Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Edirne’de

Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Edirne’de
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2014 | Toplam Okunma: 2562
Avrupa Bölgeler Asamblesi toplantıları 01-04 Nisan 2014 tarihlerinde Edirne’de yapıldı.

12 farklı ülkeden yaklaşık 130 kişinin katıldığı etkinliğin ilk günü Ekmekçizade’de düzenlenen resepsiyon ile başladı. 4 gün boyunca devam eden çalışma grupları toplantılarında ‘’KOBİ’lerin ve İşletmelerin Uluslararasılaştırılmasının Desteklenmesi’’,  ‘’Sosyal Girişimi Teşvik Etme’’ ve ‘’Cinsiyet Eşitliği için Proaktif Çalışmalar Yapma’’ temaları üzerinde yoğunlaşıldı. 

Etkinliklerin resmi açılışına, Edirne Valisi Hasan Duruer, Edirne Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, AER Başkanı Hande Özsan Bozatlı, Ekonomik ve Bölgesel Gelişim Başkanı Marian Konstantin Vasile, 2. Komite Başkanı Urban Blomberg, AER üyeleri ve diğer davetliler katıldı.

AER Başkanı Hande Özsan Bozatlı, AER’in stratejik bir kurum olduğunu söyledi. Türkiye’nin siyasi istikrarının yanında kendi kişisel çabalarıyla ve Başbakan’ın desteğiyle ilk defa bir Türk başkan seçildiğini ifade etti. Türkiye’den 16 ilin üye olduğu AER’in stratejik bir kurum olduğunu dile getiren Bozatlı, AB’ye sınır olan bu güzel ilde toplantılar yapacaklarını sözlerine ekledi.

Edirne Valisi Hasan Duruer, Edirne’de yapılan toplantılarının konularından bir tanesinin girişimcilik olduğunu ifade etti. Sürdürülebilir kalkınmanın en önemli unsurlarından birinin girişimcilik olduğunu ifade eden Duruer, "Toplantıların Edirne’nin tanıtımına büyük katkı sağladığını düşünüyoruz. Avrupa’nın nitelikli ülkelerinden katılımcıların Edirne’nin tanıtımına ciddi katkıları olduğunu belirtmek isterim." dedi.

Girişimcilik temalı toplantılara Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, Trakya Kalkınma Ajansı Edirne Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Işık Ocaklı ve Kırklareli Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Şenay Çekiç de katıldı. Edirne Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Işık Ocaklı da şirketlerde girişimcilik, yaşanan sorunlar ve sorunların nasıl çözülebileceği hakkında bir sunum yaptı.

Eş zamanlı olarak düzenlenen toplantılar sonrasında Edirne Halk Eğitim Merkezi’ne düzenlenen gezide katılımcılar el emeği üretimleri görme ve nasıl yapıldıkları hakkında bilgi alma imkanı buldu.

Toplantılar Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen kokteyl ile sona erdi. Kültürel gezi sonrasında konuklar Edirne’den ayrıldı.

AER Nedir?

AER, 1985 yılında kurulmuş, Avrupa’daki en büyük, bağımsız bölgelerarası işbirliği ağıdır. Üyelerin siyasi sesi ve bölgelerarası işbirliği için bir forum niteliğindedir. Merkezi Fransa’da bulunmakta ve 35 ülke, 230 bölge ve 15 bölgelerarası kuruluş üyeliklerinden oluşmaktadır. AER’e Türkiye’den üye olan iller ise şöyledir: Bursa, Denizli, Edirne, İstanbul, Kahramanmaraş, Kırşehir, Kocaeli, Rize, Gaziantep, Kayseri, Konya, Sakarya, Şanlıurfa, Samsun ve Uşak’tır. Edirne 7 Aralık 2010 tarihinden bu yana bu kuruluşa üyedir.

FOTOĞRAFLAR

Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Edirne’de Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Edirne’de Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Edirne’de Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Edirne’de

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...