Sağlık Hizmeti Köylünün Ayağına Geliyor

Sağlık Hizmeti Köylünün Ayağına Geliyor
Eklenme Tarihi: 12 Mart 2014 | Toplam Okunma: 2586
Trakya Kalkınma Ajansı desteğinde gerçekleşen proje kapsamında Türkiye’de ilk kez Edirne’de başlatılan gezici fizik tedavi aracı ile sağlık hizmeti köylünün ayağına götürülüyor.

2012-2013 Sosyo- Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında gerçekleştirilen ve Edirne Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Edirne Devlet Hastanesi Yöneticiliği tarafından yürütülen projeyle fiziksel olarak hastaneye gelmesi güç olan hastaların ayağına fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetinin götürülmesi amaçlanıyor. %79’u TRAKYAKA tarafından desteklenen proje 95.537 TL’ye gerçekleştirildi. Proje kapsamında bir adet gezici fizik tedavi aracı alındı ve içi donatıldı. Gezici fizik tedavi aracında; 1 fizik tedavi uzmanı, 1 fizik tedavi teknisyeni, 1 şoför yer alıyor. Aynı anda 3 hastaya cevap verecek şekilde tasarlanan araçta günde 15 ile 20 arasında hastaya fizik tedavi imkânı sunulabiliyor. Yeni uygulama ile hastaneye gelemeyen 500′e yakın köylünün tedavileri yerinde yapılmış olacak.

Proje kapsamında ilk olarak Edirne merkeze bağlı köylerde bir tarama yapılarak fizik tedaviye ihtiyaç duyan ve halen bu tedaviyi alan hastalar belirlendi ve bir tedavi takvimi oluşturuldu. Takvime uygun olarak araç köy muhtarlığı önünde bekliyor ve hastalar randevu sıralarına göre tedavi ediliyor. Projenin uygulamaya geçmesi ile birlikte hasta memnuniyeti üst seviyeye çıkarken, hasta yakını veya refakatçilerinin işgücü kaybı azaltıldı ve hastane kaynakları daha etkin kullanılmaya başlandı.    

Projeyi yürüten Dr. Selma Heves mobil aracın hasta şikâyetlerini önemli ölçüde azalttığını söyledi. Heves şunları söyledi:” Eklemlerinde kireçlenme ve buna benzer şikâyetleri olan hastalarımız Edirne’de yapılan tedavilerinden sonra köye dönene kadar dinmiş ağrılarının tekrar başlamasından yakınıyorlardı. İnsanımız gelişmiş ülkelerdeki benzer hizmetlerin hepsine ulaşabiliyor artık, fizik tedavi hizmetimizi geliştirmek ve rehabilitasyon kısmını da gezici hale getirmek en öncelikli amacımız olacak.” Aracın fizik tedavi uzmanı Hakan Duman ise genellikle eklem kireçlenmesi gibi ısıl tedavi gerektiren hastaların araçtan yararlandığına vurgu yaptı.   

Gezici Fizik tedavi aracından faydalanan Kemalköylü Fahrettin Doğan ise dizlerindeki kireçlenme nedeni ile 15 kilometre ötede bulunan hastaneye gitmenin kendisini çok zorladığını, kendisine eşlik eden oğlunun ise işinden izin almak zorunda kaldığını belirtti. Doğan, aracın ayaklarına kadar gelmesi ile birlikte tedaviden aldığı faydanın da arttığını söyledi.

Projenin uygulaması 15 Nisan’da sona erecek ancak gezici fizik tedavi aracı köylerde hizmet vermeye devam edecek.

FOTOĞRAFLAR

Sağlık Hizmeti Köylünün Ayağına GeliyorSağlık Hizmeti Köylünün Ayağına GeliyorSağlık Hizmeti Köylünün Ayağına Geliyor
  Yükleniyor...