Uzunköprü Kent Müzesi Açıldı

Uzunköprü Kent Müzesi Açıldı
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2013 | Toplam Okunma: 3243
2011 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi’nce gerçekleştirilen Uzunköprü Kent Müzesi açıldı. Açılışa İlçe Kaymakamı Kemal YILDIZ, Belediye Başkan Av. Enis İŞBİLEN, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet KARAMAN ve Uzunköprülüler katıldı.

Tören, saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonra protokol konuşmalarına geçildi ve ilk sözü Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet KARAMAN aldı. Karaman konuşmasında şunları söyledi; “Uzunköprü Belediyesi ile ortaklaşa restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz bu binanın tekrar hayata kazandırılarak, kent müzesi olarak değerlendirilmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Bölgemizde kültür-sanat faaliyetleri ile turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi Ajansımızın öncelikli çalışma konuları arasında yer almaktadır. Uzunköprü ilçesi de bizlerin Trakya Bölgesinde turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi konusunda öncelik verdiğimiz ilçelerdendir. Bölgemiz genelinde bu ve bunun gibi ortaya çıkacak diğer eserlerin kolektif bir bilinç ile değerlendirilerek turizme kazandırılması ile turizm faaliyetlerinin daha da gelişeceğine inanıyor ve bu eserin ortaya çıkmasına vesile olan Uzunköprü Belediye Başkanımıza ve çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İŞBİLEN de yaptığı konuşmada müze fikrinin nasıl oluştuğunu anlattıktan sonra şunları söyledi; “Halise Hatun Mahallesi’nde bulunan tarihi bina için 2010 yılında Belediyemizce yenileme projesi çizdirilmiş ve 2011 Yılında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından açılan Küçük Ölçekli Altyapı Mali Programında %75 hibe almaya hak kazanmıştı. 2012 yılı içerisinde başlayan yenileme çalışmaları 2013 yılı başlarında sona erdi. Kent Müzesi işleviyle hizmet vermesi düşünülen bina için Belediye bünyesinde kurulan ekip, halktan evlerinde bulunan tarihi değer taşıyan eşyalar toplanarak bir müze planlaması yapıldı. Bugün gelinen noktada şehrimizin önemli eksikliklerinden birini daha gidermenin mutluluğunu ve kıvancını yaşıyoruz. Önemli olan tarihin ruhunu okşamak, burada yaşamış insanların tekrar eski anılarını yaşamalarını sağlamak. İçerisini gezen vatandaşlarımız ne kadar doğru bir adım attığımızı görecekler. Kalbi Uzunköprü için atan herkese, kendini Uzunköprülü addeden herkese müzemizin hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Açılış töreninin son konuşmasını ise Uzunköprü Kaymakamı Kemal YILDIZ yaptı. Yıldız şunları söyledi; “Tarihe gösterilen ilgi ve alakanın bir başka örneğini de bugün Kent Müzesinde yaşıyoruz. Daha öncede tarihi eserlerimize hayat veren çalışmalar gerçekleştirilmiş ve bu Uzunköprü’de bir vizyon oluşturmuştu. Bu olumlu gelişmelerin devam etmesi dileklerimle, Kent Müzesinin hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Müze, açılış kurdelesinin Kaymakam Kemal Yıldız, Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman tarafından kesilmesiyle hizmete girdi. Toplam bütçesi 595.000 TL olan projenin % 75’i olan 446.250.TL’yi Trakya Kalkınma Ajansı karşılarken, 148.750 TL’yi de Uzunköprü Belediyesi karşıladı.

 

FOTOĞRAFLAR

Uzunköprü Kent Müzesi Açıldı
  Yükleniyor...