TRAKYAKA ve Kırklareli Belediyesi Ele Ele Vererek Yayla Mahallesini Eski Günlerine Geri Döndürecek

TRAKYAKA ve Kırklareli Belediyesi Ele Ele Vererek Yayla Mahallesini Eski Günlerine Geri Döndürecek
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2013 | Toplam Okunma: 2579
Kırklareli Belediyesi tarafından hazırlanan "Tarih, Tarih Olmasın" Yayla Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Hamlesi projesinin sözleşmesi Tekirdağ´da imzalandı.

2012-2013 Yılı Mali Destek Programı kapsamında TRAKYAKA tarafından desteklenen projenin imzalarını Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün attı. Kırklareli'nin turistik olarak bir çok değere sahip olmasına ve çevresinde bulunan diğer turistik noktalara yakınlığına rağmen turizm konusunda gerekli ilgiyi görmemesi nedeniyle tanıtım ve kentsel tasarım çalışmaları yapan Kırklareli Belediyesi, eski dokusunu koruyarak Yayla Mahallesi'ni yenileyecek. Bu kapsamda Yayla Mahallesi'nin sokak sağlıklaştırma ve kentsel tasarım çalışmaları neticesinde, 3 sokakta (K. Yayla Sokak, Mektep Sokak ve Laleli Sokak) ve 2 caddede (Yayla Caddesi ve Mehmet Akif Caddesi) sağlıklaştırma yapılacak. Tarihi Yayla Meydanı'nın, Yayla Parkı'nın ve çevresinin sağlıklaştırma ve kentsel tasarım ihtiyaçları giderilecek, proje kapsamında yaklaşık olarak 5500 metrekare sokak sağlıklaştırması yapılması ve 2650 metrekare alanda kentsel tasarım çalışması yapılması planlanıyor. Ayrıca Yayla Mahallesi sınırları dahilinde bulunan yaklaşık 6250 metrekare kaldırım üzerinde sağlıklaştırma ve genişletme çalışmaları yapılması da projede yer alıyor. Proje kapsamında, Yayla Mahallesi sınırları dahilinde 200 kentsel mobilya kullanılması suretiyle, kentsel tasarım çalışması yapılacak. Toplam bütçesi 1.112.053,10 TL olan projenin 581.514,78 TL'si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.


Kırklareli ili, Merkez ilçe sınırları içerisinde olan Yayla Mahallesi, Kırklareli'nin eski kent merkezi olarak bilinmektedir. Son derece tarihi ve özgün bir mimariye sahip olan bu mahalle, uzun yıllar boyunca Türklerin, Ermenilerin, Musevilerin, Bulgarların ve Rumların bir arada yaşadığı çok kültürlü bir yerleşim alanı olarak tarihi kayıtlarda yer almaktadır. Bugün itibarıyla, Kırklareli Yayla Mahallesi sınırları içerisinde, 18 adet tescilli kültür varlığı bulunmaktadır. Trakya Kalkınma Ajansı da geçen yıl Kırklareli Yatırım Destek Ofisi binası olarak kullanmak üzere Yayla Mahallesi'nde bulunan Dodoğlu Konağı'nı satın almış, bu yıl da konağın yenileme çalışmalarına başlamıştı.

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...