TRAKYAKA’dan Yabancı Sermaye Yatırımına Destek

TRAKYAKA’dan Yabancı Sermaye Yatırımına Destek
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2012 | Toplam Okunma: 2493
Hintli Yatırımcılar Aradıkları Ortamı Edirne’de Buldu

Trakya Kalkınma Ajansı Edirne Yatırım Destek Ofisi, önemli bir yabancı yatırımın Edirne’de hayata geçmesinde anahtar rol oynadı. Sentetik endüstri yağları üretiminde bulunan Hindistan merkezli bir firma, Edirne YDO aracılığıyla yaptığı araştırmalar neticesinde yeni yatırımını Edirne’de gerçekleştirme kararı aldı.

Dört yıl önce Türkiye’de yatırım kararı alan Hintli Yale Industrial Lubricants şirketi uzun süren araştırmaları neticesinde yatırım yapacağı ili belirledi. Adana, İzmir, Bursa, İstanbul ve İzmit gibi illerde yaptıkları incelemelerin ardından Trakya’ya gelen şirket yetkilileri uygun yatırım ortamını Edirne’de buldu. Tesislerini kurmak üzere Edirne Organize Sanayi Bölgesi’nden yer talep eden Hintli şirketin bu talebine olumlu yanıt verildi.

İleri teknoloji düzeyine sahip yatırımlarını Edirne’de gerçekleştirme kararı alan Hintli iş adamlarının bu kararlarında Edirne Yatırım Destek Ofisi’nin payı büyük oldu. İlk etapta Edirne YDO’dan Edirne’nin yatırım ortamı hakkında ayrıntılı bilgiler alan şirket yetkilileri ildeki araştırmalarını derinleştirdi. YDO uzmanlarıyla birlikte Edirne Organize Sanayi Bölgesi’ni gezen yatırımcılar buradaki tanıtım toplantısına katıldılar. Bilgi edinme süreçlerinde Edirne YDO’nun büyük desteğini alan yetkililer, ofis aracılığıyla muhtemel yatırım alanlarını bir kez daha gezerek inceledikten sonra Edirne OSB dahilinde parsel satın alımına karar verdiler.

Edirne YDO’nun girişimiyle, 7 Aralık 2012 tarihinde Edirne Valisi Hasan Duruer başkanlığında yapılan Edirne OSB Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılan Yale Industrial temsilcileri, yatırım için arazi taleplerini OSB yönetimine iletme fırsatı buldu. Edirne Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Dr. Emre Atılgan’ın yaptığı sunumla Hintli yatırımcıların projeleri hakkında bilgi edinen OSB yönetiminin projeyi olumlu karşılaması üzerine arazi tahsisine yeşil ışık yakılmış oldu. Tamamı yabancı sermayeli projenin uygulanması için gereken işlemlere hız verilirken ilgili arsa satışı da 28 Aralık Cuma günü Edirne gerçekleştirildi. Edirne Valisi ve Edirne OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Duruer’in makamında atılan imzalar ile tesisin kurulması için gereken arsa firmaya tahsis edilmiş oldu.

Hintli firma adına yatırımı takip eden İdari Direktör Tarina Rallan, Edirne’yi tercih etmelerindeki en önemli etkenlerden birinin Edirne’nin yaşanabilirliği olduğunu belirtti. Hayatlarını yatırım yaptıkları şehirde sürdüreceklerini ifade eden Rallan, Edirne’nin atmosferinden ve sosyal imkanlarından etkilendiklerini söyledi. Edirne’nin İstanbul ve Balkanlar gibi iki büyük pazarın tam ortasında yer aldığına dikkat çeken Tarina Rallan, sınır kapılarına yakınlığın da Balkan pazarına açılma planları için önemli bir avantaj olduğuna değindi. Yabancı bir yatırımcı olarak Edirne’nin kendilerine sunduğu fırsatlardan yararlanabildikleri için çok mutlu olduklarını belirten Rallan, yatırımlarının potansiyel yatırımcılar için iyi bir örnek olacağına inandıklarını da sözlerine ekledi.

İmza töreni sonrasında yeni yatırımın Edirne ve ülkemiz için hayırlı olmasını dileyen Edirne Valisi Hasan Duruer, yatırımın gerçekleşmesinde Trakya Kalkınma Ajansı Edirne Yatırım Destek Ofisi’nin katkılarının büyük olduğunu ifade etti. Firma yetkilileri ise gerek Edirne YDO gerekse Edirne Valiliği’nin kendilerine sağladığı destekten ötürü teşekkür ederken uzun vadeli diğer yatırım planları için de aynı desteği alacaklarından emin olduklarını belirttiler.

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...