2013 Yılı 2. Kalkınma Kurulu Toplantısı Kırklareli’de Yapıldı

2013 Yılı 2. Kalkınma Kurulu Toplantısı Kırklareli’de Yapıldı
Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2013 | Toplam Okunma: 1858
Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2013 yılı 2. Toplantısı Kalkınma Kurulu üyeleri, Kırklarelililer ve Ajans çalışanlarının katılımıyla Kırklareli’de gerçekleştirildi.

Kırklareli Ticaret Borsası’nda yapılan toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Gündemin okunmasının ardından Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili günün ilk konuşmasını yaptı. Karaman, " Birçok konu eski dönemlerde devletten bekleniyordu. Kalkınma devlet politikalarıyla ya da devletin direkt olarak o işe girmesiyle olabileceği yönünde bir algı vardı. Artık bu bakış açısı dünyada kırılıyor. Kalkınma olgusu günümüzde değişik bir form geçirdi. Artık kalkınma denince 3 temel nokta ortaya çıkıyor. Bu ön plana çıkan noktalardan bir tanesi iş birliğidir. İşbirliği geliştirilerek oluşturulacak sinerji ile kısıtlı kaynakların kalkınma amacına yönelik olarak etkin kullanımını sağlanabilmektedir. İkinci bir konu ise yerelleşmedir. Yerelleşme artık merkezi idare ile birlikte yerel yönetimlerinde güçlendirilmesi ve yerelin fikirleri dikkate alınarak kalkınmanın yerelde başlatılmasıdır. Üçünce temel nokta ise sürdürülebilirlik kavramıdır. Geldiğimiz döneme kadar ki süreçte birçok ülkede bu kavramlar çoğu zaman ihmal edildi. Kalkınmanın sadece ekonomik boyuta indirgenmiş olarak düşünüldü. Ekonomik olarak gelişmek kalkınma olarak nitelendirildi. Aslında ekonomik gelişmeyle birlikte insanların ve toplumun gelişimi, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması da önemli konulardır. Dolayısıyla ekonomik kalkınma yanında insani kalkınmayı  ve çevresel değerlere saygıyı da beraberinde getirmemiz gerekiyor."

Ajanslar Kalkınma Modelleri Konusunda Öncü Kuruluşlardır

Ajansların yeni kalkınma modelleri konusunda öncü bir kuruluşlar olduğunu anlatan Karaman, "Toplumda, yerelde, bölgelerde iş birliğini geliştirmek, koordinasyonu sağlamak, kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak, yerellerin görüşlerini almak ve bu görüşleri raporlayarak merkezi idareye iletmek şeklinde birçok fonksiyonu yürütmek şeklinde kuruldu. Kalkınma Kurulu çalışmalarını önemsiyoruz. Umuyoruz ki bundan sonraki dönemlerde kalkınma kurulunu daha etkin hale gelir  ve bölgemizi daha ileriye götürebiliriz" diye konuştu.

Kalkınma Kurulu Başkanı Turhan Altıntel de, Ajansın çalışmalarına değindi ve son olarak tamamlanan 2013-2023 Trakya Bölgesi Turizm Master Planı, Trakya Bölgesi Enerji Raporu ve 2014-2023 bölge planı üzerinde durdu. Hazırlanan plan ile Trakya Bölgesi'nin 10 yıllık yatırımlarına yön verilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Altıntel, "Ajansımız kurulduğu yıldan bu yana çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Özellikle ajans verdiği mali destekler yönüyle çok önemli bir kurum. 2010 yılından bu güne kadar bölgemizdeki Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'ne 35 milyon lira projelere kaynak sağladı. Eş finansmanı da hesaba katarsak Ajans bölgede 70 milyon TL’lik bir yatırım bir imkânı sağladı." dedi.

Kalkınma Kurulu Başkanı Turhan Altıntel’in ardından bir sunum gerçekleştiren İletişim Uzmanı Dr. Şaban Kızıldağ kurul üyeleri ve davetlilere unutulmaz dakikalar yaşattı. Sunumunu verdiği yerinde örnekler ve esprilerle süsleyen Kızıldağ, konuşmasının sonunda Kalkınma Kurulunun yeni yapısının nasıl olması gerektiği konusunda yapılan tartışmaları modere etti.

Kalkınma Kurulu’nun son kısmında ise 2013-2014 Mali Destek Programları konusunda Program Yönetimi Birim Başkanı Hasan Özer tarafından bir bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirme sonunda verilen öğle yemeği ile Kalkınma Kurulu toplantısı sona erdi.

Toplantı sırasında Kırklareli Ticaret Borsası’nda bir de fotoğraf sergisi açıldı. Kırklareli Fotoğraf Sanatçıları Derneği KIFSAD’a üye sanatçıların fotoğraflarından oluşan sergi Kalkınma Kurulu üyelerinden büyük ilgi gördü. 

FOTOĞRAFLAR

2013 Yılı 2. Kalkınma Kurulu Toplantısı Kırklareli’de Yapıldı2013 Yılı 2. Kalkınma Kurulu Toplantısı Kırklareli’de Yapıldı2013 Yılı 2. Kalkınma Kurulu Toplantısı Kırklareli’de Yapıldı

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...