Kırklareli AB Fonlarından Yararlanmayı Sürdürüyor

Kırklareli AB Fonlarından Yararlanmayı Sürdürüyor
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2013 | Toplam Okunma: 3140
Sınırötesi İşbirliği Projeleri Hayata Geçiyor

IPA Sınırötesi İşbirliği Programı kapsamında uygulanacak olan ‘Geleneklere Giden Yolda El Ele’ isimli projenin açılış toplantısı 15 Mart Cuma günü gerçekleşti. Kırklareli ve Bulgaristan Ruen Belediyeleri ortaklığında yürütülecek projenin açılış toplantısında Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Ruen Belediye Başkanı İsmail Osman, Kırklareli Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş’ın yanı sıra Kırklareli Üniversitesi öğretim üyeleri, daire müdürleri, Kırklareli Belediye Başkanlığı Proje Koordinasyon ve ARGE Birimi çalışanları ile Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi personeli hazır bulundu.

Saat 14:00’te başlayan proje açılış toplantısında ilk konuşmayı Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan yaptı. 2.Teklif Çağrısı kapsamında kabul edilen projelerinin 13 Aralık 2012 tarihinde uygulamaya geçtiğini belirten Başkan Çağlayan, lider partner olarak yer aldıkları ‘Geleneklere Giden Yolda El Ele’ projesinin yaklaşık 122 bin Euro bütçeye sahip olduğunu söyledi. Yaklaşık bir yıl sürecek projenin Bulgaristan’da Türk nüfusun yoğun biçimde yaşadığı Ruen ile birlikte yürütüleceğini ifade eden Çağlayan, proje kapsamında, Kırklareli ve Ruen’de kültür turizminin geliştirilebilmesi için bir dizi faaliyet yapılacağını belirtti.

Başkan Çağlayan’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Ruen Belediye Başkanı İsmail Osman, konuşmasına bu projenin kendilerinin ilk sınırötesi işbirliği projeleri olduğu söyleyerek başladı. Osman, kültürel içerikli bu projeden sonra içerisinde inşaat faaliyetlerini de barındıracak daha somut projeler üretmeyi hedeflediklerini belirtti. Bu bağlamda sınırötesi programlarından daha fazla yararlanmak üzere Kırklareli ve Edirne ile ortak projeler üretmeye talip olduklarına değinen İsmail Osman, sözlerini Kırklareli’de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek sonlandırdı.

Başkanların konuşmalarının akabinde Proje Müdürü Mustafa Melih Emre Beji, Kırklareli Belediye Başkanlığı Proje Koordinasyon ve ARGE Birimi çalışmaları hakkında kısa bilgiler içeren bir sunum gerçekleştirdi. Belediyenin fon hakkı kazanan ve değerlendirme aşamasında olan projelerinden bahseden Beji, ‘Geleneklere Giden Yolda El Ele’ projesine ilişkin ayrıntılı bilgiler verdi. Program söz konusu sunum ile son buldu.

Proje Neleri İçerecek?

‘Geleneklere Giden Yolda El Ele’ projesi çerçevesinde Kırklareli’de Gelenekler ve Kültür temalı bir atölye çalışması ve gölge oyunu gösterileri, el sanatları sergisi ve Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenliği içerisinde ortak bir festival, Ruen’de ‘Lezzetler Şenliği’ isimli bir etkinlik düzenlenecek. Kırklareli ve Ruen’e ait kültür haritası, turistik tanıtım rehberi, turistik amaçlı kısa filmler ve hediyelik eşyaların üretimi de proje kapsamında gerçekleşecek. Ayrıca proje sayesinde Kırklareli ve Ruen’in turistik zenginliklerini tanıtan bir internet sitesi de hazırlanmış olacak.

TRAKYAKA Sınırötesi İşbirliğinde Kırklareli’nin Yanında    

Kırklareli’nin Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı’ndan yararlanması için paydaşlarına her türlü teknik desteği sunan Trakya Kalkınma Ajansı, Kırklareli Belediyesi’ne ait ‘Geleneklere Giden Yolda El Ele’ projesinin açılış toplantısında da Kırklareli Belediyesi’ni yalnız bırakmadı. Toplantının özel davetlileri arasında TRAKYAKA Kırklareli Yatırım Destek Ofisi personeli de yer aldı. Paydaşlarını bu önemli dış finansmandan yararlanmaları için teşvik eden Ajans, Kırklareli’nin ikinci teklif çağrısı döneminde yaklaşık 4,3 milyon Avroluk AB desteğine sahip 17 projeye ortak olmasına katkıda bulunmak üzere çalışmalar yürüttü. Önümüzdeki günlerde sözleşmesi imzalanması muhtemel yeni projeler ile Kırklareli’nin bu çağrı döneminde daha fazla sayıda proje ile bu kaynaktan yararlanmış olacağı belirtiliyor. 

Avrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye IPA Sınırötesi İşbirliği Programı Ortak İzleme Komitesi’nin ikinci teklif çağrısı kapsamında başvurusu yapılan projeleri değerlendirdiği Temmuz ayındaki toplantısına gözlemci sıfatıyla katılan Ajans, paydaşlarını bu kaynağa yönlendirmeye devam ediyor. Özellikle Istrancalar Bölgesinde kırsal turizmin geliştirilmesine yönelik ortak proje fikirleri geliştirilmesi için Türk ve Bulgar taraflarını bir araya getiren Kırklareli Yatırım Destek Ofisi bu konuda biri Bulgaristan’da olmak üzere toplam üç toplantının organizasyonunda görev almış bulunuyor. Gerçekleşen toplantılar neticesinde ortaya çıkan proje fikirlerinin 12 Nisan’a dek açık olan üçüncü teklif çağrısı kapsamında değerlendirilmesi bekleniyor.

TRAKYAKA ayrıca Bulgaristan-Türkiye IPA Sınırötesi İşbirliği Programı 3. Teklif Çağrısına ilişkin olarak düzenlenen bilgilendirme ve ortaklık toplantılarına da iştirak ediyor. Bu kapsamda Ajans, 28 Şubat’ta Ortak Teknik Sekreterya tarafından Haskova’da düzenlenen bilgilendirme toplantısı, 7 Mart’ta Edirne ve Burgaz Valilikleri işbirliğinde Burgaz’da düzenlenen ortaklık toplantısı ve 14 Mart tarihinde Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı,  Ortak Teknik Sekreterya ve Ulusal Otoritemiz Avrupa Birliği Bakanlığı’nın katılımıyla Edirne’de gerçekleşen Bilgilendirme Günü ve Ortaklık Forumu’na katıldı. TRAKYAKA, 29 Mart tarihinde Kırklareli’de düzenlenmesi planlanan bilgilendirme gününde de potansiyel başvuru sahibi paydaşları ile birlikte olacak.

 

FOTOĞRAFLAR

Kırklareli AB Fonlarından Yararlanmayı SürdürüyorKırklareli AB Fonlarından Yararlanmayı SürdürüyorKırklareli AB Fonlarından Yararlanmayı SürdürüyorKırklareli AB Fonlarından Yararlanmayı SürdürüyorKırklareli AB Fonlarından Yararlanmayı Sürdürüyor

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...