TRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona Erdi

TRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona Erdi
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2013 | Toplam Okunma: 2466
Son İlçe Vizyon Çalıştayı Lalapaşa’da Yapıldı

Trakya Kalkınma Ajansı İlçe Vizyon Çalıştaylarının sonuncusu Edirne’nin Lalapaşa İlçesi’nde gerçekleşti. 3 Ocak Perşembe günü düzenlenen çalıştaya Lalapaşa Kaymakamı Mehmet Durgut, Lalapaşa Belediye Başkanı Ali Osman Uzman, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Emniyet Amir Vekili İbrahim Çınar, köy muhtarları ile kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı.

TRAKYAKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Karaman’ın açılış konuşmasıyla başlayan çalıştayda katılımcılara Ajans faaliyetleri hakkında bilgiler verildi. Özellikle 2013-2024 Bölge Planı hazırlık süreci üzerinde durulurken vizyon çalıştaylarında elde edilen verilerin plana katkısından bahsedildi. İlçe Kaymakamı Mehmet Durgut, yaptığı konuşmada özellikle ilçenin enerji potansiyeline değindi. Kaymakam Durgut, Lalapaşa’nın rüzgar enerjisi potansiyelinin projelerle değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Lalapaşa Belediye Başkanı Ali Osman Uzman ise ilçelerinin kültür ve tarih anlamında sahip olduğu turizm potansiyeline dikkat çekti.

Lalapaşa İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı, katılımcıların ilçenin sorunları hakkındaki görüşlerinin alınmasıyla devam etti. İlçede kurumların proje hazırlama kapasitesinin geliştirilmesi gereği öne çıkarken en büyük sorunlardan birinin de kamu kurumu çalışanlarının ilçede değil Edirne’de ikamet etmesi olduğu belirtildi. Sosyal imkanların yetersizliğinin ilçenin ikamet için tercih edilmeme nedeni olduğuna dikkat çekildi.

İlçe merkezi ve köyler arasındaki ulaşım sorunu, toprakların verimsizliği ve sulama imkanlarının kısıtlı olması ile köylerdeki altyapı sorunlarının fazlalığı dile getirilen diğer sorunlar arasında yer aldı. Köylerde nüfusun azalmaya devam etmesi ve çöplerin toplanmaması nedeniyle oluşan kirlilik de kırsal alanda yaşayan vatandaşların önemli sorunları arasında sayıldı. İlçede küçükbaş hayvancılık konusunda bir potansiyel olduğuna ancak genç nüfusun bu tür ekonomik faaliyetlere girmekten kaçındığına dikkat çekildi. Zengin florasından ötürü ilçenin arıcılık için de çok uygun olduğu belirtilirken vatandaşların benzer şekilde bu alana yönelmekten de geri durduğundan bahsedildi.

İlçe önceliklerinin tespit edilmesine yönelik anket çalışması ile süren vizyon geliştirme çalıştayında katılımcıların ilk bölümde sorduğu sorulara yanıt verildi. Ajansın mali destek programları hakkında da kısa bilgilerin verildiği çalıştay, Lalapaşa’nın ilçe sakinlerince ne şekilde tanımlandığı ve hangi özellikleriyle öne çıktığına dair verilerin toplandığı bölümün ardından sona erdi. Çalıştaya ilişkin raporun en kısa sürede hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilirken Lalapaşa İlçe Vizyon Çalıştayı ile Ajansın İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayları dizisi de tamamlanmış oldu. Söz konusu çalıştaylarda elde edilen sonuçların hazırlanacak olan bölge planının şekillenmesinde önemli rol oynayacağı açıklandı.

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona ErdiTRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona ErdiTRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona ErdiTRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona ErdiTRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona Erdi

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...