Doğaya Yapılan Yatırım Geleceğe Yapılan Yatırımdır

Doğaya Yapılan Yatırım Geleceğe Yapılan Yatırımdır
Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2014 | Toplam Okunma: 2150
2013-2014 Mali Destek Programları kapsamında uygulamaya başlanacak projelerin sözleşmelerinin imzalanmasına devam ediliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yereldeki temsilcileri tarafından hazırlanan üç projenin daha imzaları atıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın Tekirdağ’daki merkez binasında yapılan imza törenine Orman ve Su işleri Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü adına Bölge Müdürü Osman Demirel, Trakya Kalkınma Ajansı adına Genel Sekreter Mahmut Şahin katıldı. Demirel, kendi kurumu ve Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan toplam üç projeye imza attı. Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğünce hazırlanan “Yıldız Dağlarını Keşfedelim” projesi kapsamında 12-16 yaş arası Çocuk Esirgeme Kurumu öğrencileri daha önce katılma imkanı bulamadıkları doğa eğitimlerinden,  Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü Doğa Eğitim Merkezinde faydalanacak ve doğa ile iç içe vakit geçirebilecekler. Uygulama süresi dokuz ay olan projenin toplam bütçesi 86.062 TL olurken, bu miktarın %90’ı(77.455TL) Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.     

Yine Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanarak uygulanmasına başlanacak diğer proje ise “İğneada Longoz Ormanları Milli Parkının İzlenmesi ve Tanıtımı” oldu. Küçük Ölçekli Altyapı Programı kapsamında hazırlanan projenin amaçları arasında hassas longoz ve sulak alan ekosisteminin sürdürülebilir kullanımını sağlamak, sahaya yoğun ziyaretçi baskısını azaltmak yer alıyor. Bu kapsamda özel ihtimam gerektiren gruplar (çocuk, yaşlı ve engelliler) için Mert ve Erikli Göllerinde kurulacak CCTV kameralar Ziyaretçi Merkezinde yer alacak interaktif projeksiyon sistemi ile bağlantılı olarak doğal hayatın uzaktan, canlı ve sürekli izlenmesini sağlayacak. Merkeze yerleştirilecek 2 adet kiosk ile ziyaretçilerin görsel ve işitsel olarak milli parkın kaynak değerleri ve İğneada hakkında bilgilenmeleri sağlanacak. Toplam bütçesi 454.335 TL olan projenin % 75’i Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek.   

Uçmakdere ve Yeniköy Yeni Yürüyüş Parkurlarına Sahip Olacak 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Doğa Yürüyüş Parkurlarının Düzenlenmesi Projesinin toplam bütçesi 181.773 TL. % 90’ı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek projenin amaçları arasında Tekirdağ'da özellikle alternatif sporların merkezi haline gelmiş Yeniköy ve Uçmakdere'de doğa yürüyüş parkurlarının belirlenerek düzenlenmesi ile bölgenin turizm potansiyelinin ve tanınırlığının arttırılması yer alıyor. Proje ile Tekirdağ ilinin rekreasyon kullanım alanlarını çeşitlendirerek, farkındalığın artırılması, yürüyüş parkurlarının düzenlenmesi ile doğa, spor, turizm ve eko-agro alanlarında hizmet ve pazarlama kalitesinin geliştirilmesi, yerel halkın alternatif spor turizmi sayesinde ekonomik açıdan gücünün artırılması, köy halkı ve katılımcıların doğa

FOTOĞRAFLAR

Doğaya Yapılan Yatırım Geleceğe Yapılan Yatırımdır

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...