Dodoğlu Konağı Yenileme Çalışmaları Başlıyor

Dodoğlu Konağı Yenileme Çalışmaları Başlıyor
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2013 | Toplam Okunma: 2667
TRAKYAKA, Tarihi Yapıyı Ayağa Kaldırıyor

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Kırklareli Yatırım Destek Ofisi olarak kullanılmak üzere satın alınan tarihi konağın yenileme çalışmaları başlıyor. Binanın restorasyonu için çıkılan ihaleyi kazanan firma ile 31 Mayıs tarihinde imzalanan sözleşme sonrasında resmen başlayan sürecin 2014 yılı başlarında neticelenmesi bekleniyor.

Kırklareli’nin tarihi yapılarıyla ünlü Yayla Mahallesi’nde bulunan asırlık Dodoğlu Konağı TRAKYAKA tarafından restore ettiriliyor. Tescilli bir sivil mimarlık örneği olan binanın restorasyonu için çıkılan ihaleyi alan firma yetkilileri ile imzalanan sözleşme gereği binanın yenileme çalışmalarının Ocak 2014’te sona ereceği belirtiliyor. Restorasyon sonrasında Ajansın Kırklareli Yatırım Destek Ofisi olarak kamu hizmetinde kullanılacak olan binanın Yayla Mahallesi’nin turistik potansiyeline de katkı sağlaması hedefleniyor.

Trakya’nın sosyal ve kültürel kalkınmasına büyük önem veren Trakya Kalkınma Ajansı’nın tarihi yapıların korunarak işlevsel hale getirilmesi çalışmaları sürüyor. Tekirdağ’da bulunan merkez hizmet binasını tescilli bir sivil mimari örneği olarak satın alan ve restore ettirerek hizmete sokan Ajans, Kırklareli ve Edirne Yatırım Destek Ofisleri için de benzer bir yol izliyor. Kırklareli’nin Yayla Meydanı mevkiinde bulunan 19.yy sonlarına ait tarihi evi satın alan Trakya Kalkınma Ajansı, yapıyı aslına uygun biçimde restore ettirdikten sonra Yatırım Destek Ofisi olarak kullanmayı planlıyor. Ajansın Edirne’de de yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip Necmi İge Evi’ni de restore ederek aynı amaçla kullanacağı ifade ediliyor.  

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, tarihi binaların işlevsel hale getirilmesi ve turizme kazandırılması amacıyla tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirtiyor. Üstün, bu çerçevede sorumluluk sahalarındaki üç ilde de birer sivil mimari örneğini satın alarak restore ettirme yoluna gittiklerini söylüyor. Genel Sekreter Üstün, kurum olarak restore ettikleri binalar dışında mali destek programları aracılığıyla da tarihi yapıların turizme kazandırılması için çalıştıklarını belirtirken paydaşlarını bu kapsamda destek almak üzere proje hazırlamaya davet ediyor. 

FOTOĞRAFLAR

Dodoğlu Konağı Yenileme Çalışmaları Başlıyor

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...