Trakya Üniversitesi Teknik Altyapısını Güçlendiriyor

Trakya Üniversitesi Teknik Altyapısını Güçlendiriyor
Eklenme Tarihi: 4 Temmuz 2013 | Toplam Okunma: 2619
İki Adet Laboratuvar Projesinin Sözleşmeleri İmzalandı

TRAKYAKA 2012/2013 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenecek olan Trakya Üniversitesi’ne ait iki adet projenin uygulama süreci resmen başladı. Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve İpsala Meslek Yüksekokulu tarafından uygulanacak olan laboratuvar projelerine ilişkin sözleşmeler Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün tarafından imzalandı.

Trakya Üniversitesi ve bölgedeki işletmeler arasındaki işbirliğine yönelik altyapının geliştirilmesi amacıyla hazırlanan laboratuvar projeleri TRAKYAKA desteği ile hayata geçti. Ajansın son mali destek programları aracılığıyla toplam bütçelerinin yüzde 70’lik bölümü TRAKYAKA tarafından finanse edilecek olan projeler, sözleşmelerin imzalanmasıyla uygulama safhasına geçmiş oldu. Edirne Teknik Bilimler MYO tarafından hazırlanan ‘Nümerik Tezgahlarla (CNC) İlgili Sektöre İlişkin Operatörlerin Yetiştirilmesi’ ve İpsala MYO’ya ait ‘İpsala MYO Laboratuvarlarının Bölge Sanayicilerinin Teknik Eğitim ve Ar-Ge İhtiyaçlarını Karşılayacak Şekilde Modernizasyonu’ projeleri yaklaşık 400 bin TL’lik bir kaynağın kullanımı ile uygulanacak.

Bölgede Kalifiye İş Gücü Artacak

Mezun öğrencilerin kalifiye iş gücü olmalarının sağlanmasına ve istihdam edilme oranlarının artırılmasına hizmet edecek, öğrencilere ve bölgedeki dezavantajlı bireylere uygulamalı mesleki eğitim verilmesini sağlayacak olan makine laboratuvarı Edirne Teknik Bilimler MYO projesi ile kurulacak. 104 bin TL’lik bütçesinin 78 bin TL’lik bölümü TRAKYAKA’dan hibe desteği olarak karşılanacak proje ile verilecek eğitimler sayesinde öğrenciler makine parçaları üretimi hakkında pratik bilgi sahibi olacak. Proje kapsamında ayrıca Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile nümerik tezgahların (CNC) tanıtılması ve kullanımının öğretilmesi amacıyla en az 400 kişinin katılacağı kurslar düzenlenecek.

İşletmeler Ar-Ge İmkânına Kavuşacak

İpsala MYO tarafından hazırlanarak Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan laboratuvar projesi ise bölge sanayicilerinin ürünlerini geliştirerek ulusal ve uluslararası rekabete katılmalarına katkı sağlayacak. Ar-Ge faaliyetleri için dışarıdan destek almak durumunda kalan çok sayıda işletme bundan böyle büyük bir zahmetten kurtulmuş olacak. İpsala MYO’nun altyapısı bu proje ile geliştirilecek olan laboratuvarı ve yeni kurulacak olan mekatronik laboratuvarı sayesinde işletmeler bu hizmete çok daha kolay ve ucuz yoldan ulaşacak. İşletmeler ayrıca bu laboratuvarlardan personel teknik eğitimleri için de yararlanabilecek. Bunun yanı sıra öğrenciler de laboratuvarlardan faydalanarak işgücü piyasalarının ihtiyaçlarını karşılayacak niteliklere kavuşacak. Proje 290 bin TL ile hayata geçerken bütçesinin yaklaşık 190 bin TL’lik bölümü Ajans tarafından finanse edilecek.

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...