Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Edirne’de

Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Edirne’de
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2014 | Toplam Okunma: 2321
Avrupa Bölgeler Asamblesi toplantıları 01-04 Nisan 2014 tarihlerinde Edirne’de yapıldı.

12 farklı ülkeden yaklaşık 130 kişinin katıldığı etkinliğin ilk günü Ekmekçizade’de düzenlenen resepsiyon ile başladı. 4 gün boyunca devam eden çalışma grupları toplantılarında ‘’KOBİ’lerin ve İşletmelerin Uluslararasılaştırılmasının Desteklenmesi’’,  ‘’Sosyal Girişimi Teşvik Etme’’ ve ‘’Cinsiyet Eşitliği için Proaktif Çalışmalar Yapma’’ temaları üzerinde yoğunlaşıldı. 

Etkinliklerin resmi açılışına, Edirne Valisi Hasan Duruer, Edirne Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, AER Başkanı Hande Özsan Bozatlı, Ekonomik ve Bölgesel Gelişim Başkanı Marian Konstantin Vasile, 2. Komite Başkanı Urban Blomberg, AER üyeleri ve diğer davetliler katıldı.

AER Başkanı Hande Özsan Bozatlı, AER’in stratejik bir kurum olduğunu söyledi. Türkiye’nin siyasi istikrarının yanında kendi kişisel çabalarıyla ve Başbakan’ın desteğiyle ilk defa bir Türk başkan seçildiğini ifade etti. Türkiye’den 16 ilin üye olduğu AER’in stratejik bir kurum olduğunu dile getiren Bozatlı, AB’ye sınır olan bu güzel ilde toplantılar yapacaklarını sözlerine ekledi.

Edirne Valisi Hasan Duruer, Edirne’de yapılan toplantılarının konularından bir tanesinin girişimcilik olduğunu ifade etti. Sürdürülebilir kalkınmanın en önemli unsurlarından birinin girişimcilik olduğunu ifade eden Duruer, "Toplantıların Edirne’nin tanıtımına büyük katkı sağladığını düşünüyoruz. Avrupa’nın nitelikli ülkelerinden katılımcıların Edirne’nin tanıtımına ciddi katkıları olduğunu belirtmek isterim." dedi.

Girişimcilik temalı toplantılara Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, Trakya Kalkınma Ajansı Edirne Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Işık Ocaklı ve Kırklareli Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Şenay Çekiç de katıldı. Edirne Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Işık Ocaklı da şirketlerde girişimcilik, yaşanan sorunlar ve sorunların nasıl çözülebileceği hakkında bir sunum yaptı.

Eş zamanlı olarak düzenlenen toplantılar sonrasında Edirne Halk Eğitim Merkezi’ne düzenlenen gezide katılımcılar el emeği üretimleri görme ve nasıl yapıldıkları hakkında bilgi alma imkanı buldu.

Toplantılar Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen kokteyl ile sona erdi. Kültürel gezi sonrasında konuklar Edirne’den ayrıldı.

AER Nedir?

AER, 1985 yılında kurulmuş, Avrupa’daki en büyük, bağımsız bölgelerarası işbirliği ağıdır. Üyelerin siyasi sesi ve bölgelerarası işbirliği için bir forum niteliğindedir. Merkezi Fransa’da bulunmakta ve 35 ülke, 230 bölge ve 15 bölgelerarası kuruluş üyeliklerinden oluşmaktadır. AER’e Türkiye’den üye olan iller ise şöyledir: Bursa, Denizli, Edirne, İstanbul, Kahramanmaraş, Kırşehir, Kocaeli, Rize, Gaziantep, Kayseri, Konya, Sakarya, Şanlıurfa, Samsun ve Uşak’tır. Edirne 7 Aralık 2010 tarihinden bu yana bu kuruluşa üyedir.

FOTOĞRAFLAR

Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Edirne’de Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Edirne’de Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Edirne’de Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Edirne’de

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...