Trakya Üniversitesi Teknik Altyapısını Güçlendiriyor

Trakya Üniversitesi Teknik Altyapısını Güçlendiriyor
Eklenme Tarihi: 4 Temmuz 2013 | Toplam Okunma: 2391
İki Adet Laboratuvar Projesinin Sözleşmeleri İmzalandı

TRAKYAKA 2012/2013 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenecek olan Trakya Üniversitesi’ne ait iki adet projenin uygulama süreci resmen başladı. Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve İpsala Meslek Yüksekokulu tarafından uygulanacak olan laboratuvar projelerine ilişkin sözleşmeler Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün tarafından imzalandı.

Trakya Üniversitesi ve bölgedeki işletmeler arasındaki işbirliğine yönelik altyapının geliştirilmesi amacıyla hazırlanan laboratuvar projeleri TRAKYAKA desteği ile hayata geçti. Ajansın son mali destek programları aracılığıyla toplam bütçelerinin yüzde 70’lik bölümü TRAKYAKA tarafından finanse edilecek olan projeler, sözleşmelerin imzalanmasıyla uygulama safhasına geçmiş oldu. Edirne Teknik Bilimler MYO tarafından hazırlanan ‘Nümerik Tezgahlarla (CNC) İlgili Sektöre İlişkin Operatörlerin Yetiştirilmesi’ ve İpsala MYO’ya ait ‘İpsala MYO Laboratuvarlarının Bölge Sanayicilerinin Teknik Eğitim ve Ar-Ge İhtiyaçlarını Karşılayacak Şekilde Modernizasyonu’ projeleri yaklaşık 400 bin TL’lik bir kaynağın kullanımı ile uygulanacak.

Bölgede Kalifiye İş Gücü Artacak

Mezun öğrencilerin kalifiye iş gücü olmalarının sağlanmasına ve istihdam edilme oranlarının artırılmasına hizmet edecek, öğrencilere ve bölgedeki dezavantajlı bireylere uygulamalı mesleki eğitim verilmesini sağlayacak olan makine laboratuvarı Edirne Teknik Bilimler MYO projesi ile kurulacak. 104 bin TL’lik bütçesinin 78 bin TL’lik bölümü TRAKYAKA’dan hibe desteği olarak karşılanacak proje ile verilecek eğitimler sayesinde öğrenciler makine parçaları üretimi hakkında pratik bilgi sahibi olacak. Proje kapsamında ayrıca Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile nümerik tezgahların (CNC) tanıtılması ve kullanımının öğretilmesi amacıyla en az 400 kişinin katılacağı kurslar düzenlenecek.

İşletmeler Ar-Ge İmkânına Kavuşacak

İpsala MYO tarafından hazırlanarak Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan laboratuvar projesi ise bölge sanayicilerinin ürünlerini geliştirerek ulusal ve uluslararası rekabete katılmalarına katkı sağlayacak. Ar-Ge faaliyetleri için dışarıdan destek almak durumunda kalan çok sayıda işletme bundan böyle büyük bir zahmetten kurtulmuş olacak. İpsala MYO’nun altyapısı bu proje ile geliştirilecek olan laboratuvarı ve yeni kurulacak olan mekatronik laboratuvarı sayesinde işletmeler bu hizmete çok daha kolay ve ucuz yoldan ulaşacak. İşletmeler ayrıca bu laboratuvarlardan personel teknik eğitimleri için de yararlanabilecek. Bunun yanı sıra öğrenciler de laboratuvarlardan faydalanarak işgücü piyasalarının ihtiyaçlarını karşılayacak niteliklere kavuşacak. Proje 290 bin TL ile hayata geçerken bütçesinin yaklaşık 190 bin TL’lik bölümü Ajans tarafından finanse edilecek.

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...