4.Geleneksel Turizm Paneli Yapıldı

4.Geleneksel Turizm Paneli Yapıldı
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2013 | Toplam Okunma: 2263
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Turizm Fakültesi’nce düzenlenen 4.Geleneksel Trakya Turizm Paneli Kırklareli’de yapıldı.

Yaklaşık iki saat süren paneli Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan yönetti. Panele konuk olarak Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanlığı Turizm Bölge ve Alan Merkezleri Şube Müdürü S.Ferhat Özkan ve Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokul Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Maria D.Alvarez katıldı.

Panele konuk olan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Karaman ağırlıklı olarak Trakya Bölgesi Turizmi Master Planı’nı ele aldı. Trakya insanının turizmi istediğine değinen Karaman şunları söyledi:” Yaklaşık bir yıl süren çalışmanın sonunda ortaya çıkan Turizm Master Planı bir başlangıç belgesi niteliğindedir. Plan bir strateji belgesi olup, turizm alanında önümüzdeki 10 yıl içerisinde odaklanılması gereken 62 adet eylem belirlemiştir. Şüphesiz Bölgemizde bu 62 eylem dışında yapılması gereken çok faaliyet bulunmaktadır ancak buradaki amacımız Ajansın mali destekleri ile birlikte kamu ve sivil toplum örgütlerinin güçlerini turizm uzmanları tarafından belirlenen bu alanlara odaklanmasını sağlamak ve turizm sektörünü bölgede geliştirmektir. Ajansımız turizm konusunda mali destek önceliklerini belirlerken turizm master planını dikkate alacak. Bu belge yeni gelişmeler ve paydaşların görüş ve önerileri doğrultusunda zaman içinde güncellenen dinamik bir belge olma özelliğine sahiptir. Durağan ve değişmeyen bir niteliğe sahip değildir. İçerisindeki görüşler ve değerlendirmelerin hepsi bölgedeki paydaşlarımıza ve Turizm sektöründe uzman hocalarımıza aittir.”  

Turizm Bakanlığı’nı temsilen panele katılan Ferhat Özkan ağırlıklı olarak ülkemizdeki turizm yatırımlarının tarihi seyrine ve Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Eylem Planı’na değindi. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Maria D.Alvarez ise turizmin daha çok psiko-sosyal boyutunu ele aldı. 

Panelin yapıldığı Kültür Merkezi’nde Trakya Kalkınma Ajansı kurduğu stantla hazırladığı çalışmaları panel katılımcıları ile paylaştı. Ayrıca Kırklareli Belediyesi, Edirne Belediyesi, Vize Belediyesi, Demirköy Belediyesi ve Tekirdağ İl Kültür Turizm Müdürlüğü de stant kurarak yöresel ürünlerini panele katılanlara tanıttı.

FOTOĞRAFLAR

4.Geleneksel Turizm Paneli Yapıldı4.Geleneksel Turizm Paneli Yapıldı

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...