TRAKYAKA’dan Edirne Turizmine Destek

TRAKYAKA’dan Edirne Turizmine Destek
Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2013 | Toplam Okunma: 2991
Asırlık Konak Butik Otele Dönüştürüldü

Edirne’nin tarihi Kaleiçi Mahallesi’nde yer alan asırlık konaklardan biri olan Mihran Hanım Konağı Trakya Kalkınma Ajansı desteği ile Edirne turizmine kazandırıldı. Aslına uygun biçimde onarılarak butik otel haline getirilen konağın açılışı 26 Nisan Cuma günü gerçekleşti. Açılışta Edirne Valisi Hasan Duruer, Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Yiğitbilek ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün’ün yanı sıra Ajans personeli ve çok sayıda vatandaş ile basın mensupları hazır bulundu.

Bölgenin tarihi ve turistik değerlerinin korunarak ekonomik hayata kazandırılmasına büyük önem veren Trakya Kalkınma Ajansı’nın bu konudaki son desteği de meyvesini verdi. Edirne’de bulunan önemli bir sivil mimari örneği, Ajansın 2011 Yılı Mali Destek Programları kapsamındaki proje sayesinde butik otel haline dönüştürüldü. Mihran Hanım Konağı olarak bilinen yapı, restorasyon çalışmalarının ardından Ajans desteği ile hayata geçirilen proje sonucunda otel olarak hizmete girdi. Bodrum ve giriş katı dahil olmak üzere 4 katlı ve 10 odalı bir otel haline getirilen konağın tefrişatı TRAKYAKA tarafından sağlanan kaynak aracılığıyla finanse edildi.

Mihran Hanım Konağı Butik Oteli’nin açılış töreni sonrası bir açıklama yapan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, projeyi 2011 Yılı Mali Destek Programları çerçevesinde desteklediklerini belirtti. Genel Sekreter Üstün, toplam maliyeti 488 bin TL olan projenin yüzde 50’lik bölümünü hibe olarak finanse ettiklerini ifade etti. Ajansın, turizme hizmet eden bu tür projeleri desteklemeyi sürdüreceğini söyleyen Üstün, bu vesileyle tarihi değeri olan bir yapının da kurtarılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.    

Mihran Hanım Konağı

Özellikle giriş katında bulunan has odanın tavan süslemeleri ile dikkat çeken Konak, 1903’teki büyük Edirne yangınında Kaleiçi semtinin büyük bir bölümün yanarak yok olmasından sonra inşa edilmiştir. Dönemin Belediye Başkanı Dilaver Bey’in, mahallenin yeniden imarı için harekete geçtiği dönemde 1905 yılında inşasına başlanan yapı dönemin çok kültürlü Osmanlı mimarisinin seçkin bir örneği olmuştur. Üç katlı, çift merdivenli, bahçeli ve cihannümalı olarak inşa edilen bu konağın ilk sahibi Edirne’de hekimlik yapmakta olan Dr. Vasil Mayısyan olmuştur. Bu nedenle bina ‘Doktorun Evi’ olarak da bilinmektedir. Mayısyan Ailesi’nden sonra hazineye devrolan bina konut ve lojman olarak kullanılmış, zaman içinde özgün mimarisi büyük zarar görmüştür. 2004 yılında şimdiki sahibi tarafından satın alınan konak 6 yıllık bir çalışma sonunda restore edilerek turizme kazandırılmıştır.

 

 

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine Destek

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...