Trakya Kalkınma Ajansı Tarihe Ayna Tutuyor

Trakya Kalkınma Ajansı Tarihe Ayna Tutuyor
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2013 | Toplam Okunma: 2445
Kırklareli’de Tarihi Bir Yapı Daha İşlevsellik Kazanıyor

Trakya Kalkınma Ajansı 2012 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı çerçevesinde destek almaya hak kazanan Kırklareli Belediyesi’ne ait ‘Tarihe Ayna Tutan Mimari’ projesi imza altına alındı. 30 Ocak 2013 günü Kırklareli Belediyesi AB Projeleri İletişim ve Koordinasyon Bürosu’nda gerçekleşen imza töreninde Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ve TRAKYAKA temsilcileri hazır bulundu.

Kırklareli’nin tarihi yapıları ile ünlü Yayla Mahallesi’nde bulunan tescilli bir sivil mimari örneği daha TRAKYAKA desteği ile kentin kültürel dokusuna kazandırılma yoluna girdi. Kırklareli Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan tarihi eve ilişkin belediye tarafından hazırlanan proje TRAKYAKA tarafından destek almaya uygun görüldü. 64 bin TL’lik bütçesinin tamamı Ajansça finanse edilecek proje ile binanın röleve, restorasyon ve restitüsyon projeleri hazırlanacak. Kırklareli’de, kültür turizminin gelişimine katkıda bulunmak suretiyle, şehrin turizm kapasitesinin ve turizm vizyonunun gelişmesine destek olmayı amaçlayan Kırklareli Belediyesi, Ajans desteği ile başlattığı süreci tarihi evi Kültür Evi haline getirerek tamamlayacak.

Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan’ın proje imza töreninde yaptığı açıklamaya göre Ajans desteği ile restorasyonu gerçekleşecek bina daha sonra Kırklareli Kültür Evi olarak hizmet verecek. Yenileme çalışmalarının ardından kısa sürede hizmete sokulması planlanan Kültür Evi’nde Kırklareli’nin kültürel dokusunu yansıtan nesnelerin ve özellikle geçmiş dönemde evlerde kullanılan çeşitli araç gereçlerin sergileneceği belirtiliyor. Yayla Mahallesi’nde tarihi bir konağı satın alarak restorasyonunu üstlenen ve bu binayı Yatırım Destek Ofisi olarak kullanmayı planlayan TRAKYAKA, Kırklareli Belediyesi’ne verdiği bu son destekle Yayla Mahallesi’nde tarihe ayna tutan bir başka yapının daha işlevsellik kazanmasına katkıda bulunmuş oluyor.

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...