Uzunköprü Köylerinin Çöp Sorunu Çözülüyor

Uzunköprü Köylerinin Çöp Sorunu Çözülüyor
Eklenme Tarihi: 26 Haziran 2013 | Toplam Okunma: 2349
Uzunköprü İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği´nin Edirne İl Özel İdaresi ortaklığı ile gerçekleştireceği "Uzunköprü İlçesi Köylerinde Katı Atık Yönetim Sisteminin Kurulması Projesi"nin sözleşmesi Tekirdağ´da imzalandı.

Proje sözleşmesini Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Uzunköprü Kaymakamı  Uğur Kolsuz imzaladı. Toplam bütçesi 581.714 TL olan projenin 436.285,50TL'lik kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Proje ile verilmeye başlanacak hizmet sayesinde Uzunköprü ilçesi ve köylerinde katı atık yönetim sisteminin geliştirilerek, Trakya'da yaşanan çevre sorunlarının azaltılıp kontrol altına alınmasına, geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarının ekonomiye kazandırılmasına, bölge halkının çevreye duyarlılığının artırılmasına, sağlık koşullarının iyileştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine, doğal kaynakların korunmasına, istihdamın artırılmasına ve böylelikle bölgenin gelişimi için uygun altyapının hazırlanarak kalkınmanın sürekliliğinin sağlanmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor. Proje kapsamında 2 adet sıkıştırmalı çöp toplama kamyonu ile 550 adet çöp konteyneri alınacak. Konteynerler Uzunköprü'nün 52 köyüne yerleştirilerek katı atıkların kaynağında organik ve değerlendirilebilir atıklar olarak toplanması sağlanacak. Proje ile 8 kişi iş sahibi olurken Uzunköprü köylerinde yaşayan 21.950 kişi daha sağlıklı bir çevreye kavuşmuş olacak.     

 

Uygulama süresi 9 ay olan proje ile Uzunköprü ilçesi ve bağlı köylerde çevre kirliliğinin azalması ve yaşam kalitesinin yükselmesi bekleniyor.

  Yükleniyor...