Trakya’da Özel Sektör Enerji Yatırımlarına TurSEFF Desteği

Trakya’da Özel Sektör Enerji Yatırımlarına TurSEFF Desteği
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2014 | Toplam Okunma: 2553
Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı (TurSEFF) ile Trakya Kalkınma Ajansı arasında bölgedeki enerji verimliliği kredilerinin finansmanı konusunda işbirliği protokolü imzalandı.

Trakya Kalkınma Ajansı merkez binasında imzalanan protokole TurSEFF adına Proje Direktörü Dr. Murat Sarıoğlu, TRAKYAKA adına Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman imza koydu. İmza töreni sırasında protokolün Trakya Bölgesi için önemli fırsatlar doğuracağını vurgulayan TRAKYAKA Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman şunları söyledi:” Ülkemizin istikrarlı büyümesini devam ettirmesi için artarak devam eden bir enerji ihtiyacının olduğu aşikâr. Bugün kullandığımız enerjinin büyük kısmını ithal ettiğimiz düşünüldüğünde, kaynak çeşitlendirmesine yönelik hayata geçen yatırımların ne denli önem taşıdığı daha iyi anlaşılacaktır. Türkiye, son yıllarda yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji konusunda atılımlar gerçekleştiriyor.

Trakya Bölgesi, başta rüzgâr enerjisi olmak üzere yer altı kaynakları açısından büyük bir potansiyel taşımakta. Bizler de gerek Ajans destekleri gerekse bugün burada imzaladığımız protokole benzer çalışmalar ile söz konusu potansiyeli harekete geçirmek için çaba gösteriyoruz. Benzer faaliyetlere bundan sonra da devam edeceğimizi söylemek isterim. Bu protokolün bölgemiz ve insanımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

TurSEFF Proje Direktörü Murat Sarıoğlu da imzalanan protokolün kalkınma ajansları ile yaptıkları ikinci işbirliği olduğunu belirtti. Sarıoğlu sözlerine şöyle devam etti: ”Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın geliştirdiği enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinin finansmanına yönelik TursEFF programı ve Trakya Kalkınma Ajansı arasında imzalanan bu protokolün verimli bir işbirliğinin başlangıcı olmasını diliyoruz. Birlikte yapacağımız çalışmaların, enerji verimliği alanında bölge KOBİ’lerinde farkındalık artışı yaratarak önemli katkılar  sağlayacağına inanıyoruz” 

TurSEFF ile TRAKYAKA arasında imzalanan protokol ile enerji verimliliğinin artırılması ve yenilenebilir enerji yatırımlarının teşvik edilerek yaygınlaştırılması için kurumsal işbirliğinin tesis edilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlenmesi amaçlandı. Bu kapsamda Ajans Trakya Bölgesi’nde programın tanıtılması için yayınlar hazırlayacak, bilgilendirme toplantıları, eğitimler ve çeşitli organizasyonlar düzenleyecek.

TurSEFF Nedir?

Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programları (SEFF ler) Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (AİKB ) sürdürülebilir enerji girişiminin (www.ebrdseff.com) bir parçasıdır. AİKB, uluslararası finansal kuruluşlar içerisinde 1994 yılında  enerji verimliliği konusunda uzman bir kadro kuran ilk kurum oldu. AİKB, ekonomik faaliyetlerdeki enerji yoğunluğunun ülkelerin gelişimindeki olumsuz etkilerinin farkına çok erken dönemlerde vararak, 2004 yılında Bulgaristan’da ilk SEFF projesini başlattı. Banka bugüne kadar 15 ülkede toplam 1.9 milyar EURO finansman sağladı.

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı ( TurSEFF ), AİKB ‘nin özel sektörde KOBİ ölçeğindeki şirketlere, uygun bulunan enerji verimliliği (“EE”) ve küçük ölçekli yenilenebilir enerji (”RE”) yatırımlarının finanse edilebilmesi için katılımcı bankalar kanalıyla bugüne kadar toplam 265 milyon USD tutarındaki kredi paketi sağladı.

TurSEFF, belirli bir  ölçüde enerji verimliliği sağlayan projeleri bulunan müşterilere 5 milyon EURO’ya kadar finansmanı sağlıyor. Bu kredilerin bazı ön koşulları bulunuyor. Bunlar, müşteriler finansal olarak krediye uygun olmalı, katılımcı bankaların kredi kriterlerini karşılamalı ve Katılımcı Bankaların kredi onay süreçlerine uygun olarak kredilendirilebilmelidir.

TurSEFF, yerel ve uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip aracılığıyla, olası müşterilere sürdürülebilir enerji finansmanı projelerinin tanımlanması,  geliştirilmesi ve kredilere uygun şekilde başvurabilmelerini sağlamak için destek veriyor. Destek kapsamındaki teknik destek paketi ücretsiz olarak veriliyor ve finansmanı Avrupa Birliği (AB) ile Temiz Teknoloji Fonu  tarafından sağlanıyor. Konu hakkında daha detaylı bilgiye TurSEFF’in http://www.turseff.org/ internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

FOTOĞRAFLAR

Trakya’da Özel Sektör Enerji Yatırımlarına TurSEFF DesteğiTrakya’da Özel Sektör Enerji Yatırımlarına TurSEFF DesteğiTrakya’da Özel Sektör Enerji Yatırımlarına TurSEFF Desteği

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...