TRAKYAKA’dan İpsala Ekonomisine ve Eğitimine Büyük Destek

TRAKYAKA’dan İpsala Ekonomisine ve Eğitimine Büyük Destek
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2014 | Toplam Okunma: 2079
Trakya Üniversitesi İpsala Meslek Yüksekokulu(MYO) tarafından hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında kurulan mekatronik laboratuvarı ile yenilenen elektronik ve bilgisayar laboratuarlarının açılışı yapıldı.

İpsala MYO’nda gerçekleştirilen açılışa İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, İpsala MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr Hayati Arda, konuklar ve öğrenciler katıldı. Laboratuvarların açılışında bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, açılan ve yenilenen laboratuvarların İpsala’da önemli bir eksiği giderdiğini söyledi. Karaman sözlerine şöyle devam etti:”Bilgi kalkınmanın olmazsa olmazıdır. Bilgiyi üreten de üniversitedir. Bu nedenle üniversiteler ile iş birliğine önem veriyoruz.  İpsala MYO’nun projesi de bu iş birliğinin güzel bir örneği oldu. Projenin İpsala ve çevre ilçelerdeki sanayicilere de hizmet verecek olması en büyük mutluluğumuz. Projelerin hayata geçirilmesinden çok yaşatılabilmesi önemli. Bu anlamda sürdürülebilirliğe dikkat çekmek istiyorum. Kurulan laboratuarların İpsala ve çevresine hayırlı olmasını diliyorum. ”

 Trakya Kalkınma Ajansı’nın açtığı 2012-2013 Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında Desteklenen “İpsala Myo Laboratuvarlarının Bölge Sanayicilerinin Teknik Eğitim Ve Ar-Ge İhtiyaçlarını Karşılayacak Şekilde Modernizasyonu” adlı proje ile okulun elektronik ve bilgisayar laboratuvarları yenilendi. Ayrıca okul bünyesine bir mekatronik laboratuvarı da katılmış oldu. Proje ile İpsala ve çevre ilçelerde bulunan sanayici ve üreticilerin teknik eğitim ve Ar-Ge ihtiyaçlarının karşılanması, hâlihazırda verilmekte olan eğitimlerin kalitesinin yükseltilmesi ve verilen uygulamalı eğitimlerin çeşitlendirilmesi amaçlanıyor. 

50 bilgisayar kapasiteli bilgisayar laboratuvarının alt yapısı iyileştirilirken, laboratuvar, elektronik devre tasarım, test ve analizi, temel Office eğitimleri, CAD, CAM yazılımları, yazılım geliştirme konularında eğitime hazır hale getirildi.  40 öğrenci kapasiteli elektronik laboratuvarında, 6 adet asenkron motor kumanda eğitim setinin eksiklikleri giderildi ve modernize edildi. Ayrıca 1 adet asansör eğitim seti, 1 adet yürüyen bant eğitim seti ve 1 adet masaüstü PCB prototip makinesinin laboratuvar envanterine katılması sağlandı. Kurulan mekatronik laboratuvarı ile birlikte İpsala MYO, 2 adet çift yönlü pnömatik ve elektro-pnömatik eğitim seti ile 8'er kişilik gruplar halinde pnömatik-elektropnömatik kumanda ve PLC eğitimleri, 10 adet küçük boyutlu bilgisayar ile PLC'lerin programlanması, 6 adet modüler üretim istasyonları ile model üretim tesisi üzerinden gerçek uygulamaya dayalı eğitim imkanına kavuşmuş oldu. Toplam bütçesi 290.000 TL olan projenin 189.000 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı Tarafından karşılandı.  

Kurulan ve modernizasyonu yapılan bu laboratuvarlarda her yıl elektronik ve otomasyon bölümü programlarına kayıtlı 100 öğrencinin öğrenim göreceği ve yaklaşık 170 bölge sanayi ve üreticisinden tahmini olarak 300 teknik personelin bu laboratuvarlarda eğitilmesi bekleniyor.

 

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA’dan İpsala Ekonomisine ve Eğitimine Büyük DestekTRAKYAKA’dan İpsala Ekonomisine ve Eğitimine Büyük Destek

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...