Edirne Sanayi Envanteri Tematik Coğrafi Haritalarla Dünyaya Açılıyor

Edirne Sanayi Envanteri Tematik Coğrafi Haritalarla Dünyaya Açılıyor
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2014 | Toplam Okunma: 2551
Edirne Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile Trakya Teknopark A.Ş’nin ortak olarak hazırlamış olduğu, Trakya Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında kabul edilen “Edirne İli Sanayi ve Ar-Ge Yetenek Envanterinin Oluşturulması” projesinin tanıtım toplantısı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı.

Toplantıya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, Edirne Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Işık Ocaklı, proje ortağı Trakya Teknopark A.Ş adına Genel Müdür Nihan Tomris Küçün, yazılım ve saha çalışması yapacak CVM Coğrafi Veri Modelleme San.ve Tic.Ltd.Şti adına Prof. Dr. Can Ayday ve proje sahibi Edirne Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü adına İl Müdürü Engin Bişar katıldı.

Proje hakkında bilgi veren Bişar, proje ile birlikte Edirne’nin sanayi potansiyeli ve araştırma-geliştirme kapasitesinin tespit edilerek, Edirne sanayisinin gelişmesine ve rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamanın amaçlandığını belirtti. Proje sonucunda ortaya çıkacak web tabanlı sanayi envanterinin oluşturulması için gereken mobil verilerin toplanarak arayüz yazılımına aktarılması ve tematik coğrafi haritaların hazırlanması için sanayicilerden destek istedi.

Elde edilecek bilgilerin tematik coğrafi haritalar vasıtası ile gösterilmesinin ülkemizde bu alanda yapılacak ilk çalışma olacağını belirten Prof. Dr. Can Ayday, çok kapsamlı sorgulamalar ve analizlerin yapılabildiği programla ilgili kısa bir sunum yaparak soru cevapladı.

Edirne sanayisinin güçlendirilmesi, kümelenme yaklaşımını geliştirilmesi, uluslar arası rekabetçilik analizlerinin yapılması, girişimcilere yol gösterecek bölgesel iş ve yatırım olanaklarının ortaya çıkarılması, detaylı sorgulama ve analizlerin yapılabilmesi gibi önemli kazanımların hedeflendiği proje kapsamında derlenen tüm verilere www.edirnesanayi.net üzerinden erişilebilecek.

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...