Uzunköprü Köylerinin Çöp Sorunu Çözülüyor

Uzunköprü Köylerinin Çöp Sorunu Çözülüyor
Eklenme Tarihi: 26 Haziran 2013 | Toplam Okunma: 2267
Uzunköprü İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği´nin Edirne İl Özel İdaresi ortaklığı ile gerçekleştireceği "Uzunköprü İlçesi Köylerinde Katı Atık Yönetim Sisteminin Kurulması Projesi"nin sözleşmesi Tekirdağ´da imzalandı.

Proje sözleşmesini Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Uzunköprü Kaymakamı  Uğur Kolsuz imzaladı. Toplam bütçesi 581.714 TL olan projenin 436.285,50TL'lik kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Proje ile verilmeye başlanacak hizmet sayesinde Uzunköprü ilçesi ve köylerinde katı atık yönetim sisteminin geliştirilerek, Trakya'da yaşanan çevre sorunlarının azaltılıp kontrol altına alınmasına, geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarının ekonomiye kazandırılmasına, bölge halkının çevreye duyarlılığının artırılmasına, sağlık koşullarının iyileştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine, doğal kaynakların korunmasına, istihdamın artırılmasına ve böylelikle bölgenin gelişimi için uygun altyapının hazırlanarak kalkınmanın sürekliliğinin sağlanmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor. Proje kapsamında 2 adet sıkıştırmalı çöp toplama kamyonu ile 550 adet çöp konteyneri alınacak. Konteynerler Uzunköprü'nün 52 köyüne yerleştirilerek katı atıkların kaynağında organik ve değerlendirilebilir atıklar olarak toplanması sağlanacak. Proje ile 8 kişi iş sahibi olurken Uzunköprü köylerinde yaşayan 21.950 kişi daha sağlıklı bir çevreye kavuşmuş olacak.     

 

Uygulama süresi 9 ay olan proje ile Uzunköprü ilçesi ve bağlı köylerde çevre kirliliğinin azalması ve yaşam kalitesinin yükselmesi bekleniyor.

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...