Turizm Yolları Projesi Kapsamında Proje Ortakları Yunanistan’da Bir Araya Geldi

Turizm Yolları Projesi Kapsamında Proje Ortakları Yunanistan’da Bir Araya Geldi
Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2014 | Toplam Okunma: 1923
Trakya Kalkınma Ajansı’nın Karadeniz Havzası Programı çerçevesinde IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı ) Lider Ortak olarak yer aldığı “Turizm Yolları Projesi” kapsamında proje ortakları Yunanistan’ın Selanik şehrinde bir araya geldi.

Proje ortaklarının ilk kez buluştuğu toplantıda ortak ülkeler ve mevcut turizm durumlarına ilişkin sunumlar yapıldı. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in Trakya Kalkınma Ajansı ve Trakya hakkında sunum yaptığı toplantıya Yunanistan Orta Makedonya Bölgesi Vali Yardımcısı da katıldı.

7 ülkeden 9 temsilci kuruluşun ortaklığı ile Karadeniz Havzasındaki turizmin sürdürülebilirliğin sağlanması, ortak ülkeler arasında turizm işbirliği ağı oluşturulması, sınır ötesi bir turizm ağının oluşturulmasıyla geleneksel ürünlerin üretimi ve pazarlanması, Avrupa ve Karadeniz Havzası ortak ülkelerde ürünlerin tanıtımı için değişik organizasyonların düzenlenmesi ve Karadeniz Havzasında yer alan yöresel tat ve gıdaların tanıtımı amacıyla 01 Ocak 2014 tarihinde başlayan projenin Türkiye’deki etkinlikleri Trakya Kalkınma Ajansı tarafından koordine ediliyor.

Hedef bölgelerdeki turizmin ve geleneksel ürünlerin mevcut durumunun incelenmesi; turizm raporunun hazırlanması, anket çalışmaları, yöresel ürünlerin tanıtımı konusunda ihtisas gruplarının oluşturulması ve çalıştayların düzenlenmesi gerçekleştirilecek faaliyetler arasında yer alıyor. Proje kapsamında  ‘Karadeniz Havzasında Yöresel Ürünler ve Tatların Tanıtımı’ etkinliğinin Eylül 2014’te, Trakya ve Doğu Marmara Bölgesi ve 7 ortak ülkenin katılımıylaTrakya’da gerçekleştirilmesi planlanıyor. Proje ortakları ise şöyle:

ENPI(Avrupa Komşuluk ve Ortaklık Aracı) Ortakları:

               1)Pazar Sorunları ve Ekonomik ve Ekolojik Araştırmalar Bilimi Ulusal Akademik Üniversitesi, Ukrayna

               2) Caucasus Uluslararası Turizm Merkezi, Gürcistan

               3)Cahu Ekolojik Danışmanlık Merkezi, Moldova

               4) Burgas Bölgesel Hükümeti, Bulgaristan

               5)Agricola (STK ), Ukrayna

               6)Gavar Devlet Üniversitesi, Ermenistan

 IPA Ortakları:

               1)Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA), Türkiye

               2)Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Türkiye

 

FOTOĞRAFLAR

Turizm Yolları Projesi Kapsamında Proje Ortakları Yunanistan’da Bir Araya Geldi
  Yükleniyor...