Kalkınma Sohbetlerinin Birincisi Oldukça Verimli Geçti

Kalkınma Sohbetlerinin Birincisi Oldukça Verimli Geçti
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2014 | Toplam Okunma: 2249
Trakya Kalkınma Ajansı’nın bölge sorunlarına çözüm yolları bulmak ve kalkınmanın yerel dinamiklerini harekete geçirmek amacıyla düzenlediği Kalkınma Sohbetleri’nin ilki Kırklareli’de yapıldı.

Kırklareli Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen sohbet toplantısına Kırklareli Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Kırklareli Emniyet Müdürü Hüseyin Aktaş, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, TRAKYAKA Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman ve kamu kurumlarının üst düzey temsilcileri katıldı. Toplantının hemen başında Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman Kalkınma Sohbetleri’nin amacı hakkında ve Kırklareli’nin mevcut durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Karaman şunları söyledi:” Bu toplantının genel amacı Kırklareli’nin kalkınması için neler yapılabilir, hangi alanlarda projeler üretebiliriz, bunu birinci ağızdan sorumluları ile tartışmaktır. Fikirlerin yarışması ile güzel projeler ortaya çıkacaktır. Ayrıca Trakya Kalkınma Ajansı ile ilgili değerlendirmeleriniz ve eleştirileriniz de bizim için yol gösterici olacaktır. “     

      

Daha sonra toplantıda söz alan kurum yöneticileri kendi alanlarıyla ilgili önerilerini sıraladılar. Bu önerilerin öne çıkanlar şunlar oldu:

-Bölge tarımında köklü değişikliklere yapılmalıdır. Ürün çeşitlendirilmesine gidilmeli, özellikle örtü altı tarım faaliyetleri desteklenmeli. Tarım ihtisas OSB kurulmalı. Bunu yaparken çiftçi eğitimine yönelik projeler de yapılmalı ve ajans tarafından bunlar desteklenmelidir. Tarım ile ilgili yapılacak yatırımların en önemli parçası da kapalı sulama sistemleridir. Kapalı sulama sistemlerinin sayısı arttırılmalıdır.

-Istrancalar’da var olan su kaynakları şişelenerek içme suyu olarak pazarlanabilir. Özellikle Rezve gibi temiz su akıtan kaynaklarda bu tür yatırımlar yapılabilir.

-İlin en büyük eksiklerinden biri de hayvan borsasıdır. Kırklareli merkezli bir borsa tüm ilçelerde fiyatların belirlenmesinde etkili olur ve besicilerin sadece tüccar insafına bırakılmasına en gel olur.

-Seracılık ve çiçekçilik desteklenmesi gereken önemli alanlardandır. Yakınımızda İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi büyük bir alıcı var. Bu konuda belediye ile ilişkiye geçilip anlaşmalı üretim yapılabilir.

-Sanayi ve imalat ilimiz için önemli sektörlerdendir. Burada OSB’ler öne çıkmaktadır. Kırklareli OSB’nin bu anlamda altyapı sıkıntıları hızla giderilmelidir. Büyükkarıştıran ve Evrensekiz Islah OSB’leri onay aldı. Islah OSB’lerin de alt yapılarının ivedilikle tamamlanması gerekir.

-Bölgede çöp ve katı atık toplama tesislerinin desteklenmesi gerekiyor. Bunların merkezileştirilmesi ile enerji üretimine dönük tesis de kurulabilir. Merkezileşme maliyetlerin de düşmesine ve verimliliğin artmasına neden olacaktır.

-Sağlık alanında koruyucu projelere ağırlık verilmeli. Bağımlı nüfusun evde bakımı için çalışmalar yapılmalı. Örneği evde ağız ve diş sağlığı bakımı, fizik tedavi hizmeti verilmesi gibi.

-Dezavantajlı grupların sosyal alanları oldukça yetersiz. Yaşlıların, bakıma muhtaçların ve sevgi evlerinde barınan çocukların vakit geçirecekleri, sosyalleşebilecekleri alanların yetersizliği aşikârdır. Eğitimin yapılabileceği, dezavantajlı grupların sosyalleşebileceği ve yaş gruplarının kaynaşabileceği bir tesisin eksikliği hissedilmektedir.

-Beğendik Köyü yakınlarında kurulacak bir deniz sınır kapısı bölgeyi hareketlendirilecektir. Ajans bunun fizibilitesinin hazırlanması için destek verebilir. Böylelikle AB vatandaşları günü birlik kıyı ve tesislerden yararlanabilir. Rezve Deresi üzerinde olan Volçan Köprüsü restore edilerek köprü  çevresinde sınır kapısı da açılabilir. Kıyıköy sur içindeki evler onarılarak buraları turizme kazandırılabilir. Kırklareli Demirköy’de kurulması düşünülen turizm köyü için Dupnisa Mağarası yakınları düşünülebilir.

 

Kalkınma sohbetlerinin bundan sonraki toplantılarının sivil toplum kuruluşları ve  özel sektör temsilcileri ile yapılması planlanıyor.

 

FOTOĞRAFLAR

Kalkınma Sohbetlerinin Birincisi Oldukça Verimli GeçtiKalkınma Sohbetlerinin Birincisi Oldukça Verimli GeçtiKalkınma Sohbetlerinin Birincisi Oldukça Verimli GeçtiKalkınma Sohbetlerinin Birincisi Oldukça Verimli Geçti

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...