Uzunköprü’nün Kalbi Telli Çeşme Meydanı Yenilendi

Uzunköprü’nün Kalbi Telli Çeşme Meydanı Yenilendi
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2014 | Toplam Okunma: 2872
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve 2013-2014 Mali Destek Programları kapsamında yenilenen Telli Çeşme Meydanı Uzunköprülülerin hizmetine açıldı.

Meydanın açılışına Uzunköprü Kaymakam Vekili ve Meriç Kaymakamı Mehmet Nurullah Karaman, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Tuluğ Bayram, davetliler ve Uzunköprülüler katıldı. Uzunköprü Belediyesi tarafından hazırlanan "Uzunköprü'nün Kalbi Telli Çeşme Meydanı" projesinin amaçları arasında Uzunköprü'nün sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılması, söz konusu tarihi ve kültürel zenginliğin turizm açısından kullanılabilirliğinin arttırılmasına katkı sağlamak, tarihi değeri olan çeşmelerin etrafındaki meydanlara yeni işlevler yükleyerek bölge turizmine olan katkısının artırılması, yenilenecek alanları engelli vatandaşlara uygun olarak tasarlayarak kullanılabilirliğini arttırmak yer alıyor. Proje kapsamında Telli Çeşme restorasyon ve meydan düzenlemesi yapıldı. Toplam bütçesi 164.529,15 TL olan projenin 123.396,87 TL 'si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı. 

Telli Çeşme’nin Tarihi 

Uzunköprü Çarşısı’nın ortasında Telli Çeşme Meydanı’nda bulunan çeşme 1800 yılında yaptırılmıştır. Çeşmenin üzerindeki bezeme XVIII.yüzyıl özellikleri taşımaktadır. Burada kıvrık dallar, rumiler, servi motifleri taş üzerine işlenmiştir.  

Uzunköprü’nün 1920-1922 yıllarındaki Yunan işgali sırasında çeşmenin üzerindeki kitabe ve bezemeler kazınmıştır. Bugün ancak izleri görülebilmektedir. Çeşme Muradiye Caminin köşesindeki yerinden sökülerek 1960 yılında bugünkü yerine taşınmıştır.

FOTOĞRAFLAR

Uzunköprü’nün Kalbi Telli Çeşme Meydanı YenilendiUzunköprü’nün Kalbi Telli Çeşme Meydanı Yenilendi

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...