TRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona Erdi

TRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona Erdi
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2013 | Toplam Okunma: 2690
Son İlçe Vizyon Çalıştayı Lalapaşa’da Yapıldı

Trakya Kalkınma Ajansı İlçe Vizyon Çalıştaylarının sonuncusu Edirne’nin Lalapaşa İlçesi’nde gerçekleşti. 3 Ocak Perşembe günü düzenlenen çalıştaya Lalapaşa Kaymakamı Mehmet Durgut, Lalapaşa Belediye Başkanı Ali Osman Uzman, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Emniyet Amir Vekili İbrahim Çınar, köy muhtarları ile kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı.

TRAKYAKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Karaman’ın açılış konuşmasıyla başlayan çalıştayda katılımcılara Ajans faaliyetleri hakkında bilgiler verildi. Özellikle 2013-2024 Bölge Planı hazırlık süreci üzerinde durulurken vizyon çalıştaylarında elde edilen verilerin plana katkısından bahsedildi. İlçe Kaymakamı Mehmet Durgut, yaptığı konuşmada özellikle ilçenin enerji potansiyeline değindi. Kaymakam Durgut, Lalapaşa’nın rüzgar enerjisi potansiyelinin projelerle değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Lalapaşa Belediye Başkanı Ali Osman Uzman ise ilçelerinin kültür ve tarih anlamında sahip olduğu turizm potansiyeline dikkat çekti.

Lalapaşa İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı, katılımcıların ilçenin sorunları hakkındaki görüşlerinin alınmasıyla devam etti. İlçede kurumların proje hazırlama kapasitesinin geliştirilmesi gereği öne çıkarken en büyük sorunlardan birinin de kamu kurumu çalışanlarının ilçede değil Edirne’de ikamet etmesi olduğu belirtildi. Sosyal imkanların yetersizliğinin ilçenin ikamet için tercih edilmeme nedeni olduğuna dikkat çekildi.

İlçe merkezi ve köyler arasındaki ulaşım sorunu, toprakların verimsizliği ve sulama imkanlarının kısıtlı olması ile köylerdeki altyapı sorunlarının fazlalığı dile getirilen diğer sorunlar arasında yer aldı. Köylerde nüfusun azalmaya devam etmesi ve çöplerin toplanmaması nedeniyle oluşan kirlilik de kırsal alanda yaşayan vatandaşların önemli sorunları arasında sayıldı. İlçede küçükbaş hayvancılık konusunda bir potansiyel olduğuna ancak genç nüfusun bu tür ekonomik faaliyetlere girmekten kaçındığına dikkat çekildi. Zengin florasından ötürü ilçenin arıcılık için de çok uygun olduğu belirtilirken vatandaşların benzer şekilde bu alana yönelmekten de geri durduğundan bahsedildi.

İlçe önceliklerinin tespit edilmesine yönelik anket çalışması ile süren vizyon geliştirme çalıştayında katılımcıların ilk bölümde sorduğu sorulara yanıt verildi. Ajansın mali destek programları hakkında da kısa bilgilerin verildiği çalıştay, Lalapaşa’nın ilçe sakinlerince ne şekilde tanımlandığı ve hangi özellikleriyle öne çıktığına dair verilerin toplandığı bölümün ardından sona erdi. Çalıştaya ilişkin raporun en kısa sürede hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilirken Lalapaşa İlçe Vizyon Çalıştayı ile Ajansın İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayları dizisi de tamamlanmış oldu. Söz konusu çalıştaylarda elde edilen sonuçların hazırlanacak olan bölge planının şekillenmesinde önemli rol oynayacağı açıklandı.

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona ErdiTRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona ErdiTRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona ErdiTRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona ErdiTRAKYAKA İlçe Vizyon Çalıştayları Serisi Sona Erdi

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...