tekirdağ, Çorlu ve Marmara Ereğlisi’nde yapıldı. Bu toplantıları 25 Aralık Salı günü Kırklareli, Edirne, Süloğlu, Lalapaşa, Muratlı ve Lüleburgaz’daki toplantılar izledi. Mali Destek Programlarından sorumlu Ajans Program Yönetim Birimi tarafından yapılan bilgilendirme toplantılarına il ve ilçelerde görev yapan çok sayıda kamu çalışanı, üniversite ve belediye personeli, sivil toplum ve özel sektör temsilcisi ilgi gösterdi.

TRAKYAKA Program Yönetim Birimi uzmanları Ajansın teklif çağrısına çıktığı programlar hakkında paydaşlara ayrıntılı bilgiler verdi. Başvuru rehberlerinde yer alan temel konulara dikkat çekilen bilgilendirmelerde özellikle başvuru sahiplerinin uygunluğu, program öncelikleri, eş finansman konusu, uygun olmayan maliyetler ve başvuru şekli üzerinde duruldu. Bilgilendirmelerde son başvuru gün ve saatine uyulması gerekliliği vurgulanırken projelerde her sayfa için imza ve paraf zorunluluğunun da kaldırıldığı belirtildi. Ajans, internet sitesinden duyurduğu program dahilinde bilgilendirme toplantılarına 31 Aralık tarihine dek devam ederek bölgedeki tüm ilçe merkezlerinde bilgilendirmelerini tamamlamış olacak.

2012/2013 Mali Destek Programları

TRAKYAKA, kar amacı güden kuruluşlara yönelik olarak hazırladığı İktisadi Kalkınma Programı ile KOBİ’lere büyük destek sağlamayı amaçlıyor. Ajans başarılı bulduğu KOBİ projelerine 11 milyon TL geri ödemesiz destek imkanı sunuyor. Ajans, mali destek programlarıyla başta mahalli idareler olmak üzere kar amacı gütmeyen kurumların altyapı projeleri için de 6,5 milyon TL’lik bir program hazırlamış durumda. Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı ile yapılacak altyapı yatırımlarıyla bölgenin yaşam seviyesinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Kar amacı gütmeyen kurumların yararlanabildiği bir diğer mali destek programı ise Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu programda bölgenin sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesinin yükseltilmesi hedeflenirken başarılı proje sahipleri Ajanstan toplam maliyetlerinin % 90’ını hibe desteği olarak alma fırsatı bulabiliyor.

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA, Mali Destek Bilgilendirme Toplantılarına Başladı
  Yükleniyor...