TRAKYAKA’dan Edirne Turizmine Destek

TRAKYAKA’dan Edirne Turizmine Destek
Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2013 | Toplam Okunma: 3112
Asırlık Konak Butik Otele Dönüştürüldü

Edirne’nin tarihi Kaleiçi Mahallesi’nde yer alan asırlık konaklardan biri olan Mihran Hanım Konağı Trakya Kalkınma Ajansı desteği ile Edirne turizmine kazandırıldı. Aslına uygun biçimde onarılarak butik otel haline getirilen konağın açılışı 26 Nisan Cuma günü gerçekleşti. Açılışta Edirne Valisi Hasan Duruer, Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Yiğitbilek ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün’ün yanı sıra Ajans personeli ve çok sayıda vatandaş ile basın mensupları hazır bulundu.

Bölgenin tarihi ve turistik değerlerinin korunarak ekonomik hayata kazandırılmasına büyük önem veren Trakya Kalkınma Ajansı’nın bu konudaki son desteği de meyvesini verdi. Edirne’de bulunan önemli bir sivil mimari örneği, Ajansın 2011 Yılı Mali Destek Programları kapsamındaki proje sayesinde butik otel haline dönüştürüldü. Mihran Hanım Konağı olarak bilinen yapı, restorasyon çalışmalarının ardından Ajans desteği ile hayata geçirilen proje sonucunda otel olarak hizmete girdi. Bodrum ve giriş katı dahil olmak üzere 4 katlı ve 10 odalı bir otel haline getirilen konağın tefrişatı TRAKYAKA tarafından sağlanan kaynak aracılığıyla finanse edildi.

Mihran Hanım Konağı Butik Oteli’nin açılış töreni sonrası bir açıklama yapan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, projeyi 2011 Yılı Mali Destek Programları çerçevesinde desteklediklerini belirtti. Genel Sekreter Üstün, toplam maliyeti 488 bin TL olan projenin yüzde 50’lik bölümünü hibe olarak finanse ettiklerini ifade etti. Ajansın, turizme hizmet eden bu tür projeleri desteklemeyi sürdüreceğini söyleyen Üstün, bu vesileyle tarihi değeri olan bir yapının da kurtarılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.    

Mihran Hanım Konağı

Özellikle giriş katında bulunan has odanın tavan süslemeleri ile dikkat çeken Konak, 1903’teki büyük Edirne yangınında Kaleiçi semtinin büyük bir bölümün yanarak yok olmasından sonra inşa edilmiştir. Dönemin Belediye Başkanı Dilaver Bey’in, mahallenin yeniden imarı için harekete geçtiği dönemde 1905 yılında inşasına başlanan yapı dönemin çok kültürlü Osmanlı mimarisinin seçkin bir örneği olmuştur. Üç katlı, çift merdivenli, bahçeli ve cihannümalı olarak inşa edilen bu konağın ilk sahibi Edirne’de hekimlik yapmakta olan Dr. Vasil Mayısyan olmuştur. Bu nedenle bina ‘Doktorun Evi’ olarak da bilinmektedir. Mayısyan Ailesi’nden sonra hazineye devrolan bina konut ve lojman olarak kullanılmış, zaman içinde özgün mimarisi büyük zarar görmüştür. 2004 yılında şimdiki sahibi tarafından satın alınan konak 6 yıllık bir çalışma sonunda restore edilerek turizme kazandırılmıştır.

 

 

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine DestekTRAKYAKA’dan Edirne Turizmine Destek

DİĞER HABERLER

Trakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını Tamamladı15 Şubat 2018Ülkemizin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı önderliğinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da toplantılar yapıldı. Turizm Profesyonelleri EMITT’te Bir Araya Geldi29 Ocak 2018Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan, turizm sektörü temsilcilerini bir araya getiren EMITT 2018 Uluslararası Turizm Fuarı 25-28 Ocak 2018 tarihlerinde TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. EMITT’e, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Rusya, Balkan Ülkeleri ve İtalya olmak üzere 108 ülkeden 4500 tur operatörü arasından seçilerek davet edilen 650’si katıldı. Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Edirne’de Toplandı18 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Ocak ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı.
  Yükleniyor...