Uzunköprü’nün Kalbi Telli Çeşme Meydanı Yenilendi

Uzunköprü’nün Kalbi Telli Çeşme Meydanı Yenilendi
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2014 | Toplam Okunma: 3167
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve 2013-2014 Mali Destek Programları kapsamında yenilenen Telli Çeşme Meydanı Uzunköprülülerin hizmetine açıldı.

Meydanın açılışına Uzunköprü Kaymakam Vekili ve Meriç Kaymakamı Mehmet Nurullah Karaman, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Tuluğ Bayram, davetliler ve Uzunköprülüler katıldı. Uzunköprü Belediyesi tarafından hazırlanan "Uzunköprü'nün Kalbi Telli Çeşme Meydanı" projesinin amaçları arasında Uzunköprü'nün sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılması, söz konusu tarihi ve kültürel zenginliğin turizm açısından kullanılabilirliğinin arttırılmasına katkı sağlamak, tarihi değeri olan çeşmelerin etrafındaki meydanlara yeni işlevler yükleyerek bölge turizmine olan katkısının artırılması, yenilenecek alanları engelli vatandaşlara uygun olarak tasarlayarak kullanılabilirliğini arttırmak yer alıyor. Proje kapsamında Telli Çeşme restorasyon ve meydan düzenlemesi yapıldı. Toplam bütçesi 164.529,15 TL olan projenin 123.396,87 TL 'si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı. 

Telli Çeşme’nin Tarihi 

Uzunköprü Çarşısı’nın ortasında Telli Çeşme Meydanı’nda bulunan çeşme 1800 yılında yaptırılmıştır. Çeşmenin üzerindeki bezeme XVIII.yüzyıl özellikleri taşımaktadır. Burada kıvrık dallar, rumiler, servi motifleri taş üzerine işlenmiştir.  

Uzunköprü’nün 1920-1922 yıllarındaki Yunan işgali sırasında çeşmenin üzerindeki kitabe ve bezemeler kazınmıştır. Bugün ancak izleri görülebilmektedir. Çeşme Muradiye Caminin köşesindeki yerinden sökülerek 1960 yılında bugünkü yerine taşınmıştır.

FOTOĞRAFLAR

Uzunköprü’nün Kalbi Telli Çeşme Meydanı YenilendiUzunköprü’nün Kalbi Telli Çeşme Meydanı Yenilendi

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...