Edirne Sanayi Envanteri Tematik Coğrafi Haritalarla Dünyaya Açılıyor

Edirne Sanayi Envanteri Tematik Coğrafi Haritalarla Dünyaya Açılıyor
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2014 | Toplam Okunma: 2628
Edirne Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile Trakya Teknopark A.Ş’nin ortak olarak hazırlamış olduğu, Trakya Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında kabul edilen “Edirne İli Sanayi ve Ar-Ge Yetenek Envanterinin Oluşturulması” projesinin tanıtım toplantısı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı.

Toplantıya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, Edirne Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Işık Ocaklı, proje ortağı Trakya Teknopark A.Ş adına Genel Müdür Nihan Tomris Küçün, yazılım ve saha çalışması yapacak CVM Coğrafi Veri Modelleme San.ve Tic.Ltd.Şti adına Prof. Dr. Can Ayday ve proje sahibi Edirne Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü adına İl Müdürü Engin Bişar katıldı.

Proje hakkında bilgi veren Bişar, proje ile birlikte Edirne’nin sanayi potansiyeli ve araştırma-geliştirme kapasitesinin tespit edilerek, Edirne sanayisinin gelişmesine ve rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamanın amaçlandığını belirtti. Proje sonucunda ortaya çıkacak web tabanlı sanayi envanterinin oluşturulması için gereken mobil verilerin toplanarak arayüz yazılımına aktarılması ve tematik coğrafi haritaların hazırlanması için sanayicilerden destek istedi.

Elde edilecek bilgilerin tematik coğrafi haritalar vasıtası ile gösterilmesinin ülkemizde bu alanda yapılacak ilk çalışma olacağını belirten Prof. Dr. Can Ayday, çok kapsamlı sorgulamalar ve analizlerin yapılabildiği programla ilgili kısa bir sunum yaparak soru cevapladı.

Edirne sanayisinin güçlendirilmesi, kümelenme yaklaşımını geliştirilmesi, uluslar arası rekabetçilik analizlerinin yapılması, girişimcilere yol gösterecek bölgesel iş ve yatırım olanaklarının ortaya çıkarılması, detaylı sorgulama ve analizlerin yapılabilmesi gibi önemli kazanımların hedeflendiği proje kapsamında derlenen tüm verilere www.edirnesanayi.net üzerinden erişilebilecek.

  Yükleniyor...