Uluslararası Trakya Kukla Festivali Büyük İlgi Gördü

Uluslararası Trakya Kukla Festivali Büyük İlgi Gördü
Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2013 | Toplam Okunma: 2711
TRAKYAKA ve Uçan Eller İşbirliği Meyvesini Verdi

Trakya Kalkınma Ajansı desteği ve Uçan Eller Kültür Sanat Derneği organizasyonu ile uygulanan proje kapsamında gerçekleşen 5. Uluslararası Trakya Kukla Festivali sona erdi. 17 Mart-10 Nisan tarihleri arasında düzenlenen festivalde dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar izleyicilerine unutulmaz bir deneyim yaşattı. Tamamı ücretsiz olarak sergilenen 400 gösteri sayesinde farklı kültürlerin ortak dili olan kukla sanatı, Trakyalılarla buluşmuş oldu. 

‘100 bin Çocuk Sanatla Toplumsal Hayatta Rol Alıyor’ projesinin en önemli ayağı olan 5. Uluslararası Trakya Kukla Festivali farklı kıtalardan kukla sanatçılarının katılımıyla gerçekleşti. Trakya Bölgesi’ni ülkemizde henüz yeterince keşfedilmemiş olan kukla sanatı konusunda bir çekim merkezi haline getirmeyi amaçlayan proje kapsamında organize edilen festival yerel ve ulusal medyada büyük ilgi gördü. Rusya’dan İspanya’ya, İran’dan Uruguay’a, Tunus’tan Avustralya’ya 35 farklı ülkeden gelen kukla tiyatrosu sanatçıları 17 Mart-10 Nisan tarihleri arasında Trakya’yı gezerek kukla gösterilerini icra ettiler. Festival programında yer alan tüm merkezlerde 7’den 70’e büyük ilgi gören gösteriler yerel ve ulusal medyanın da ilgisini çekti. Yerel basının aralıksız olarak sayfalarına taşıdığı festival ulusal gazetelerin kültür sanat sayfalarında da kendine yer bulurken TV programlarına da konu oldu.

5. Uluslararası Trakya Kukla Festivali, sosyal etkinliklere ulaşım konusunda ve ekonomik anlamda dezavantajlı durumda bulunan öğrenciler için önemli bir fırsat sundu. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen gösteriler öğrencilerin sosyal yaşam seviyelerinin geliştirilmesine büyük katkı sağlarken bölge tanıtımı için de bir araç vazifesi gördü. Açılış törenine ve festival etkinliklerine ulusal basından çok sayıda kültür ve sanat muhabiri ilgi gösterdi. Festival dolayısıyla ulusal medyada sağlanan görünürlük Trakya’nın tanıtımı için önemi yadsınamaz bir fırsat oluşturdu.

Kukla Atölyesi ve Geri Dönüşüm Kampanyası

Lüleburgaz Uçan Eller Kültür Sanat Derneği’nin hazırladığı ve Trakya Kalkınma Ajansı’nın mali desteği ile hayata geçen proje yalnızca festivalle sınırlı kalmadı. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl merkezleri ile Lüleburgaz’da bulunan okul öncesi eğitim kurumlarında görevli eğitimciler de kukla atölyeleri ile projeye dahil oldu. Gönüllü eğitimcilerden oluşan gruplar düzenlenen kukla tasarım atölyeleri sayesinde dünyada kabul gören bir eğitim yöntemi olan kukla tiyatrosu ile tanıştı. Bu sayede okul öncesi eğitim seviyesinde olan çocuklar ile sosyal hizmetler bünyesinde eğitim alan engelli çocukların eğitiminde yeni bir yöntem kullanılmasının önü açıldı.

Uçan Eller’in projesi kukla festivali ve kukla atölyeleri dışında çocuklara çevre bilinci kazandırılması amacıyla hazırlanan geri dönüşümlü atık toplama çalışması ile de dikkat çekti. 100 bine yakın öğrencinin dahil olduğu çalışma çocuklarda bölgedeki hayatın aktörü oldukları bilincinin oluşmasına katkıda bulundu. Çalışma neticesinde okullardan tonlarca geri dönüşümlü atık toplanarak yeniden değerlendirilmek üzere ilgili tesislere iletildi. Projenin bölgede oluşturduğu olumlu havanın önümüzdeki dönemde sivil toplum örgütleri ve diğer yerel aktörlerin desteğiyle kurulması planlanan ‘Festival Vakfı’ için de ümit verdiği belirtildi.

5. Uluslararası Trakya Kukla Festivali’nin ardından bir değerlendirmede bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, bu tarz kültürel içerikli projeleri desteklemenin keyfini yaşadıklarını belirtti. Çocukların ortak bir projenin aktörü olması ve farklı kültürlerden sanatçıların eserlerini izleme imkanı bulmasının önemine değinen Üstün, projenin farklı eğitim metotlarının denenmesi ve çocuklara çevre bilinci aşılaması açısından da desteklenmeye değer olduğunu ifade etti. 

FOTOĞRAFLAR

Uluslararası Trakya Kukla Festivali Büyük İlgi Gördü Uluslararası Trakya Kukla Festivali Büyük İlgi Gördü Uluslararası Trakya Kukla Festivali Büyük İlgi Gördü Uluslararası Trakya Kukla Festivali Büyük İlgi Gördü Uluslararası Trakya Kukla Festivali Büyük İlgi Gördü

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...