Kalkınma Ajansları Gaziantep’te Buluştu

Kalkınma Ajansları Gaziantep’te Buluştu
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2014 | Toplam Okunma: 2434
İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA)’nın ev sahipliğinde bu yıl 2.’si düzenlenen Kalkınma Ajansları Konferansı 16-19 Nisan 2014 tarihlerinde Gaziantep Zeugma Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

“Öğren/Geliştir/Paylaş” temalı konferansa Türkiye’deki tüm kalkınma ajansları temsilcileri, Trakya Kalkınma Ajansı adına ise Genel Sekter Vekili Mehmet Karaman, Ajans Birim Başkanları ve personeli katıldı.

Siyaset ve İş Dünyasının Ajanslara Bakışı Tartışıldı

Konferans, en genç Ajans çalışanı olan Çukurova Kalkınma Ajansı Uzmanı Yaşar Can Tekir, İKA Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan, Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Madenoğlu, Kilis Valisi Süleyman Tapsız ve Gaziantep Valisi Erdal Ata’nın açılış konuşmalarıyla başladı. İKA Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan’ın moderatörlüğündeki panelde, SANKO Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Çoşkun ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yerel kalkınma, kalkınma dinamikleri, iş ve siyaset dünyasının Ajanslara bakışı, sosyal kalkınma hakkında görüşlerini dile getirdi ve soruları cevapladı.

Tecrübeler Paylaşıldı

Konferansın ikinci günü 4 farklı salonda gerçekleşen oturumlarda Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejileri, Yerelde Kurumsal Kapasitenin Güçlendirilmesi Öncelikli Dönüşüm Programları, Sosyal Politikalar, Sosyal Girişimcilik,  Bölge Kalkınma İdareleri’nin yürüttükleri faaliyetler ve eylem planları görüşüldü. Trakya Kalkınma Ajansı Uzmanı Necmi Gündüz Sosyal Politikalar başlıklı oturumda bir sunum yaptı.

Kalkınma Ajanslarının birbiriyle tecrübelerini paylaşma fırsatı da buldu. Kalkınma Ajansları bünyesinde yer alan birimlerde çalışanlar birim bazında yürüttükleri faaliyetleri, yaşanan sorunları ve geleceğe yönelik beklentileri görüştü.

Toplantıların üçüncü günü de oturumlar yoğun bir katılımla gerçekleşti.  Kırklareli’nin Vize İlçesinin de üye olduğu Cittaslow (Yavaş Şehir) ağının Türkiye’deki önemli temsilcilerinden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyuer’in “Kalkınma Hikâyeleri” konulu oturumda Cittaslow kapsamında yürütülen faaliyetlerle ilgili sunumu ilgiyle takip edildi. Aynı oturumda Nallıhan Turizm Gönüllüleri Derneği’nden Mustafa Bektaş’ın Ankara Nallıhan’da yürüttükleri kırsal turizm çalışmaları beğeni topladı.

4 farklı Ajansın bölgelerinde yaptıkları çalışmalara ilişkin video gösteriminin ardından “Geleceğe Bakış: Benim Ajansım” konulu oturumda Ajans temsilcilerine bir anket yapıldı. Kalkınma Bakanlığı Yerel ve Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanı İbrahim Kuzu’nun moderatörlüğünde anket sonuçlarını irdelendi.

‘Ajanslarımız Hedef Belirleyen Bilgi Üreten Kurumlar’

4 gün boyunca İKA’nın ev sahipliğinde devam eden 2.Kalkınma Ajansları Konferansı’nın kapanışı İKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla yapıldı. Vali Demirtaş’ın ardından kapanış konuşmasını gerçekleştiren Bakan Yılmaz Ajansların hedef belirleyip bilgi üreten kurumlar olduğuna vurgu yaptı. Ajanslar tarafından yürütülen çalışmalara, 2014-2013 Yılı Bölge Planı hazırlıklarında yapılan çalışmalara değindi.

Kalkınma Kurulu Başkanları’nın da istişare toplantısı düzenlediği konferansa Trakya Kalkınma Kurulu Başkanı Turhan Altıntel de katıldı.


FOTOĞRAFLAR

Kalkınma Ajansları Gaziantep’te BuluştuKalkınma Ajansları Gaziantep’te BuluştuKalkınma Ajansları Gaziantep’te BuluştuKalkınma Ajansları Gaziantep’te BuluştuKalkınma Ajansları Gaziantep’te Buluştu

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...