Bölge Kalkınmasına 18 Milyonluk Hibe Desteği

Bölge Kalkınmasına 18 Milyonluk Hibe Desteği
Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2013 | Toplam Okunma: 3668
TRAKYAKA 2012/2013 Mali Destekleri Açıklandı

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2012/2013 Yılı Mali Destek Programları sonuçları ilan edildi. 22 Şubat 2013 tarihinde sona eren proje başvurularının ardından başlayan değerlendirme süreci 28 Mayıs Salı günü yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı ile sona erdi. Ajans Yönetim Kurulunun onayladığı 102 projeye 18 milyon TL’nin üzerinde bir hibe desteği verilmesi kararlaştırıldı.

10 Aralık 2012 tarihinde teklif çağrısına çıkılan TRAKYAKA 2012/2013 Yılı Mali Destek Programları sonucunda destek almaya hak kazanan projeler belirlendi. Proje teslimlerinin ardından yapılan eksik evrak kontrolü, bağımsız değerlendirici ve değerlendirme komitesi süreçleri sonunda oluşan proje puan listeleri son olarak Ajans Yönetim Kurulunun bilgisine sunuldu. Yönetim Kurulu toplantısında ele alınan listelerin onaylanması neticesinde toplam 102 proje destek almaya hak kazandı.

Ajansa gelen 310 proje arasından başarılı bulunarak destek almaya hak kazanan 102 projenin illere göre dağılımı Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli için sırasıyla 44, 37 ve 21 şeklinde olurken, hibe miktarlarının yüzdelik dağılımı ise Edirne için % 38,09; Tekirdağ için % 34,76 ve Kırklareli için ise % 27,14 olarak ortaya çıktı. Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı çerçevesinde desteklenmesi uygun görülen 59 proje için yaklaşık olarak 6 milyon 900 bin TL ayrıldı. Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına yapılan başvuruların 24 tanesi destek almaya hak kazanırken bu kapsamda yaklaşık 6 milyon 500 bin TL’lik bir kaynağın kullandırılmasına karar verildi. İktisadi Kalkınma başlığı altında gelen başvurulardan ise 19 tanesi başarılı bulunurken bu projelere yaklaşık 4 milyon 600 bin TL aktarılması ön görüldü.

‘‘102 Proje Aracılığıyla Kalkınmaya Destek Oluyoruz’’

2012/2013 Yılı Mali Destek Programları sonuçlarına ilişkin bir açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, Ajans internet sitesinden duyurdukları sonuçların proje sahipleri ve Trakya için hayırlı olmasını diledi. Genel Sekreter Mehmet Gökay Üstün, son mali destek programlarının proje sahiplerinin eş finansmanları ile birlikte bölgede yaklaşık 27 milyon 600 bin TL tutarında bir kaynağı harekete geçireceğini belirtti. Destek alması uygun görülen 102 proje ile bölge kalkınmasına katkıda bulunacaklarını ifade eden Üstün, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 ‘‘2012/2013 Yılı Mali Destek Programlarımız kapsamında ürettikleri projeleri bizimle paylaşan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Hibe almaya hak kazanan paydaşlarımız ile en kısa zaman içerisinde sözleşmelerimizi imza altına alarak projelerin uygulama aşamasına geçmesini sağlamayı planlıyoruz. Destek almaya hak kazanamamış olan proje sahiplerinden ise bu yarışmada diğer projelerin gerisinde kalmış oldukları için fikirlerinden vazgeçmemelerini rica ediyoruz. Bölgemiz için katma değer sağlayacak tüm projelerin eksiklerini tamamlayarak daha sonraki destek programları sırasında Ajansımıza bir kez daha sunulabileceğini hatırlatıyoruz.’’

Ajansta Proje Değerlendirme Süreci Nasıl İşliyor?

Mali destek programlarının son başvuru tarihi itibariyle Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan projeler, Ajans tarafından uygunluk ve idari incelemeye alındıktan sonra bağımsız değerlendiriciler tarafından başvuru rehberlerinde yer alan mali ve teknik değerlendirme tablosu kriterlerine göre değerlendirilerek puanlanıyor. Bölgedeki kamu kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerden seçilen temsilcilerin oluşturduğu değerlendirme komitesi, bağımsız değerlendiricilerin yapmış olduğu değerlendirmeleri inceleyerek her bir proje hakkında görüş bildiriyor ve gerek gördüğü durumlarda projeleri yeniden değerlendiriyor. Ayrıca proje başvurularına Genel Sekreterlik tarafından ön inceleme ziyaretleri gerçekleştirilerek risk durumları tespit ediliyor ve değerlendirme komitesine rapor sunuluyor.

Son aşamada ise proje başvurularının değerlendirme sonuçları Ajans Yönetim Kurulu’nun onayına sunuluyor. Bu aşamada projelerin birbirleriyle tamamlayıcılığını ve bölgenin mekansal ve sektörel önceliklerini de dikkate alan Yönetim Kurulu üyeleri, hibe desteği alacak projeleri belirlemiş oluyor. Başarılı projelerin ilanının ardından proje uygulama sürecinin başlaması için proje sahipleriyle irtibata geçilerek sözleşmeler imzalanıyor. Sözleşme imzalayarak projelerini hayata geçirmeye başlayan yararlanıcılar uygulama aşamasını Ajansın İzleme ve Değerlendirme Birimi’nin rehberliğinde yürütüyor. 

FOTOĞRAFLAR

Bölge Kalkınmasına 18 Milyonluk Hibe Desteği

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...