TRAKYAKA ve Kırklareli Belediyesi Ele Ele Vererek Yayla Mahallesini Eski Günlerine Geri Döndürecek

TRAKYAKA ve Kırklareli Belediyesi Ele Ele Vererek Yayla Mahallesini Eski Günlerine Geri Döndürecek
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2013 | Toplam Okunma: 2873
Kırklareli Belediyesi tarafından hazırlanan "Tarih, Tarih Olmasın" Yayla Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Hamlesi projesinin sözleşmesi Tekirdağ´da imzalandı.

2012-2013 Yılı Mali Destek Programı kapsamında TRAKYAKA tarafından desteklenen projenin imzalarını Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün attı. Kırklareli'nin turistik olarak bir çok değere sahip olmasına ve çevresinde bulunan diğer turistik noktalara yakınlığına rağmen turizm konusunda gerekli ilgiyi görmemesi nedeniyle tanıtım ve kentsel tasarım çalışmaları yapan Kırklareli Belediyesi, eski dokusunu koruyarak Yayla Mahallesi'ni yenileyecek. Bu kapsamda Yayla Mahallesi'nin sokak sağlıklaştırma ve kentsel tasarım çalışmaları neticesinde, 3 sokakta (K. Yayla Sokak, Mektep Sokak ve Laleli Sokak) ve 2 caddede (Yayla Caddesi ve Mehmet Akif Caddesi) sağlıklaştırma yapılacak. Tarihi Yayla Meydanı'nın, Yayla Parkı'nın ve çevresinin sağlıklaştırma ve kentsel tasarım ihtiyaçları giderilecek, proje kapsamında yaklaşık olarak 5500 metrekare sokak sağlıklaştırması yapılması ve 2650 metrekare alanda kentsel tasarım çalışması yapılması planlanıyor. Ayrıca Yayla Mahallesi sınırları dahilinde bulunan yaklaşık 6250 metrekare kaldırım üzerinde sağlıklaştırma ve genişletme çalışmaları yapılması da projede yer alıyor. Proje kapsamında, Yayla Mahallesi sınırları dahilinde 200 kentsel mobilya kullanılması suretiyle, kentsel tasarım çalışması yapılacak. Toplam bütçesi 1.112.053,10 TL olan projenin 581.514,78 TL'si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.


Kırklareli ili, Merkez ilçe sınırları içerisinde olan Yayla Mahallesi, Kırklareli'nin eski kent merkezi olarak bilinmektedir. Son derece tarihi ve özgün bir mimariye sahip olan bu mahalle, uzun yıllar boyunca Türklerin, Ermenilerin, Musevilerin, Bulgarların ve Rumların bir arada yaşadığı çok kültürlü bir yerleşim alanı olarak tarihi kayıtlarda yer almaktadır. Bugün itibarıyla, Kırklareli Yayla Mahallesi sınırları içerisinde, 18 adet tescilli kültür varlığı bulunmaktadır. Trakya Kalkınma Ajansı da geçen yıl Kırklareli Yatırım Destek Ofisi binası olarak kullanmak üzere Yayla Mahallesi'nde bulunan Dodoğlu Konağı'nı satın almış, bu yıl da konağın yenileme çalışmalarına başlamıştı.

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...