TRAKYAKA’dan Yabancı Sermaye Yatırımına Destek

TRAKYAKA’dan Yabancı Sermaye Yatırımına Destek
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2012 | Toplam Okunma: 2759
Hintli Yatırımcılar Aradıkları Ortamı Edirne’de Buldu

Trakya Kalkınma Ajansı Edirne Yatırım Destek Ofisi, önemli bir yabancı yatırımın Edirne’de hayata geçmesinde anahtar rol oynadı. Sentetik endüstri yağları üretiminde bulunan Hindistan merkezli bir firma, Edirne YDO aracılığıyla yaptığı araştırmalar neticesinde yeni yatırımını Edirne’de gerçekleştirme kararı aldı.

Dört yıl önce Türkiye’de yatırım kararı alan Hintli Yale Industrial Lubricants şirketi uzun süren araştırmaları neticesinde yatırım yapacağı ili belirledi. Adana, İzmir, Bursa, İstanbul ve İzmit gibi illerde yaptıkları incelemelerin ardından Trakya’ya gelen şirket yetkilileri uygun yatırım ortamını Edirne’de buldu. Tesislerini kurmak üzere Edirne Organize Sanayi Bölgesi’nden yer talep eden Hintli şirketin bu talebine olumlu yanıt verildi.

İleri teknoloji düzeyine sahip yatırımlarını Edirne’de gerçekleştirme kararı alan Hintli iş adamlarının bu kararlarında Edirne Yatırım Destek Ofisi’nin payı büyük oldu. İlk etapta Edirne YDO’dan Edirne’nin yatırım ortamı hakkında ayrıntılı bilgiler alan şirket yetkilileri ildeki araştırmalarını derinleştirdi. YDO uzmanlarıyla birlikte Edirne Organize Sanayi Bölgesi’ni gezen yatırımcılar buradaki tanıtım toplantısına katıldılar. Bilgi edinme süreçlerinde Edirne YDO’nun büyük desteğini alan yetkililer, ofis aracılığıyla muhtemel yatırım alanlarını bir kez daha gezerek inceledikten sonra Edirne OSB dahilinde parsel satın alımına karar verdiler.

Edirne YDO’nun girişimiyle, 7 Aralık 2012 tarihinde Edirne Valisi Hasan Duruer başkanlığında yapılan Edirne OSB Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılan Yale Industrial temsilcileri, yatırım için arazi taleplerini OSB yönetimine iletme fırsatı buldu. Edirne Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Dr. Emre Atılgan’ın yaptığı sunumla Hintli yatırımcıların projeleri hakkında bilgi edinen OSB yönetiminin projeyi olumlu karşılaması üzerine arazi tahsisine yeşil ışık yakılmış oldu. Tamamı yabancı sermayeli projenin uygulanması için gereken işlemlere hız verilirken ilgili arsa satışı da 28 Aralık Cuma günü Edirne gerçekleştirildi. Edirne Valisi ve Edirne OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Duruer’in makamında atılan imzalar ile tesisin kurulması için gereken arsa firmaya tahsis edilmiş oldu.

Hintli firma adına yatırımı takip eden İdari Direktör Tarina Rallan, Edirne’yi tercih etmelerindeki en önemli etkenlerden birinin Edirne’nin yaşanabilirliği olduğunu belirtti. Hayatlarını yatırım yaptıkları şehirde sürdüreceklerini ifade eden Rallan, Edirne’nin atmosferinden ve sosyal imkanlarından etkilendiklerini söyledi. Edirne’nin İstanbul ve Balkanlar gibi iki büyük pazarın tam ortasında yer aldığına dikkat çeken Tarina Rallan, sınır kapılarına yakınlığın da Balkan pazarına açılma planları için önemli bir avantaj olduğuna değindi. Yabancı bir yatırımcı olarak Edirne’nin kendilerine sunduğu fırsatlardan yararlanabildikleri için çok mutlu olduklarını belirten Rallan, yatırımlarının potansiyel yatırımcılar için iyi bir örnek olacağına inandıklarını da sözlerine ekledi.

İmza töreni sonrasında yeni yatırımın Edirne ve ülkemiz için hayırlı olmasını dileyen Edirne Valisi Hasan Duruer, yatırımın gerçekleşmesinde Trakya Kalkınma Ajansı Edirne Yatırım Destek Ofisi’nin katkılarının büyük olduğunu ifade etti. Firma yetkilileri ise gerek Edirne YDO gerekse Edirne Valiliği’nin kendilerine sağladığı destekten ötürü teşekkür ederken uzun vadeli diğer yatırım planları için de aynı desteği alacaklarından emin olduklarını belirttiler.

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...