Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu’ndan Tarihi Karar

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu’ndan Tarihi Karar
Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2013 | Toplam Okunma: 2421
Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Trakya’nın kalkınmasına hizmet edecek tarihi bir karara imza attı. Trakya Kalkınma Ajansı’nın mali destek programlarından faydalanmak isteyen firmalar vergi dairesi kaydını Trakya Bölgesi içine almadıkları takdirde bu desteklerden yararlanamayacaklar.

26 Eylül 2013 tarihinde Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında yapılan Yönetim Kurulu toplantısında alınan karara göre İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında, vergi dairesi kaydı TR21 Trakya Bölgesinde olmayan veya vergi dairesi kaydını program süresi içerisinde TR21 Trakya Bölgesine almayan özel sektör başvuru sahipleri ile destek sözleşmesi imzalanmayacak. Karar hakkında konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, alınan bu kararla Trakya’nın kaynaklarının Trakya’da değerlendirileceğini söyledi. Üstün şunları söyledi: “Trakya’da üretim yapan birçok firmanın yönetim merkezleri İstanbul’da bulunmaktadır. Üretimden doğan istihdam gibi bir avantajdan Trakya yararlanmasına rağmen firmaların bölgemizden elde ettiği kazançlar İstanbul ve diğer büyük illerde vergilendirilmektedir. Bu sebeple bölge illeri büyük gelir kaybına uğrayıp, hak ettiği hizmet ve servislere ulaşamamaktadır. Yönetim Kurulumuzun aldığı bu kararla artık Trakya’nın kaynakları Trakya’da değerlendirilecektir. “

Bu konuya daha önce de Tekirdağ Valisi ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Yerlikaya 17 Mart 2013’te yapılan Temiz Enerji için Ortak Yatırım Toplantısı’nda değinmişti. Yerlikaya toplantıda şunları söylemişti:” Biz İstanbul’un komşusuyuz. Dünyanın en önemli yedinci metropol kentine komşuyuz. 6313 km2 bir yüzölçümümüz var. Tüm bu avantajlara rağmen 20 yıl içerisinde geldiğimiz noktaya bakacak olursak Türkiye’nin ancak onuncu büyük sanayi şehri olmuşuz. İhracata dönük üretimde yedinciyiz. İlimizde üretim yapan firmaların yönetim merkezleri İstanbul olduğu için ihracatımız 650 milyon ABD Doları olarak görünmektedir. Oysa Tekirdağ’dan 2011 yılında yapılan ihracat 3.65 milyar ABD Doları'dır.”

         

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...