Dodoğlu Konağı Yenileme Çalışmaları Başlıyor

Dodoğlu Konağı Yenileme Çalışmaları Başlıyor
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2013 | Toplam Okunma: 2862
TRAKYAKA, Tarihi Yapıyı Ayağa Kaldırıyor

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Kırklareli Yatırım Destek Ofisi olarak kullanılmak üzere satın alınan tarihi konağın yenileme çalışmaları başlıyor. Binanın restorasyonu için çıkılan ihaleyi kazanan firma ile 31 Mayıs tarihinde imzalanan sözleşme sonrasında resmen başlayan sürecin 2014 yılı başlarında neticelenmesi bekleniyor.

Kırklareli’nin tarihi yapılarıyla ünlü Yayla Mahallesi’nde bulunan asırlık Dodoğlu Konağı TRAKYAKA tarafından restore ettiriliyor. Tescilli bir sivil mimarlık örneği olan binanın restorasyonu için çıkılan ihaleyi alan firma yetkilileri ile imzalanan sözleşme gereği binanın yenileme çalışmalarının Ocak 2014’te sona ereceği belirtiliyor. Restorasyon sonrasında Ajansın Kırklareli Yatırım Destek Ofisi olarak kamu hizmetinde kullanılacak olan binanın Yayla Mahallesi’nin turistik potansiyeline de katkı sağlaması hedefleniyor.

Trakya’nın sosyal ve kültürel kalkınmasına büyük önem veren Trakya Kalkınma Ajansı’nın tarihi yapıların korunarak işlevsel hale getirilmesi çalışmaları sürüyor. Tekirdağ’da bulunan merkez hizmet binasını tescilli bir sivil mimari örneği olarak satın alan ve restore ettirerek hizmete sokan Ajans, Kırklareli ve Edirne Yatırım Destek Ofisleri için de benzer bir yol izliyor. Kırklareli’nin Yayla Meydanı mevkiinde bulunan 19.yy sonlarına ait tarihi evi satın alan Trakya Kalkınma Ajansı, yapıyı aslına uygun biçimde restore ettirdikten sonra Yatırım Destek Ofisi olarak kullanmayı planlıyor. Ajansın Edirne’de de yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip Necmi İge Evi’ni de restore ederek aynı amaçla kullanacağı ifade ediliyor.  

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, tarihi binaların işlevsel hale getirilmesi ve turizme kazandırılması amacıyla tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirtiyor. Üstün, bu çerçevede sorumluluk sahalarındaki üç ilde de birer sivil mimari örneğini satın alarak restore ettirme yoluna gittiklerini söylüyor. Genel Sekreter Üstün, kurum olarak restore ettikleri binalar dışında mali destek programları aracılığıyla da tarihi yapıların turizme kazandırılması için çalıştıklarını belirtirken paydaşlarını bu kapsamda destek almak üzere proje hazırlamaya davet ediyor. 

FOTOĞRAFLAR

Dodoğlu Konağı Yenileme Çalışmaları Başlıyor

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...