Edirne, Okul Öncesi Eğitimde Kendini Yeniliyor

Edirne, Okul Öncesi Eğitimde Kendini Yeniliyor
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2014 | Toplam Okunma: 2473
Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi ortaklığında hazırlanan, Trakya Kalkınma Ajansı fon desteği ile yürütülmekte olan Eğitim Okul Öncesinde Başlar projesinin tanıtım toplantısı Edirne’de yapıldı.

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde yapılan toplantıya Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, öğrenciler, öğretmenler ve davetliler katıldı. Toplantının hemen başında Doç. Dr. Emine Ahmetoğlu projeyi ve proje kapsamında yapılacak etkinlikleri tanıttı. Daha sonra söz alan Trakya kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, Ajans ve görevleri hakkında kısaca bilgi verdikten sonra kurumun okul öncesi eğitime verdiği desteğin bundan sonra da devam edeceğini vurguladı. Projeyi hazırlayan kurum olan Milli Eğitim Müdürlüğü adına İl Müdürü Hüseyin Özcan ve proje ortağı Trakya Üniversitesi adına da Rektör Prof. Dr. Yener Yörük birer konuşma yaptı.

Organizasyonun son konuşmacısı ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu oldu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Çocuklarımızın özgürlüğünü, vizyonunu bakış açısını, kendisine olan öz güvenini yüzde 10 artırabilmeyi başarabilsek Türkiye'yi tutabilecek bir gücün, bir dinamiğin olabileceğine inanmıyorum" dedi. Müezzinoğlu şunları söyledi:” "Gelişmiş ülkeler arasından her bir yaşta 1 milyon çocuğu olan neredeyse böyle bir ülke yok ama ne yazık ki bayan Maria Montessori’nin çocuğu bağımsız bir birey kabul etme anlayışından uzak olmanın da sıkıntısını yaşıyoruz, bedelini ödüyoruz. Hep istiyoruz ki çocuğumuz bizim istediğimiz kalıpta olsun. Aile bir kalıp şeklinde, hani bırakın okul öncesi çocuğunu üniversiteyi bitirmiş çocuğuna bile çocuk muamelesi yapan bir kültür ve muameleyle yaklaşıyor. Çocuğun sağlıklı bir birey olarak gelişmesine güç ve destek vermeliyiz. Dünya artık yalnız akıl zekası üzerine kendini bina etmiyor. Akıl zekası yeterli değil. Bunun yanında ruhsal ve duygusal zeka diyor. Oda yetmiyor sosyal zeka diyor. Çocuklarımızın özgürlüğünü, vizyonunu bakış açısını, kendisine olan öz güvenini yüzde 10 artırabilmeyi başarabilsek Türkiye'yi tutabilecek bir gücün, bir dinamiğin olabileceğine inanmıyorum. Bunu başarabilirsek birlikte ülke kazanacak, birlikte dünya insanlığına da katkımız olacaktır. Çünkü, yine bir cümle, 'Bilime hakim olan, dünyaya hükmeder' diye bir söz var. Biz Türk milleti olarak dünyaya hükmetme derdinde değiliz ama bize de hiç kimsenin hükmetmesine razı olamayız. O nedenle bilime de hakim olabilmek ancak bireylerin kendi kişilikleriyle, kendi duruşlarıyla, kendi özgür iradeleriyle gelecek vizyonları da oluşturabilmelerine bağlı. Bizim de onlara o zemini sağlamamıza bağlı.”

220 Öğretmene Eğitim Verildi

Toplam bütçesi 316.000 TL olan projenin 259.039 TL’lik kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından sağlanıyor. Proje ile okul öncesi eğitimde yenilikçi yöntem ve uygulamalarla bölge genelindeki sosyal ve beşeri sermayenin gelişmişlik düzeyinin arttırılmasına katkıda bulunulması hedefleniyor. Bu hedef çerçevesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 11 okulun 1’er anasınıfına yüksek nitelikli yenilikçi “Montessori Egitim Yöntemi"   materyalleri temin edildi.

Bu yöntemin adaptasyonu Edirne’deki 11 okulda gerçekleştirildi. Ayrıca yine proje kapsamında, öğretmenlerin sürekli hizmet içi eğitimlerinin sağlanabilmesi için Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okulöncesi Eğitimi Bölümü’nde “Okulöncesinde Montessori Eğitim Yaklaşımı” materyalleri temin edilerek uygulama laboratuvarına  yerleştirildi. Proje kapsamında, Edirne ili, Merkez, Havsa, Lalapaşa, Süloğlu, Uzunköprü ve Meriç ilçelerinde görev yapan 220 okulöncesi öğretmene eğitim verildi. 2 günlük temel eğitimin ardından gönüllü öğretmenlere yönelik olarak Trakya Birlik İlkokulu’nda 3-21 Mart 2014 tarihleri arasında 120 saatlik uygulamalı eğitim gerçekleştirildi.

 

FOTOĞRAFLAR

Edirne, Okul Öncesi Eğitimde Kendini Yeniliyor Edirne, Okul Öncesi Eğitimde Kendini Yeniliyor Edirne, Okul Öncesi Eğitimde Kendini Yeniliyor Edirne, Okul Öncesi Eğitimde Kendini Yeniliyor

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...