Trakya, Gelecek 10 Yılını Planlıyor

Trakya, Gelecek 10 Yılını Planlıyor
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2013 | Toplam Okunma: 2527
Trakya Bölgesi kalkınma sürecinin sosyal ve ekonomik çerçevesini oluşturacak TR21 Trakya Bölge Planı (2014-2023) hazırlıkları kapsamında gerçekleştirilen Bölge Planı Özel İhtisas Komisyonu Toplantıları sona erdi. Komisyonların çalışmaları Nisan ayı sonunda rapor olarak kamuoyu ile paylaşılacak.

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Tekirdağ Ramada Otel’de yapılan toplantılara Tekirdağ, Edirne, Kırklareli’nden kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri katıldı. 18 Şubat- 1 Mart 2013 ve 11-22 Mart tarihleri arasında yapılan komisyon toplantılarına yaklaşık 800 kişi katıldı. Özel İhtisas Komisyonları İmalat Sanayinde Dönüşüm, Tarım, Yönetişim ve Sivil Toplum, Kobiler-Esnaf ve Sanatkarlar, Kırsal Kalkınma, Enerji, Sosyal Hizmetler ve Yoksulluk, Çevre, Doğal Afet Yönetiminde Etkinlik, Beşeri Kaynaklar,  Mekansal Gelişme, Orman ve Su Kaynakları, Kamusal Hizmetlerin Geliştirilmesi, Bilgi Toplumu ve Yenilikçilik, Finans ve Göç gibi 16 temadan oluşturuldu. Birinci turun ilk gün toplantılarının sabah kısmında Planlama Birimi tarafından hazırlanan Trakya Bölgesi genel sunumu ve ön rapor içeriği komisyon üyelerine aktarıldı. Daha sonra komisyonların çalışma yöntemleri üyelere anlatıldı. Öğleden sonraki kısımda ise her komisyon kendi alanıyla ilgili bir vizyon cümlesi belirledi ve durum tespiti yapılmasını sağlayan GZFT analizini gerçekleştirdi. İkinci gün toplantılarında ise gruplara ayrılan komisyon üyeleri hedef ve stratejileri belirledi. Toplantıların ikinci turu 11-22 Mart tarihleri arasında yapıldı. Her komisyon daha önce yazılan hedef ve stratejilere dönük faaliyetleri belirledi. Ayrıca üyelerden gelen proje ve araştırma önerileri de Planlama Birimi tarafından not edildi. Komisyonlarca belirlenen faaliyetler ile proje ve araştırma önerileri sonraki yıllarda oluşturulacak programlara yön verecek. Her komisyonun çalışmalarından doğan raporlar Nisan 2013 sonunda hazırlanıp kamuoyu ile paylaşılacak.         

  

Bölge Planı hazırlık sürecinde oluşturulan Özel İhtisas Komisyonları katılımcılık ilkeleri çerçevesinde Plan’a girdi sağlayacak olan politika ve öncelikleri verecek çalışmalar yürüttüler. Özel İhtisas Komisyonlarından gelen veriler Haziran 2013 sonuna kadar yazılacak olan Bölge Planı Taslağı’nda kullanılacak. Ayrıca bu çalışmaya bölge içi ve dışından katkıların yapılabilmesi ve genel iletişimi sağlayabilmek için www.trakya2023.com adlı bir internet sitesi de faaliyette bulunuyor.  

 

FOTOĞRAFLAR

Trakya, Gelecek 10 Yılını Planlıyor
  Yükleniyor...