2013/2014 Yılı Mali Destek Programları Sonuçları Açıklandı

 2013/2014 Yılı Mali Destek Programları Sonuçları Açıklandı
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2014 | Toplam Okunma: 2524
14 Mart 2014 tarihinde sona eren proje başvurularının ardından başlayan değerlendirme süreci 4 Temmuz Cuma günü yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı ile sona erdi. Ajans Yönetim Kurulunun onayladığı 41 projeye 12 milyon TL’lik hibe desteği verilmesi kararlaştırıldı.

20 Aralık 2013 tarihinde teklif çağrısına çıkılan TRAKYAKA 2013/2014 Yılı Mali Destek Programları sonucunda destek almaya hak kazanan projeler belirlendi. Proje teslimlerinin ardından yapılan eksik evrak kontrolü, bağımsız değerlendirici ve değerlendirme komitesi süreçleri sonunda oluşan proje puan listeleri son olarak Ajans Yönetim Kurulunun bilgisine sunuldu. Yönetim Kurulu toplantısında ele alınan listelerin onaylanması neticesinde toplam 41 proje destek almaya hak kazandı.

Ajansa gelen 210 proje arasından başarılı bulunarak destek almaya hak kazanan 41 projenin illere göre dağılımı Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli için sırasıyla 15, 15 ve 11 şeklinde olurken, hibe miktarlarının yüzdelik dağılımı ise Edirne için %40,6; Tekirdağ için %36,7 ve Kırklareli için ise %22,7 olarak ortaya çıktı. Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı çerçevesinde desteklenmesi uygun görülen 20 proje için yaklaşık olarak 4 milyon TL kaynak ayrıldı. Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına yapılan başvuruların 13 tanesi destek almaya hak kazanırken bu kapsamda yaklaşık 5 milyon 500 bin TL’lik bir kaynağın kullandırılmasına karar verildi. İktisadi Kalkınma başlığı altında gelen başvurulardan ise 8 tanesi başarılı bulunurken bu projelere yaklaşık 2 milyon 500 bin TL kaynak aktarılması ön görüldü. İktisadi Kalkınma Mali Destek Programlarına ayrılan 4 milyon TL’lik bütçenin tamamı değerlendirilemediği için yaklaşık 1 milyon TL’si Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programına, 500 bin TL ise Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına aktarıldı.

‘Eş Finansman İle Birlikte 20 Milyon TL’lik Kaynak Harekete Geçirilecek’

2013/2014 Yılı Mali Destek Programları sonuçlarına ilişkin bir açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ajans internet sitesinden duyurdukları sonuçların proje sahipleri ve Trakya için hayırlı olmasını diledi. Genel Sekreter Şahin, son mali destek programlarının proje sahiplerinin eş finansmanları ile birlikte bölgede yaklaşık 20 Milyon TL tutarında bir kaynağı harekete geçireceğini belirtti. Destek alması uygun görülen 41 proje ile bölge kalkınmasına katkıda bulunacaklarını ifade eden Şahin, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 ‘‘2013/2014 Yılı Mali Destek Programlarımız kapsamında ürettikleri projeleri bizimle paylaşan tüm proje sahiplerine teşekkür ediyoruz. Hibe almaya hak kazanan proje sahipleri ile en kısa zamanda sözleşmelerimizi imza altına alarak projelerin uygulama aşamasına geçmesini sağlamayı planlıyoruz. Destek almaya hak kazanamamış olan proje sahiplerinden ise bu yarışmada diğer projelerin gerisinde kalmış oldukları için fikirlerinden vazgeçmemelerini rica ediyoruz. Ajans olarak proje sahiplerine her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu, Bölgemiz için katma değer sağlayacak tüm projelerin eksiklerini tamamlayarak daha sonraki destek programları sırasında Ajansımıza bir kez daha sunulabileceğini hatırlatıyoruz.’’

Ajansta Proje Değerlendirme Süreci Nasıl İşliyor?

Mali destek programlarının son başvuru tarihi itibariyle Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan projeler, Ajans tarafından uygunluk ve idari incelemeye alındıktan sonra bağımsız değerlendiriciler tarafından başvuru rehberlerinde yer alan mali ve teknik değerlendirme tablosu kriterlerine göre değerlendirilerek puanlanıyor. Bölgedeki kamu kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerden seçilen temsilcilerin oluşturduğu değerlendirme komitesi, bağımsız değerlendiricilerin yapmış olduğu değerlendirmeleri inceleyerek her bir proje hakkında görüş bildiriyor ve gerek gördüğü durumlarda projeleri yeniden değerlendiriyor. Ayrıca proje başvurularına Genel Sekreterlik tarafından ön inceleme ziyaretleri gerçekleştirilerek risk durumları tespit ediliyor ve değerlendirme komitesine rapor sunuluyor.

Son aşamada ise proje başvurularının değerlendirme sonuçları Ajans Yönetim Kurulu’nun onayına sunuluyor. Bu aşamada projelerin birbirleriyle tamamlayıcılığını ve bölgenin mekansal ve sektörel önceliklerini de dikkate alan Yönetim Kurulu üyeleri, hibe desteği alacak projeleri belirlemiş oluyor. Başarılı projelerin ilanının ardından proje uygulama sürecinin başlaması için proje sahipleriyle irtibata geçilerek sözleşmeler imzalanıyor. Sözleşme imzalayarak projelerini hayata geçirmeye başlayan yararlanıcılar uygulama aşamasını Ajansın İzleme ve Değerlendirme Birimi’nin rehberliğinde yürütüyor. 

 

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...