TRAKYAKA’dan İpsala Ekonomisine ve Eğitimine Büyük Destek

TRAKYAKA’dan İpsala Ekonomisine ve Eğitimine Büyük Destek
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2014 | Toplam Okunma: 1938
Trakya Üniversitesi İpsala Meslek Yüksekokulu(MYO) tarafından hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında kurulan mekatronik laboratuvarı ile yenilenen elektronik ve bilgisayar laboratuarlarının açılışı yapıldı.

İpsala MYO’nda gerçekleştirilen açılışa İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, İpsala MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr Hayati Arda, konuklar ve öğrenciler katıldı. Laboratuvarların açılışında bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, açılan ve yenilenen laboratuvarların İpsala’da önemli bir eksiği giderdiğini söyledi. Karaman sözlerine şöyle devam etti:”Bilgi kalkınmanın olmazsa olmazıdır. Bilgiyi üreten de üniversitedir. Bu nedenle üniversiteler ile iş birliğine önem veriyoruz.  İpsala MYO’nun projesi de bu iş birliğinin güzel bir örneği oldu. Projenin İpsala ve çevre ilçelerdeki sanayicilere de hizmet verecek olması en büyük mutluluğumuz. Projelerin hayata geçirilmesinden çok yaşatılabilmesi önemli. Bu anlamda sürdürülebilirliğe dikkat çekmek istiyorum. Kurulan laboratuarların İpsala ve çevresine hayırlı olmasını diliyorum. ”

 Trakya Kalkınma Ajansı’nın açtığı 2012-2013 Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında Desteklenen “İpsala Myo Laboratuvarlarının Bölge Sanayicilerinin Teknik Eğitim Ve Ar-Ge İhtiyaçlarını Karşılayacak Şekilde Modernizasyonu” adlı proje ile okulun elektronik ve bilgisayar laboratuvarları yenilendi. Ayrıca okul bünyesine bir mekatronik laboratuvarı da katılmış oldu. Proje ile İpsala ve çevre ilçelerde bulunan sanayici ve üreticilerin teknik eğitim ve Ar-Ge ihtiyaçlarının karşılanması, hâlihazırda verilmekte olan eğitimlerin kalitesinin yükseltilmesi ve verilen uygulamalı eğitimlerin çeşitlendirilmesi amaçlanıyor. 

50 bilgisayar kapasiteli bilgisayar laboratuvarının alt yapısı iyileştirilirken, laboratuvar, elektronik devre tasarım, test ve analizi, temel Office eğitimleri, CAD, CAM yazılımları, yazılım geliştirme konularında eğitime hazır hale getirildi.  40 öğrenci kapasiteli elektronik laboratuvarında, 6 adet asenkron motor kumanda eğitim setinin eksiklikleri giderildi ve modernize edildi. Ayrıca 1 adet asansör eğitim seti, 1 adet yürüyen bant eğitim seti ve 1 adet masaüstü PCB prototip makinesinin laboratuvar envanterine katılması sağlandı. Kurulan mekatronik laboratuvarı ile birlikte İpsala MYO, 2 adet çift yönlü pnömatik ve elektro-pnömatik eğitim seti ile 8'er kişilik gruplar halinde pnömatik-elektropnömatik kumanda ve PLC eğitimleri, 10 adet küçük boyutlu bilgisayar ile PLC'lerin programlanması, 6 adet modüler üretim istasyonları ile model üretim tesisi üzerinden gerçek uygulamaya dayalı eğitim imkanına kavuşmuş oldu. Toplam bütçesi 290.000 TL olan projenin 189.000 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı Tarafından karşılandı.  

Kurulan ve modernizasyonu yapılan bu laboratuvarlarda her yıl elektronik ve otomasyon bölümü programlarına kayıtlı 100 öğrencinin öğrenim göreceği ve yaklaşık 170 bölge sanayi ve üreticisinden tahmini olarak 300 teknik personelin bu laboratuvarlarda eğitilmesi bekleniyor.

 

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA’dan İpsala Ekonomisine ve Eğitimine Büyük DestekTRAKYAKA’dan İpsala Ekonomisine ve Eğitimine Büyük Destek

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...