Tarihe Can Veriyoruz

Tarihe Can Veriyoruz
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2014 | Toplam Okunma: 3654
Yeni Edirne ve Kırklareli Yatırım Destek Ofisi Binalarının Restorasyonu Devam Ediyor

                                                                                                                                                                                                                  

Ajans tarafından hazırlanan destek programlarının hepsinde öncelikler içinde kültür ve turizm alt başlığına yer verildi. Toplamda restorasyonlar dâhil kültür ve turizm alt başlığında Mali Destek Programları kapsamında ajansın sağladığı destek 8.334.873,50TL’ye ulaştı. İlk olarak Tekirdağ’da tescilli yapı olan Ticaret Borsası’nı satın alarak onaran Trakya Kalkınma Ajansı, yatırım ve destek ofisi olarak kullanılmak üzere Kırklareli ve Edirne ilerinde de iki adet tescilli bir yapı satın aldı. Mimari projelendirme çalışmaları Trakya Kalkınma Ajansı uzman personeli Mimar Ayşe Bayazıt tarafından tamamlanan binalarda yenileme çalışmaları devam ediyor. 

Necmi İğe Evi: Edirne’nin En Eski Sivil Mimari Yapısı 

Trakya Kalkınma Ajansı, Necmi İğe evini Edirne Yatırım Destek Ofisi olarak kullanmak üzere 2012 yılında satın aldı. Toplam 860m2 inşaat alanına sahip yapının restorasyonu için Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan gerekli izin alındı. 

Edirne, Meydan Mahallesi Mimar Sinan Caddesi 384 ada, 46 pafta, 16 parselde yer alan geleneksel Edirne konutu, kentin mimari ve tarihsel dokusunun bir parçası ve 17'nci Yüzyıl sonu 18'nci Yüzyıl başından günümüze kadar çok az bir kısmı da olsa gelebilmiş tek örneği. Yapı, İğcioğlu Ahmet Ağa tarafından yapılmıştır. Edirne Müzesi kurucularından olan Necmi İğe, dedesine ait bu evde 1898 yılında doğmuş ve 1955 yılına kadar yaşamıştır. Necmi İğe Evi, yapıldığı tarihten günümüze kadar bilinçli bir yenileme geçirmemiştir. Fakat yapı, inşa edildiği tarihten itibaren farklı dönemlerde büyük değişikliklere uğramıştır. Haremlik ve selamlık şeklinde, zemin kat, ara kat ve üst kat olarak inşa edilen yapının, selamlık kısmının yanı sıra haremlik kısmı ve ikinci katı da yıkılmıştır. Ayrıca yapının içine ve taşlık kısmına birtakım ekler yapılmıştır. Evin ahşap dolap kapakları ve tavan göbeğinin bir bölümü ile kalem işlerinden bir parçası müzede sergilenmekte ve edirnekarinin 2 döneminden örnekler sunmaktadır. 12 Aralık 2012 tarih ve 739 sayılı karar ile restorasyon projeleri Koruma Kurulundan onaylanan Ahmed Necmeddin İge Evi içinde bulunan çeşmenin kitabesi 17.yy’a tarihlenmektedir. 

İhalesi 22.10.2013 tarihinde yapılan eserin restorasyonu için ilgili firma ile sözleşme imzalanarak 08 Kasım 2013 tarihinde firmaya yer teslimi yapıldı. Firma yetkilileri ile başlangıç toplantısı yapıldı ve teknik personel ile kontrol grubu sahada incelemelerde bulundu. 1.694.912,31TL sözleşme bedeli olan ve 14 ay sürmesi planlanan çalışmaların ardından eserin  Ocak 2015 tarihinde tamamlanması planlanıyor. 

Dodoğlu Konağı: Yayla Mahallesi’ne Hayat Verecek 

Ajansın Kırklareli Yatırım Destek Ofisi olarak kullanmak üzere satın aldığı diğer bir bina da Dodoğlu Konağı oldu. 

19.yy sonlarında yığma ve ahşap karkas yöntemiyle inşa edilen Yayla Meydanı’ndaki iki katlı tarihi ev 190m2 taban 450m2 inşaat alanına sahiptir. Yapının yenilenmesi için Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan gerekli iznin alınmasından sonra restorasyon çalışmaları başladı. Bodrum, zemin, normal ve cihannüma katlarından oluşan yapının cihannüma katı yıkılmış, günümüze ulaşamamıştır. Restitüsyon projesine göre cihannüma katı tekrar yapılacak. 

Yenileme projesi 06 Kasım2013 tarih ve 676 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile onaylanan Dodoğlu Konağı’nın metraj ve projelendirme safhalarının ardından ihalesi yapılan proje bedeli 927,028.00 TL olarak ihale edildi. Yapının halen yenileme çalışmaları devam ediyor. Yapılan raspalar sonucu yer yer 3 dönem olarak ortaya çıkan kalem işlerine ait rölöve restorasyon projeleri hazırlanarak rapor ve fotoğraf albümü ile birlikte kurula sunuldu ve onaylandı.

 

FOTOĞRAFLAR

Tarihe Can VeriyoruzTarihe Can VeriyoruzTarihe Can Veriyoruz

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...