TRAKYAKA’dan Engelli İstihdamına Destek

TRAKYAKA’dan Engelli İstihdamına Destek
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2013 | Toplam Okunma: 2889
İş Okulu Öğrencileri İş Hayatına Hazırlanıyor

Tekirdağ’da Trakya Kalkınma Ajansı desteği ile hayata geçen ‘İş Hayatında Ben de Varım’ isimli proje çok sayıda engelli öğrencinin hayatını değiştiriyor. Tekirdağ İlköğretim Okulu ve İş Okulu tarafından hazırlanan proje, hafif düzeyde zihinsel engeli bulunan öğrencilerin meslek edinmesine ve istihdamlarının sağlanmasına ön ayak oluyor. Ajansın sağladığı finansal destek ile şartları iyileştirilen iş atölyelerinde sunulan kaliteli eğitim, öğrencilere iş hayatına atılmaları için gerekli becerileri kazandırıyor.

Sosyo-ekonomik kalkınma çalışmaları kapsamında sağlanan devlet desteklerinin en etkileyici örneklerinden biri Tekirdağ’da yaşanıyor. Trakya Kalkınma Ajansı’nın, yaklaşık 26 bin TL hibe desteği verdiği ‘İş Hayatında Ben de Varım’ projesi 35 bin TL’yi dahi bulmayan küçük bütçesine karşın sağladığı büyük katma değer ile dikkat çekiyor. Tekirdağ İlköğretim Okulu ve İş Okulu çatısı altında bahsi geçen proje desteği ile baştan aşağı donatılan iş atölyeleri, İş Okulu öğrencilerinin ve ailelerinin yüzünü güldürüyor. Gerçeğe en yakın çalışma ortamlarında uygulamalı eğitim imkanı bulan öğrenciler ortaya çıkardıkları işler sayesinde büyük özgüven kazanıyor.

Öğrencilerinin ve mezunlarının işgücü piyasasında kendilerine bir yer edinmesini amaçlayan Tekirdağ İş Okulu, okul ve işverenler arasındaki iletişimi güçlendirerek işgücü arzına yönelik çeşitli çalışmalar yürütüyor. Proje kapsamında Tekirdağlı esnaf ve sanayicileri engelli istihdamı konusunda bilgilendiren Tekirdağ İş Okulu, öğrenci velilerinin çocukları için duydukları gelecek kaygısının azalmasına da katkıda bulunuyor. İnsan kaynakları altyapısının geliştirilmesine hizmet eden proje kapsamında işyerine uygun çalışma disiplinini öğrenen ve el becerisi edinen öğrenciler ahşap ürünlerinden seramiğe kadar çok çeşitli ürünler ortaya çıkarma ve bunları sergileme şansına sahip oluyor. Bu sayede edinilen özgüven, davranış bozukluklarının giderilmesi için yapılan rehberlik planlaması ile birleşerek öğrencileri iş hayatına hazır bireyler haline getiriyor.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, toplumsal ve ekonomik yönü son derece güçlü olan ‘İş Hayatında Ben de Varım’ isimli projeye verdikleri desteğin benzer içerikli başka projelere de örnek olması gerektiğini belirtiyor. Genel Sekreter Üstün, engellilerin topluma kazandırılmasının önemine değinirken ekonomik anlamda da artı değer sağlayan bu gibi projeleri desteklemeye devam edeceklerini ifade ediyor. Üstün, ayrıca işverenleri aldıkları eğitim sayesinde kalifiye hale gelen İş Okulu öğrencilerini istihdam etmeye davet ediyor.

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA’dan Engelli İstihdamına DestekTRAKYAKA’dan Engelli İstihdamına DestekTRAKYAKA’dan Engelli İstihdamına DestekTRAKYAKA’dan Engelli İstihdamına DestekTRAKYAKA’dan Engelli İstihdamına DestekTRAKYAKA’dan Engelli İstihdamına DestekTRAKYAKA’dan Engelli İstihdamına Destek

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...