Uzunköprü Köylerinin Çöp Sorunu Çözülüyor

Uzunköprü Köylerinin Çöp Sorunu Çözülüyor
Eklenme Tarihi: 26 Haziran 2013 | Toplam Okunma: 2451
Uzunköprü İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği´nin Edirne İl Özel İdaresi ortaklığı ile gerçekleştireceği "Uzunköprü İlçesi Köylerinde Katı Atık Yönetim Sisteminin Kurulması Projesi"nin sözleşmesi Tekirdağ´da imzalandı.

Proje sözleşmesini Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Uzunköprü Kaymakamı  Uğur Kolsuz imzaladı. Toplam bütçesi 581.714 TL olan projenin 436.285,50TL'lik kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Proje ile verilmeye başlanacak hizmet sayesinde Uzunköprü ilçesi ve köylerinde katı atık yönetim sisteminin geliştirilerek, Trakya'da yaşanan çevre sorunlarının azaltılıp kontrol altına alınmasına, geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarının ekonomiye kazandırılmasına, bölge halkının çevreye duyarlılığının artırılmasına, sağlık koşullarının iyileştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine, doğal kaynakların korunmasına, istihdamın artırılmasına ve böylelikle bölgenin gelişimi için uygun altyapının hazırlanarak kalkınmanın sürekliliğinin sağlanmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor. Proje kapsamında 2 adet sıkıştırmalı çöp toplama kamyonu ile 550 adet çöp konteyneri alınacak. Konteynerler Uzunköprü'nün 52 köyüne yerleştirilerek katı atıkların kaynağında organik ve değerlendirilebilir atıklar olarak toplanması sağlanacak. Proje ile 8 kişi iş sahibi olurken Uzunköprü köylerinde yaşayan 21.950 kişi daha sağlıklı bir çevreye kavuşmuş olacak.     

 

Uygulama süresi 9 ay olan proje ile Uzunköprü ilçesi ve bağlı köylerde çevre kirliliğinin azalması ve yaşam kalitesinin yükselmesi bekleniyor.

DİĞER HABERLER

2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi. Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı.
  Yükleniyor...