2013/2014 Yılı Mali Destek Programları Sonuçları Açıklandı

 2013/2014 Yılı Mali Destek Programları Sonuçları Açıklandı
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2014 | Toplam Okunma: 2333
14 Mart 2014 tarihinde sona eren proje başvurularının ardından başlayan değerlendirme süreci 4 Temmuz Cuma günü yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı ile sona erdi. Ajans Yönetim Kurulunun onayladığı 41 projeye 12 milyon TL’lik hibe desteği verilmesi kararlaştırıldı.

20 Aralık 2013 tarihinde teklif çağrısına çıkılan TRAKYAKA 2013/2014 Yılı Mali Destek Programları sonucunda destek almaya hak kazanan projeler belirlendi. Proje teslimlerinin ardından yapılan eksik evrak kontrolü, bağımsız değerlendirici ve değerlendirme komitesi süreçleri sonunda oluşan proje puan listeleri son olarak Ajans Yönetim Kurulunun bilgisine sunuldu. Yönetim Kurulu toplantısında ele alınan listelerin onaylanması neticesinde toplam 41 proje destek almaya hak kazandı.

Ajansa gelen 210 proje arasından başarılı bulunarak destek almaya hak kazanan 41 projenin illere göre dağılımı Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli için sırasıyla 15, 15 ve 11 şeklinde olurken, hibe miktarlarının yüzdelik dağılımı ise Edirne için %40,6; Tekirdağ için %36,7 ve Kırklareli için ise %22,7 olarak ortaya çıktı. Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı çerçevesinde desteklenmesi uygun görülen 20 proje için yaklaşık olarak 4 milyon TL kaynak ayrıldı. Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına yapılan başvuruların 13 tanesi destek almaya hak kazanırken bu kapsamda yaklaşık 5 milyon 500 bin TL’lik bir kaynağın kullandırılmasına karar verildi. İktisadi Kalkınma başlığı altında gelen başvurulardan ise 8 tanesi başarılı bulunurken bu projelere yaklaşık 2 milyon 500 bin TL kaynak aktarılması ön görüldü. İktisadi Kalkınma Mali Destek Programlarına ayrılan 4 milyon TL’lik bütçenin tamamı değerlendirilemediği için yaklaşık 1 milyon TL’si Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programına, 500 bin TL ise Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına aktarıldı.

‘Eş Finansman İle Birlikte 20 Milyon TL’lik Kaynak Harekete Geçirilecek’

2013/2014 Yılı Mali Destek Programları sonuçlarına ilişkin bir açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ajans internet sitesinden duyurdukları sonuçların proje sahipleri ve Trakya için hayırlı olmasını diledi. Genel Sekreter Şahin, son mali destek programlarının proje sahiplerinin eş finansmanları ile birlikte bölgede yaklaşık 20 Milyon TL tutarında bir kaynağı harekete geçireceğini belirtti. Destek alması uygun görülen 41 proje ile bölge kalkınmasına katkıda bulunacaklarını ifade eden Şahin, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 ‘‘2013/2014 Yılı Mali Destek Programlarımız kapsamında ürettikleri projeleri bizimle paylaşan tüm proje sahiplerine teşekkür ediyoruz. Hibe almaya hak kazanan proje sahipleri ile en kısa zamanda sözleşmelerimizi imza altına alarak projelerin uygulama aşamasına geçmesini sağlamayı planlıyoruz. Destek almaya hak kazanamamış olan proje sahiplerinden ise bu yarışmada diğer projelerin gerisinde kalmış oldukları için fikirlerinden vazgeçmemelerini rica ediyoruz. Ajans olarak proje sahiplerine her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu, Bölgemiz için katma değer sağlayacak tüm projelerin eksiklerini tamamlayarak daha sonraki destek programları sırasında Ajansımıza bir kez daha sunulabileceğini hatırlatıyoruz.’’

Ajansta Proje Değerlendirme Süreci Nasıl İşliyor?

Mali destek programlarının son başvuru tarihi itibariyle Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan projeler, Ajans tarafından uygunluk ve idari incelemeye alındıktan sonra bağımsız değerlendiriciler tarafından başvuru rehberlerinde yer alan mali ve teknik değerlendirme tablosu kriterlerine göre değerlendirilerek puanlanıyor. Bölgedeki kamu kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerden seçilen temsilcilerin oluşturduğu değerlendirme komitesi, bağımsız değerlendiricilerin yapmış olduğu değerlendirmeleri inceleyerek her bir proje hakkında görüş bildiriyor ve gerek gördüğü durumlarda projeleri yeniden değerlendiriyor. Ayrıca proje başvurularına Genel Sekreterlik tarafından ön inceleme ziyaretleri gerçekleştirilerek risk durumları tespit ediliyor ve değerlendirme komitesine rapor sunuluyor.

Son aşamada ise proje başvurularının değerlendirme sonuçları Ajans Yönetim Kurulu’nun onayına sunuluyor. Bu aşamada projelerin birbirleriyle tamamlayıcılığını ve bölgenin mekansal ve sektörel önceliklerini de dikkate alan Yönetim Kurulu üyeleri, hibe desteği alacak projeleri belirlemiş oluyor. Başarılı projelerin ilanının ardından proje uygulama sürecinin başlaması için proje sahipleriyle irtibata geçilerek sözleşmeler imzalanıyor. Sözleşme imzalayarak projelerini hayata geçirmeye başlayan yararlanıcılar uygulama aşamasını Ajansın İzleme ve Değerlendirme Birimi’nin rehberliğinde yürütüyor. 

 

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...