Trakya’da Özel Sektör Enerji Yatırımlarına TurSEFF Desteği

Trakya’da Özel Sektör Enerji Yatırımlarına TurSEFF Desteği
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2014 | Toplam Okunma: 2733
Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı (TurSEFF) ile Trakya Kalkınma Ajansı arasında bölgedeki enerji verimliliği kredilerinin finansmanı konusunda işbirliği protokolü imzalandı.

Trakya Kalkınma Ajansı merkez binasında imzalanan protokole TurSEFF adına Proje Direktörü Dr. Murat Sarıoğlu, TRAKYAKA adına Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman imza koydu. İmza töreni sırasında protokolün Trakya Bölgesi için önemli fırsatlar doğuracağını vurgulayan TRAKYAKA Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman şunları söyledi:” Ülkemizin istikrarlı büyümesini devam ettirmesi için artarak devam eden bir enerji ihtiyacının olduğu aşikâr. Bugün kullandığımız enerjinin büyük kısmını ithal ettiğimiz düşünüldüğünde, kaynak çeşitlendirmesine yönelik hayata geçen yatırımların ne denli önem taşıdığı daha iyi anlaşılacaktır. Türkiye, son yıllarda yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji konusunda atılımlar gerçekleştiriyor.

Trakya Bölgesi, başta rüzgâr enerjisi olmak üzere yer altı kaynakları açısından büyük bir potansiyel taşımakta. Bizler de gerek Ajans destekleri gerekse bugün burada imzaladığımız protokole benzer çalışmalar ile söz konusu potansiyeli harekete geçirmek için çaba gösteriyoruz. Benzer faaliyetlere bundan sonra da devam edeceğimizi söylemek isterim. Bu protokolün bölgemiz ve insanımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

TurSEFF Proje Direktörü Murat Sarıoğlu da imzalanan protokolün kalkınma ajansları ile yaptıkları ikinci işbirliği olduğunu belirtti. Sarıoğlu sözlerine şöyle devam etti: ”Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın geliştirdiği enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinin finansmanına yönelik TursEFF programı ve Trakya Kalkınma Ajansı arasında imzalanan bu protokolün verimli bir işbirliğinin başlangıcı olmasını diliyoruz. Birlikte yapacağımız çalışmaların, enerji verimliği alanında bölge KOBİ’lerinde farkındalık artışı yaratarak önemli katkılar  sağlayacağına inanıyoruz” 

TurSEFF ile TRAKYAKA arasında imzalanan protokol ile enerji verimliliğinin artırılması ve yenilenebilir enerji yatırımlarının teşvik edilerek yaygınlaştırılması için kurumsal işbirliğinin tesis edilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlenmesi amaçlandı. Bu kapsamda Ajans Trakya Bölgesi’nde programın tanıtılması için yayınlar hazırlayacak, bilgilendirme toplantıları, eğitimler ve çeşitli organizasyonlar düzenleyecek.

TurSEFF Nedir?

Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programları (SEFF ler) Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (AİKB ) sürdürülebilir enerji girişiminin (www.ebrdseff.com) bir parçasıdır. AİKB, uluslararası finansal kuruluşlar içerisinde 1994 yılında  enerji verimliliği konusunda uzman bir kadro kuran ilk kurum oldu. AİKB, ekonomik faaliyetlerdeki enerji yoğunluğunun ülkelerin gelişimindeki olumsuz etkilerinin farkına çok erken dönemlerde vararak, 2004 yılında Bulgaristan’da ilk SEFF projesini başlattı. Banka bugüne kadar 15 ülkede toplam 1.9 milyar EURO finansman sağladı.

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı ( TurSEFF ), AİKB ‘nin özel sektörde KOBİ ölçeğindeki şirketlere, uygun bulunan enerji verimliliği (“EE”) ve küçük ölçekli yenilenebilir enerji (”RE”) yatırımlarının finanse edilebilmesi için katılımcı bankalar kanalıyla bugüne kadar toplam 265 milyon USD tutarındaki kredi paketi sağladı.

TurSEFF, belirli bir  ölçüde enerji verimliliği sağlayan projeleri bulunan müşterilere 5 milyon EURO’ya kadar finansmanı sağlıyor. Bu kredilerin bazı ön koşulları bulunuyor. Bunlar, müşteriler finansal olarak krediye uygun olmalı, katılımcı bankaların kredi kriterlerini karşılamalı ve Katılımcı Bankaların kredi onay süreçlerine uygun olarak kredilendirilebilmelidir.

TurSEFF, yerel ve uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip aracılığıyla, olası müşterilere sürdürülebilir enerji finansmanı projelerinin tanımlanması,  geliştirilmesi ve kredilere uygun şekilde başvurabilmelerini sağlamak için destek veriyor. Destek kapsamındaki teknik destek paketi ücretsiz olarak veriliyor ve finansmanı Avrupa Birliği (AB) ile Temiz Teknoloji Fonu  tarafından sağlanıyor. Konu hakkında daha detaylı bilgiye TurSEFF’in http://www.turseff.org/ internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

FOTOĞRAFLAR

Trakya’da Özel Sektör Enerji Yatırımlarına TurSEFF DesteğiTrakya’da Özel Sektör Enerji Yatırımlarına TurSEFF DesteğiTrakya’da Özel Sektör Enerji Yatırımlarına TurSEFF Desteği

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...