Doğaya Yapılan Yatırım Geleceğe Yapılan Yatırımdır

Doğaya Yapılan Yatırım Geleceğe Yapılan Yatırımdır
Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2014 | Toplam Okunma: 2257
2013-2014 Mali Destek Programları kapsamında uygulamaya başlanacak projelerin sözleşmelerinin imzalanmasına devam ediliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yereldeki temsilcileri tarafından hazırlanan üç projenin daha imzaları atıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın Tekirdağ’daki merkez binasında yapılan imza törenine Orman ve Su işleri Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü adına Bölge Müdürü Osman Demirel, Trakya Kalkınma Ajansı adına Genel Sekreter Mahmut Şahin katıldı. Demirel, kendi kurumu ve Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan toplam üç projeye imza attı. Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğünce hazırlanan “Yıldız Dağlarını Keşfedelim” projesi kapsamında 12-16 yaş arası Çocuk Esirgeme Kurumu öğrencileri daha önce katılma imkanı bulamadıkları doğa eğitimlerinden,  Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü Doğa Eğitim Merkezinde faydalanacak ve doğa ile iç içe vakit geçirebilecekler. Uygulama süresi dokuz ay olan projenin toplam bütçesi 86.062 TL olurken, bu miktarın %90’ı(77.455TL) Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.     

Yine Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanarak uygulanmasına başlanacak diğer proje ise “İğneada Longoz Ormanları Milli Parkının İzlenmesi ve Tanıtımı” oldu. Küçük Ölçekli Altyapı Programı kapsamında hazırlanan projenin amaçları arasında hassas longoz ve sulak alan ekosisteminin sürdürülebilir kullanımını sağlamak, sahaya yoğun ziyaretçi baskısını azaltmak yer alıyor. Bu kapsamda özel ihtimam gerektiren gruplar (çocuk, yaşlı ve engelliler) için Mert ve Erikli Göllerinde kurulacak CCTV kameralar Ziyaretçi Merkezinde yer alacak interaktif projeksiyon sistemi ile bağlantılı olarak doğal hayatın uzaktan, canlı ve sürekli izlenmesini sağlayacak. Merkeze yerleştirilecek 2 adet kiosk ile ziyaretçilerin görsel ve işitsel olarak milli parkın kaynak değerleri ve İğneada hakkında bilgilenmeleri sağlanacak. Toplam bütçesi 454.335 TL olan projenin % 75’i Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek.   

Uçmakdere ve Yeniköy Yeni Yürüyüş Parkurlarına Sahip Olacak 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Doğa Yürüyüş Parkurlarının Düzenlenmesi Projesinin toplam bütçesi 181.773 TL. % 90’ı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek projenin amaçları arasında Tekirdağ'da özellikle alternatif sporların merkezi haline gelmiş Yeniköy ve Uçmakdere'de doğa yürüyüş parkurlarının belirlenerek düzenlenmesi ile bölgenin turizm potansiyelinin ve tanınırlığının arttırılması yer alıyor. Proje ile Tekirdağ ilinin rekreasyon kullanım alanlarını çeşitlendirerek, farkındalığın artırılması, yürüyüş parkurlarının düzenlenmesi ile doğa, spor, turizm ve eko-agro alanlarında hizmet ve pazarlama kalitesinin geliştirilmesi, yerel halkın alternatif spor turizmi sayesinde ekonomik açıdan gücünün artırılması, köy halkı ve katılımcıların doğa

FOTOĞRAFLAR

Doğaya Yapılan Yatırım Geleceğe Yapılan Yatırımdır

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...